130 let

Dánský letoun F-16 vzlétá ze základny NATO Sigonella. Sicilská základna poskytuje mimo jiné námořnictvu USA logistickou podporu. | foto: Reuters

Sledujeme online

NATO se radí, jak postupovat v Libyi, Itálie hrozí uzavřít základny

Svět
  •   9:29
BRUSEL/PRAHA - Již osm západních zemí se – přímo či nepřímo – ke včerejšímu dni zapojilo do leteckých úderů proti režimu libyjského vůdce Muammara Kaddáfího. Jako celek se ale Severoatlantická aliance ani včera nedokázala na společném přístupu k vojenským operacím dohodnout. Včera v podvečer byla jednání přerušena a podle agenturních zdrojů nebylo jasné, zda budou obnovena ještě pozdě večer, či až dnes.

Spojenci jsou nejednotní
Hlavním předmětem sporu je, nakolik by NATO mělo libyjskou operaci zaštítit či přesněji vést. Proti předání velení do rukou Aliance jako takové jsou především Francouzi, kteří si už od počátku náletů na Libyi vydobývají svoji svébytnou pozici. Mluvčí francouzského ministerstva obrany včera diplomaticky, nicméně jednoznačně uvedl, že podle představ Paříže by NATO pouze mohlo "podporovat" vedení úderů na Kaddáfího. Francouzští představitelé se prý totiž bojí, že Aliance si zvláště v arabském světě pošramotila reputaci vojenským tažením v Afghánistánu, navíc je prý viděna jen jako prodloužená ruka Spojených států.

                          Infografika - klikněte pro zvětšeníLibye třetí den

Výhrady jiného typu pak zaznívají už několik dní od Turecka. Postislamistická vláda premiéra Recepa Tayyipa Erdogana dává najevo výhrady k libyjské operaci jako takové. Včera tento zdrženlivý postoj formuloval pomocí několika podmínek pro stěžejní účast

Itálie hrozí uzavřením základen

Itálie dnes naznačila, že nepřevezme-li velení operací NATO, nepovolí další využívání svých letišť pro ně.

Ministr zahraničí FrancoFrattini předtím v Bruselu řekl, že "pokud koordinaci operací urychleně nezajistí NATO, budeme muset prozkoumat cestu k tomu, aby Itálie převzala odpovědnost za kontrolu (italských) základen", jež se pro operace v Libyi používají.

Aliance – vojenské operace by prý měly skončit co nejdříve, neměly by vyústit v okupaci země a Libyjci by si o své budoucnosti měli rozhodnout sami.

S předáním řízení útoků do rukou NATO naopak nemají problém Britové, kteří byli společně s Francouzi nejhlasitějšími zastánci vojenských úderů proti Kaddáfímu. A včera se pro co nejrychlejší předání dohledu nad operacemi vyslovil i český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.

Velení se prozatím ujali Američané, a to i díky svému nezastupitelnému vojenskému potenciálu. USA se nicméně netají záměrem co nejdříve se řízení akcí zbavit – buď ve prospěch Aliance, anebo právě do rukou Britů a Francouzů.

Anketa

Co by podle vás měly udělat koaliční síly v Libyi?

Udržovat bezletovou zónu nad Libyí - sestřelovat letadla, která ji nedodrží 615
Nasadit pozemní síly a svrhnout Kaddáfího 790
Získat širší souhlas muslimských zemí s operací, jinak se urychleně stáhnout 1268
Nebojovat vůbec. Kaddáfího režim má právo vládnout podle místních zvyklostí 1495
Autor: Petr Pešek
  • Vybrali jsme pro Vás