15. února 2019 17:49 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

NATO si přeje zachování smlouvy o raketách. Vraťte se k dohodě, vyzval Rusko Stoltenberg

Stoltenbergova řeč o kybernetických hrozbách na konferenci v Ottawě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stoltenbergova řeč o kybernetických hrozbách na konferenci v Ottawě. | foto: Reuters

Mnichov  Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg v pátek na mnichovské bezpečnostní konferenci vyzval Rusko, aby se vrátilo k naplňování smlouvy o likvidaci raket krátkého a středního doletu (INF) a zničilo své rakety středního doletu, které mohou nést jaderné zbraně. NATO si podle něj přeje zachování smlouvy, ale připravuje se i na možnost, že se to nepodaří.

Stoltenberg uvedl, že Rusko podmínky smlouvy podepsané mezi Moskvou a Washingtonem v roce 1987 porušilo. „Smlouva, která je respektována jen jednou stranou, nám nepřinese bezpečí,“ poznamenal s tím, že chápe rozhodnutí USA zahájit půlroční proces odstoupení od dohody.

„Rusko tak má stále možnost se ke smlouvě vrátit. My vyzýváme Rusko, aby této příležitosti využilo a průkazně zlikvidovalo své rakety středního doletu. Čas běží,“ zdůraznil šéf aliance. Když Moskva svůj postoj nezmění, bude NATO připraveno reagovat. Stoltenberg ale vyloučil možnost, že by se ze strany Severoatlantické aliance chystalo rozmístění nových jaderných střel v Evropě.

Rusko podle Stoltenberga podmínky smlouvy INF porušuje vyvíjením a rozmisťováním raketového systému SSC-8, který se podle něj dá jednoduše transportovat, schovat a který je schopen nést jaderné zbraně.

Generální tajemník NATO v pátek také připomněl, že o možném odstoupení od INF právě na mnichovské bezpečnostní konferenci už v roce 2007 mluvil ruský prezident Vladimir Putin.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz