Pondělí 29. listopadu 2021, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Rusko přerušuje práci zastoupení při NATO, reaguje na vypovězení svých lidí

Přesun symbolu NATO od staré centrály v Bruselu k novému sídlu foto: NATO Photos

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov oznámil, že Rusko od 1. listopadu pozastaví práci svého zastoupení při NATO. Totéž bude platit pro zastoupení NATO v Moskvě. Moskva si již dříve stěžovala na rozhodnutí Severoatlantické aliance vypovědět osm členů ruské mise při NATO a hrozila, že na krok odpoví.
  14:34aktualizováno  15:13

Lavrov potvrdil, že jde o odvetný krok za zrušení akreditace osmi pracovníků ruského zastoupení u NATO. „V důsledku účelových kroků ze strany NATO prakticky nemáme vhodné podmínky pro základní diplomatickou činnost a v reakci na akce NATO pozastavujeme práci naší stálé mise v NATO...,“ citovala gentura TASS oznámení, které Lavrov učinil na tiskové konferenci uspořádané v ruské metropoli.

„Činnost Informační kanceláře NATO v Moskvě, která byla zřízena při velvyslanectví Belgického království, je ukončena. Pokud mají členové NATO nějaké naléhavé záležitosti, mohou se v těchto otázkách obrátit na našeho velvyslance v Belgii,“ informoval zároveň ruský ministr zahraničí.

Ruské ministerstvo zahraničí podle TASS uvedlo, že je na zvážení aliance, aby jeden z velvyslanců členských zemí aliance v Moskvě plnil podobnou roli při nouzovém udržování kontaktů NATO s Ruskem, jakou bude sehrávat vůči ústředí NATO ruský velvyslanec v Belgii.

Šéf Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg sdělil, že vypovězení osmi Rusů nesouvisí s žádnou konkrétní událostí. „Ale už nějakou dobu pozorujeme nárůst škodlivé ruské činnosti a proto musíme být ostražití,“ poznamenal Stoltenberg a vypovězené členy ruské mise při NATO označil za utajené důstojníky ruských zpravodajských služeb. Jejich aktivity se podle něj neshodovaly s činností, pro kterou jim NATO vystavilo akreditace.

Aliance zároveň zmenšila velikost moskevského týmu, který může v bruselském sídle NATO pracovat. Jde o snížení o polovinu - z 20 na deset pracovníků, přičemž v tomto počtu už je započítaných i osm diplomatů s odebranou akreditací.

Z Moskvy vzápětí zaznělo, že Rusko na tento krok NATO odpoví, i když bez náznaku, jak by odvetný krok mohl vypadat. „Tyto kroky nám samozřejmě nedovolují dělat si iluze o možnosti normalizace vztahů a obnovení dialogu s NATO. Spíše jsou tyto vyhlídky prakticky zcela podkopány,“ řekl k tomu tehdy mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

NATO odebralo akreditaci osmi Rusům, jsou to podle něj agenti tajné služby

Přestože aliance neuvedla žádný bližší důvod pro své rozhodnutí, zpravodajský web Axios napsal, že by krok mohl souviset i s kauzou Vrbětice. České bezpečnostní složky podezírají pracovníky ruské vojenské zpravodajské služby, že v roce 2014 v muničních skladech na Zlínsku umístili nástražné zařízení, které explodovalo. Odebrání akreditace může také souviset s červnovým incidentem v Černém moři, kde ruská pohraniční stráž vypálila výstražné výstřely, když se britský torpédoborec Defender přiblížil ke Krymu, napsal server.

Agentura Reuters v souvislosti s vypovězením několika členů ruské mise při NATO poznamenala,  že jde o další zhoršení vztahů mezi Západem a Ruskem, které jsou už tak na nejhorší úrovni od konce studené války. Vztahy prudce ochladly po ruské anexi ukrajinského poloostrova Krym v roce 2014. V roce 2018 pak aliance snížila maximální počet členů ruské mise při NATO z třiceti na dvacet v reakci na případ otravy bývalého dvojitého agenta Sergeje Skripala v anglickém Salisbury, ze které Západ obviňuje Moskvu.

13. dubna 2021

Autoři: ,

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

První kroky: Deník, který uchová jedinečné vzpomínky ze života dítěte
První kroky: Deník, který uchová jedinečné vzpomínky ze života dítěte

Napište sobě a svému dítěti příběh začátku nového života se všemi drobnými obyčejnostmi, které přirozeně zapomínáme. Vznikne tím unikání rodinná...

Mohlo by vás zajímat