Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

NATO Rusku: Hlavně klid!

Svět

  11:37
BRUSEL/PRAHA - Napětí před zahájením summitu NATO v Bukurešti každým dnem roste. A to zejména proto, že do Rumunska přijede i odcházející ruský prezident Vladimir Putin. Toho včera dokonce generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer vyzval, aby se pokusil během setkání „zachovat klid a vyhnul se nevhodné rétorice namířené proti Západu“.

Vladimir Putin. foto: ČTK

„Pokusme se nepoužívat rétoriku, která ničemu nepomůže, jako například: Namíříme rakety na stát A, B nebo C,“ uvedl Scheffer pro list Financial Times. „Připomíná mi to časy, kdy jsem vyrůstal, když existovala berlínská zeď a železná opona... Takové rétoriky je potřeba se zdržet,“ dodal. Summit se koná v Bukurešti od 2. do 4. dubna a Putin na něj přijíždí, aby se zúčastnil Rady NATO-Rusko. Podle Scheffera se úspěch schůzky bude odvíjet zejména od tónu, kterým bude ruský prezident mluvit. Jeho americký protějšek George W. Bush, který do Bukurešti rovněž přijede, je ale optimistický. Jak včera uvedl, myslí si, že se mu povede vyvrátit ruské obavy, pokud jde o umístění amerického protiraketového štítu ve střední Evropě. A když se mu to nepodaří na rumunské půdě, ještě není nic ztraceno. Hned po summitu totiž Bush zamíří do Putinovy rezidence v Soči, kde budou pokračovat v jednáních, ovšem už „v neformálním duchu“. A tam Bush doufá, že by mohla pomoci i - jak to sám nazval - určitá „chemie“, která funguje mezi ním a Putinem.

Rusku se nelíbí zejména rozšiřování NATO na východ. Moskvě vadí, že by aliance mohla na summitu přizvat Gruzii a Ukrajinu, dvě bývalé země Sovětského svazu, k takzvanému Akčnímu plánu členství (MAP), který je obecně považován za předstupeň eventuálního vstupu do aliance. Proti tomuto kroku však není jen Rusko, ale i některé země NATO, jako například Německo či Francie.

Ruské obchodování
Naopak Spojené státy či Polsko členství obou zemí v alianci podporují. „Když ne dnes, tak zítra. Když ne zítra, tak pozítří. Není to jednoduché. Pokud jde ale o Polsko, jsme připraveni vás podpořit,“ uvedl během včerejší návštěvy Ukrajiny polský premiér Donald Tusk. Zda ale získá na summitu podporu i ostatních, není dosud jasné. Navíc i vzhledem k tomu, že Rusko se rozhodlo s aliancí tak trochu „obchodovat“. Moskva totiž ví, co NATO trápí - jde o zhoršující se situaci v Afghánistánu. I proto včera přišel náměstek ruského ministra zahraničí se zajímavým návrhem - my vám pomůžeme v Afghánistánu a vy na oplátku upustíte od přizvání Gruzie a Ukrajiny do NATO. Jak uvedl Alexander Gruško pro Interfax, Moskva „zvažuje možnost prohloubení spolupráce s NATO“ v jeho válce proti Talibanu v Afghánistánu. Nešlo by ale nejspíš o vyslání armády, ale jen o možnost, aby se vojáci NATO mohli do této problematické země dostat i přes Rusko. Jak ale Gruško dodal, tato pomoc nepřipadá v úvahu, když „nebudou brány v úvahu naše bezpečnostní zájmy“, čímž narážel na ruské obavy z rozšiřování NATO.

2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč
2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč

Zúčastněte se volby jména roku 2024 a správně odpovězte na soutěžní otázku.