Neděle 26. března 2023, svátek má Emanuel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Ukrajina by si zasloužila členství v NATO. Čína není přátelskou zemí, řekl Pavel

Petr Pavel, nový český prezident. foto: Profimedia.cz

Ukrajina si zaslouží stát se po válce členem NATO, řekl stanici BBC nově zvolený český prezident Petr Pavel. Její armáda bude podle něj nejzkušenější v Evropě. V dalším rozhovoru pro Financial Times řekl, že Čína není přátelskou zemí a není kompatibilní se západními demokraciemi.
  8:37aktualizováno  13:40

„Ukrajina si zaslouží být součástí společenství demokratických zemí,“ uvedl. Pavel. Na otázku redaktora BBC, zda by měla Ukrajina vstoupit do Severoatlantické aliance, řekl, že by si to Kyjev opravdu zasloužil. Stát by se tak ale mělo až po konci konfliktu. Po válce podle Pavla bude Ukrajina „morálně i prakticky připravena“ vstoupit do NATO a její armáda bude mít pravděpodobně největší bojové zkušenosti v Evropě.

„Jsem hrdý na svou zem, že byla jedna z prvních, která poskytla Ukrajina významnou vojenskou pomoc,“ řekl ve svém prvním mezinárodním rozhovoru nový český prezident. Česko bylo jedno z prvních západních zemí, která poslala tanky T-72 a bojová vozidla BMP-1, připomíná BBC.

Bývalý šéf vojenského výboru NATO se vyslovil pro poslání dalších dodávek vojenské pomoci, přičemž by neměly existovat „skoro žádné limity“ ohledně toho, co by Ukrajina mohla dostat. Není podle něj tabu ani předání stíhaček. Obává se ale, že by dodávka bojových letounů mohla být příliš pomalá.

„Nemáme žádnou jinou alternativu. Pokud ponecháme Ukrajinu bez pomoci, tak pravděpodobně prohrají válku. A pokud prohrají, pak i my prohrajeme,“ myslí si Pavel.

Pavel též řekl, že on a západní lídři mají povinnost vysvětlit své skeptické a v mnoha případech vystrašené populaci, proč pomoc Ukrajině má smysl. „Naše města nejsou ničena ruským dělostřelectvem a raketami. Ale naše budoucnost může být zničena, pokud nebudeme podporovat Ukrajinu, aby úspěšně ukončila tento konflikt.“

Vítěz víkendových českých prezidentských voleb se v rozhovoru též vymezil vůči svému protivníkovi, expremiérovi Andreji Babišovi, který jej opakovaně osočoval, že zavede Česko do války. Pavel odmítl, že by se chystal zavřít dveře diplomatickému jednání.

Nově zvolený prezident uvedl, že mír zcela záleží na Rusku a že by podpořil i sebemenší náznaky vůle jednat o zastavení konfliktu. „Z ruské strany žádné takové náznaky nejsou,“ dodal Pavel.

Měla by se Ukrajina stát po válce členem NATO?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:000:00:00. Anketa je uzavřena.

NE3153
ANO2355

Čína není přátelskou zemí

Čína podle Petra Pavla není přátelskou zemí a není kompatibilní se západními demokraciemi. Země Evropské unie by se proto měly zbavit veškerých iluzí o ní, řekl zvolený český prezident listu Financial Times (FT).

Uvedl také, že se Česko nebude jako pštros schovávat před tím, že může více ekonomicky získat od Tchaj-wanu než od Číny.

„Čína a její režim není v tuto chvíli přátelskou zemí, není kompatibilní se západními demokraciemi, pokud jde o jejich strategické cíle a principy,“ řekl Pavel britskému listu. „To je prostě fakt, který musíme uznat,“ poznamenal.

FT připomíná, že se Pavel v pondělí stal první evropskou zvolenou hlavou státu, která telefonovala s tchajwanskou prezidentkou Cchaj Jing-wen, což vedlo k tvrdému odsouzení ze strany Pekingu. Pavel podle čínské diplomacie ustoupil od svých slov, že je třeba respektovat princip jedné Číny. Peking považuje Tchaj-wan za svou nedílnou součást.

„Jsem si vědom některých... potenciálních hrozeb, ale zároveň opravdu nevidím žádné porušení zásad ve vztazích mezi Českou republikou a Čínou,“ řekl Pavel k čínské reakci a možným dalším krokům ze strany Pekingu. Ze spolupráce s Tchaj-wanem, s jehož prezidentkou by se chtěl i osobě setkat, podle něj Česko může ekonomicky těžit více než ze vztahů s Čínou a „nebudeme se chovat jako pštros, abychom tuto skutečnost zakryli.“

Zvolenému českému prezidentovi se nelíbí ani role, jakou Čína sehrává ve vztahu k ruské invazi na Ukrajinu. Peking měl podle něj šanci být silným hlasem a ovlivňovat rozhodnutí Moskvy, ale tuto příležitost nevyužil. „Zůstali stranou,“ řekl Pavel.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat