4. července 2016 14:06 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

NATO se domlouvá na schůzce s Ruskem, oznámil v Bruselu Stoltenberg

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. | foto: Reuters

BRUSEL Nové jednání Rady NATO-Rusko by se mohlo uskutečnit brzy po varšavském summitu aliance. Uvedl to v pondělí generální tajemník aliance Jens Stoltenberg s tím, že přesný termín a obsah schůzky se nyní domlouvá s ruskou stranou.

NATO původně předpokládalo, že velvyslanci aliančních zemí se sejdou se svým ruským protějškem ještě před summitem, který ve Varšavě začíná tento pátek.

Stoltenberg v pondělí před novináři zdůraznil, že podobné jednání je užitečné, neboť NATO věří v potřebu silné obrany stejně jako v dialog a konstruktivnější vztah s Ruskem. Také ruský prezident Vladimir Putin už před několika dny oznámil, že Moskva se po summitu pokusí s aliancí navázat dialog.

Podle generálního tajemníka NATO by jedním z témat měla být snaha o větší průhlednost a předvídatelnost tak, aby se obě strany dokázaly vyhnout případným nedorozuměním.

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg (vpravo) na setkání s šéfem americké...
Turecký premiér Davutoglu (vlevo) a generální tajemník NATO Stoltenberg.

Moskvu pálí NATO v Pobaltí

Severoatlantická aliance v reakci na ruskou anexi Krymu a postup na východě Ukrajiny přerušila veškerou praktickou spolupráci s Ruskem a před dvěma lety na summitu ve Walesu rozhodla o posílení svého východního křídla. Ve Varšavě bude schváleno rozmístění čtyř posílených multinárodních praporů v trojici pobaltských zemí (Litva, Lotyšsko, Estonsko) a v Polsku. Velení praporů by se měly ujmout Němci, Britové, Američané a Kanaďané, potvrdil dnes Stoltenberg.

Rusko, které ze své strany hranice koncentruje daleko vyšší síly, proti krokům aliance protestuje.

Velmi rozdílný pohled na současnou bezpečnostní situaci v Evropě ilustrovalo také zatím poslední jednání Rady NATO-Rusko, tedy velvyslanců spojenců a Moskvy. Po schůzce 20. dubna Stoltenberg poznamenal, že mezi NATO a Ruskem dál trvají „zásadní neshody“.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!