Pondělí 9. prosince 2019svátek má Vratislav 7 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
28. července 2015 13:25, aktualizováno  16:35 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

NATO vyjádřilo podporu Turecku. Země aliance uvítaly jeho zapojení v boji proti IS

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. | foto: Reuters

BRUSEL  Severoatlantická aliance v úterý na mimořádném jednání v Bruselu jednoznačně odsoudila terorismus a vyjádřila svou plnou solidaritu s Tureckem. O schůzku velvyslanců zemí NATO požádala turecká strana po sérii teroristických útoků z posledních dní. Podle českého zástupce Jiřího Šedivého prakticky všechny země aliance uvítaly zapojení Turecka do bojů proti organizaci Islámský stát (IS).

Na teroristické útoky s desítkami obětí Ankara zareagovala nejen leteckými údery proti IS, ale také útoky na tábory zakázané Strany kurdských pracujících (PKK).

„Vítám posílení úsilí Turecka v boji s Islámským státem,“ řekl novinářům také generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. Připomněl, že Turecko už přispívá k výcviku umírněných sil v Sýrii a nese velkou tíži uprchlické krize, kterou vyvolala několikaletá občanská válka v Sýrii.

Spolehlivé Turecko a ani slovo o Kurdech

Turecká strana podle Stoltenberga na úterní schůzce nepožádala o dodatečnou alianční vojenskou přítomnost. „Všichni víme, že Turecko je spolehlivý spojenec. Má schopné ozbrojené síly, druhou největší armádu v alianci,“ poznamenal generální tajemník NATO.

Závěrečné prohlášení z jednání se ani slovem nezmiňuje o souběžných útocích Turecka na tábory zakázané PKK. „Řada spojenců nabádala k proporcionalitě a určité uměřenosti ve vojenské odvetě proti PKK a zároveň někteří apelovali na zachování mírového procesu,“ řekl k tomu novinářům Šedivý.

Demonstranti v Istanbulu protestují po atentátu v Suruci proti straně AKP.
Turecký letoun Air Force C-160D Transall vzlétá ze základny Incirlik.

Také podle dalších nejmenovaných představitelů NATO část zemí na velvyslaneckém jednání zdůrazňovala potřebu pokračování mírového procesu, do kterého ostatně sama Ankara od roku 2012 velmi investovala, a proporčnosti tureckého postupu. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes ale - přesně v době, kdy velvyslanci aliance v Bruselu jednali - pokračování mírového procesu s kurdskými povstalci vyloučil.

Žádná tolerance terorismu

Úterní mimořádné jednání bylo svoláno na žádost Turecka podle čtvrtého článku alianční smlouvy, který umožňuje požádat o konzultace, má-li členská země obavy o vlastní bezpečnost nebo územní celistvost.

Článek čtyři Washingtonské smlouvy, o který Turecko svolání schůzky opřelo, zmiňuje potřebu společných konzultací v případě, že kterákoliv z členských zemí NATO cítí ohrožení své územní celistvosti, politické nezávislosti či bezpečnosti. Dnes se tak stalo popáté v historii aliance, naposledy si konzultace loni vyžádalo Polsko kvůli vývoji na Ukrajině.

„Terorismus ve všech svých formách a projevech nemůže být tolerován ani ospravedlňován. Bezpečnost aliance je nedělitelná,“ uvedla v úterý aliance. NATO podle Stoltenberga situaci na „tureckém prahu“, a tedy svých vlastních hranicích, pečlivě sleduje. Generální tajemník v úvodním projevu neveřejného jednání také vyjádřil soustrast rodinám obětí nedávných útoků i turecké vládě.

Stoltenberg připomněl, že proti IS vystupuje široká mezinárodní koalice, jejíž součástí jsou všechny členské země aliance. NATO navíc podle něj pomáhá zemím v oblasti, aby byly na boj s terorismem co nejlépe připraveny, například v Jordánsku či v Iráku. K posilování stability tak podle generálního tajemníka aliance není vždy potřeba vysílat velké počty vojáků.

Případné zřízení nárazníkové zóny podél syrsko-turecké hranice, o které nyní hovoří turecká strana, je podle představitelů NATO záležitostí této země a Spojených států. Také podle Stoltenberga není aliance součástí plánu, na kterém se Turecko dvoustranně dohodlo s USA. Na zřízení asi 100 kilometrů dlouhé a 40 kilometrů široké zóny se Ankara minulý týden dohodla s Washingtonem.

Oblast má být bezpečným místem a umožnit návrat syrských uprchlíků, kterých Turecko od začátku syrského konfliktu v roce 2011 přijalo téměř dva miliony. Armády nejprve musejí z oblasti vytlačit radikály z organizace Islámský stát. Turecko dalo Spojeným státům za tímto účelem k dispozici své letecké základny.

ČTK
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...