21. února 2017 15:20 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Padli čeští vojáci do ,sexuální pasti’? Estonská rozvědka varuje vojáky NATO

Vojáci NATO. Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vojáci NATO. Ilustrační foto | foto: Reuters

Tallinn Vojáky Severoatlantické aliance, rozmístěné v Pobaltí kvůli odstrašení Ruska před případnou invazí, varoval šéf estonské rozvědky, aby si dávali pozor, protože Rusko může proti nim nasadit „celý arzenál prostředků“.

Ten sahá od vyprovokovaných rvaček v hospodách přes „tradiční sexuální pasti“ až po hackerské útoky a počítačovou špionáž, a to vše proto, aby se zkompromitovalo posílení východního křídla NATO.

Varování velitele estonské rozvědky Mikka Marrana „před triky soupeřova týmu“, zveřejněné v britském listu The Times před odjezdem 800 mladých britských vojáků do Estonska, zaujala i ruská a pobaltská média.

Na serveru Delfi se vzápětí rozpoutala ironická debata, proč nebyli včas varováni i čeští vojáci a zda proti pětici českých vojáků, kteří se dostali do sporu s ochrankou baru v litevské Klajpedě, zasahovali v uniformách místní policie „Putinovi agenti“. Zazněl v ní ale i návrh, zda tedy místo vojáků, kteří buď válčí, anebo pijí, neměli do Pobaltí raději pozvat mnichy.

Server Newsru.com poznamenal, že i Rusko, nedůvěřující NATO, zvětšuje své síly u západních hranic. Současně ruský prezident Vladimir Putin označil za výmysl, že by Rusko ohrožovalo Pobaltí, podle něj naopak NATO „ustavičně provokuje a snaží se přimět (Rusko) ke konfrontaci“.

O rozmístění asi 4000 aliančních vojáků v Pobaltí rozhodl loni v červenci summit NATO ve Varšavě jako o posílení východního křídla aliance, znepokojeného agresivní ruskou politikou vůči Ukrajině.

Estonské varování se v britském tisku objevilo poté, co v litevském přístavu Klajpeda měla pětice českých vojáků podle serveru IHNED.cz incident s ochrankou místního baru a následně s policií. Vojáci odmítli poslechnout jejích pokynů a odmítli také dechovou zkoušku. Podle mluvčího českého generálního štábu Jana Šulce byli vojáci v civilu a měli osobní volno. Incident potvrdil serveru mluvčí litevské armády Andrius Dilda. Některá ruská média podle IHNED.cz uvedla, že policie se s vojáky poprala a použila elektrické paralyzéry. Dilda použití paralyzéru českému serveru ale nepotvrdil.

ČTK