Pondělí 22. července 2024, svátek má Magdaléna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Novým šéfem NATO bude končící nizozemský premiér Rutte, uvedla televize

Nizozemský premiér Mark Rutte (28. května 2024) foto: Anna Boháčová, MAFRA

Novým generálním tajemníkem Severoatlantické aliance (NATO) se stane končící nizozemský premiér Mark Rutte, uvedla v úterý nizozemská televize NOS. Rutteho protikandidát, rumunský prezident Klaus Iohannis, se kandidatury vzdá. Odcházející šéf Aliance Jens Stoltenberg Rutteho označil za velmi silného kandidáta a poznamenal, že výběr jeho nástupce je velmi blízko konci.
  18:43

„Nyní, když Rutteho kandidaturu plně podporuje i Maďarsko, zbývá jen, aby jediný protikandidát, rumunský prezident Iohannis, odstoupil. Zasvěcené osoby NOS potvrdily, že Iohannis tak učiní v nejbližší době,“ uvedla NOS.

Maďarský premiér Viktor Orbán v úterý po delším váhání řekl, že jeho země už není proti nástupu Rutteho do funkce generálního tajemníka NATO. „Po dnešním oznámení premiéra Orbána je myslím zjevné, že jsme velmi blízko rozhodnutí... Myslím, že Mark Rutte je velmi silný kandidát,“ poznamenal v tomto kontextu Stoltenberg, kterému mandát vyprší v říjnu.

Sedmapadesátiletému Ruttemu vyjádřily už loni podporu klíčové alianční země jako USA, Velká Británie, Francie a Německo. V dubnu nizozemského politika podpořilo i Turecko a naposledy mu chyběla deklarovaná podpora už jen ze strany Rumunska a Slovenska. Nový slovenský prezident Peter Pellegrini v úterý podle agentury Reuters vyjádřil ochotu Rutteho podpořit.

NATO přijímá rozhodnutí konsenzem, takže jakýkoli kandidát potřebuje podporu všech 32 členských států.

Rumunský prezident Iohannis v březnu oznámil, že se chce o křeslo generálního tajemníka ucházet, protože východoevropské země by ve vůdčích funkcích v Severoatlantické alianci měly mít větší zastoupení.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!