Čtvrtek 27. února 2020svátek má Alexandr 0 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

NATO se domlouvá na schůzce s Ruskem, oznámil v Bruselu Stoltenberg

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. | foto: Reuters

BRUSEL Nové jednání Rady NATO-Rusko by se mohlo uskutečnit brzy po varšavském summitu aliance. Uvedl to v pondělí generální tajemník aliance Jens Stoltenberg s tím, že přesný termín a obsah schůzky se nyní domlouvá s ruskou stranou.

NATO původně předpokládalo, že velvyslanci aliančních zemí se sejdou se svým ruským protějškem ještě před summitem, který ve Varšavě začíná tento pátek.

Stoltenberg v pondělí před novináři zdůraznil, že podobné jednání je užitečné, neboť NATO věří v potřebu silné obrany stejně jako v dialog a konstruktivnější vztah s Ruskem. Také ruský prezident Vladimir Putin už před několika dny oznámil, že Moskva se po summitu pokusí s aliancí navázat dialog.

Podle generálního tajemníka NATO by jedním z témat měla být snaha o větší průhlednost a předvídatelnost tak, aby se obě strany dokázaly vyhnout případným nedorozuměním.

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg (vpravo) na setkání s šéfem americké...
Turecký premiér Davutoglu (vlevo) a generální tajemník NATO Stoltenberg.

Moskvu pálí NATO v Pobaltí

Severoatlantická aliance v reakci na ruskou anexi Krymu a postup na východě Ukrajiny přerušila veškerou praktickou spolupráci s Ruskem a před dvěma lety na summitu ve Walesu rozhodla o posílení svého východního křídla. Ve Varšavě bude schváleno rozmístění čtyř posílených multinárodních praporů v trojici pobaltských zemí (Litva, Lotyšsko, Estonsko) a v Polsku. Velení praporů by se měly ujmout Němci, Britové, Američané a Kanaďané, potvrdil dnes Stoltenberg.

Rusko, které ze své strany hranice koncentruje daleko vyšší síly, proti krokům aliance protestuje.

Velmi rozdílný pohled na současnou bezpečnostní situaci v Evropě ilustrovalo také zatím poslední jednání Rady NATO-Rusko, tedy velvyslanců spojenců a Moskvy. Po schůzce 20. dubna Stoltenberg poznamenal, že mezi NATO a Ruskem dál trvají „zásadní neshody“.

Premium

Postavili si malý domek. Přezdívají mu termoska na bydlení

Cestičky okolo domu vydláždili kameníci, u vchodu osadili dva kamenné stupně. Z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nic z moderního komfortu v něm nechybí, na druhou stranu ani centimetr nikde nepřebývá. Tomáš Staněk navrhl a postavil...

Premium

Dobrá káva jde uvařit i doma. Testovali jsme přístroje pro její výrobu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chutnou kávu si uvaříte i doma. Dražší špičkové přístroje uvaří voňavé espresso zmáčknutím knoflíku. Na filtrovanou...

Premium

Test střešních boxů: které jsou vhodné pro lyže a jakou mají nosnost

Střešní boxy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Střešní boxy výrazně zvyšují převozní možnosti auta – nabízejí obvykle od 300 po více než 500 litrů dodatečného objemu...

TIP: Jak vybrat umělé mléko? Chtějte takové, které připomíná mateřské
TIP: Jak vybrat umělé mléko? Chtějte takové, které připomíná mateřské

Může se stát, že maminka ze zdravotních důvodů kojit nemůže nebo má mléka málo, případně má dítě problémy se sáním. Trápit se donekonečna tím, že vás maminka kojila do dvou let a vy už po pár měsících nemáte ani kapku, není nic platné.