Sobota 25. června 2022, svátek má Ivan
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Za vstup Švédska a Finska do NATO přijde odveta, varuje ruská diplomacie

Ruský prezident Vladimir Putin v sále před schůzkou s členy Rady bezpečnosti prostřednictvím video konference v Moskvě v Rusku. (25. února 2022) foto: Reuters

Vstup Finska a Švédska do NATO by měl vážné politické a vojenské důsledky, řekla mluvčí ruské diplomacie Maria Zacharovová. Rusko by podle ní v případě vstupu těchto zemí do Aliance podniklo odvetnou akci. Tento výrok přichází právě ve chvíli, kdy se zástupci obou skandinávských zemí účastní summitu NATO k situaci na Ukrajině.
  19:37

„Je zřejmé, že vstup Finska a Švédska do NATO, které, jak dobře chápete, je především vojenským blokem, by mělo vážné vojenské a politické důsledky, které by od naší země vyžadovaly reciproční kroky,“ řekla mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová. Varovala tak před vojenskou odvetou ze strany Ruska.

Zacharovová připomněla bezpečnostní záruky, které Ruská federace od Západu požaduje. Moskva od NATO i Spojených států očekává, že se Aliance již dále nebude rozšiřovat. Tím Putin narážel především na Ukrajinu a Gruzii, jejichž území si Rusko nárokuje. Nyní se začíná odmítavě stavět také ke sbližování NATO s dvěma skandinávskými zeměmi. 

Varování ruské diplomacie před přibližováním Švédska a Finska k NATO zveřejnila mluvčí Zacharovová v momentě, kdy probíhalo jednání lídrů členských zemí NATO. Summitu se jakožto přidružené země účastnily právě Švédsko a Finsko. Představitelé zemí se sešli k projednání současné války na Ukrajině.

Finsko i Švédsko, které jsou členy EU, ale ne NATO, se v posledních týdnech a měsících k Alianci pomalu přimykají, jak postupně zesilovaly nevyzpytatelnost a nebezpečnost Ruska. Přesto však výroky zejména finských představitelů zůstávají v tomto směru opatrné.

V rámci zmíněných bezpečnostních záruk Moskva po Washingtonu mimo jiné chtěla, aby Severoatlantická aliance nerozmisťovala rakety krátkého a středního doletu, které by mohly zasáhnout území Ruska a aby omezila vojenská cvičení u svých východních hranic. Putin de facto požadoval návrat ke stavu z roku 1997, kdy součástí NATO ještě nebyla ani Česká republika a další středoevropské státy. To je pro Severoatlantickou alianci nemyslitelné a ruské nároky rezolutně odmítla.

Putin v případě, že se Západ nepodrobí těmto podmínkám, hrozil válečnou odvetou. „Rusko bude nuceno reagovat, a to i uskutečněním opatření vojensko-technického charakteru,“ řekl. Dva dokumenty s konkrétními požadavky zveřejnil Kreml v prosinci minulého roku.

Autor:

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Mohlo by vás zajímat