Pondělí 6. dubna 2020svátek má Vendula 18 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

NATO zahájilo manévry na Ukrajině. Podporujete fašisty, kontruje Moskva

Ukrajinský prezident Petro Porošenko (vlevo) s generálním tajemníkem... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ukrajinský prezident Petro Porošenko (vlevo) s generálním tajemníkem... | foto: Reuters

KYJEV Na západě Ukrajiny začaly v pondělí ráno desetidenní manévry za účasti členů Severoatlantické aliance. Do cvičení nazvaného Rapid Trident 2014 se má ve Lvovské oblasti zapojit 1300 vojáků ze Spojených států, Německa, Británie, Polska a několika dalších zemí NATO a také jednotky z Ukrajiny, Ázerbájdžánu, Gruzie a Moldavska.

Manévry se konají ve vojenském prostoru Javoriv u polských hranic a podle ukrajinského tisku přivádějí na ukrajinské území první americké vojáky od začátku povstání proruských separatistů na východě země, uvedla agentura DPA.

Prostor pro vojenské cvičení 15 zemí se nachází asi 1200 kilometrů od východoukrajinského Donbasu, kde navzdory oficiálně přijatému příměří pokračují boje mezi ukrajinskými vládními vojáky a proruskými rebely.

"V současné době proti nám stojí protivník, který má jednu z nejsilnějších armád světa a také jaderné zbraně," prohlásil na úvod manévrů ukrajinský důstojník Oleksandr Spivak s poukazem na Rusko.

ČTĚTE TAKÉ:

Rusko: NATO podporuje fašisty

Moskva proti cvičení už počátkem září oficiálně protestovala a označuje je za provokaci. "Cvičení svědčí o absolutní podpoře, kterou NATO poskytuje kyjevským neofašistickým a extremistickým silám včetně bojovníků Pravého sektoru," uvedlo v prohlášení ruské ministerstvo zahraničí.

Během manévrů má být mimo jiné nacvičováno zneškodňování improvizovaných výbušnin či organizace hlídek, napsala agentura DPA.

,
Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Utíkají z bytů a stěhují se na chaty. Bydlet tam lidé oficiálně nemohou

Pro rekreaci, či bydlení? Některé z chat v zahrádkářských a rekreačních... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdysi výhradně rekreační objekty slouží v hlavním městě v nemálo případech k trvalému bydlení. Pražany do chat vyhánějí...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí
Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí

Zjistila jste, že jste těhotná nebo už máte doma roztomilé batole? Mít děti je obrovská radost, ale zároveň to znamená přemýšlet, jak vše zorganizovat a zaplatit. Na zdraví, zvlášť těch nejmenších, nelze šetřit. Poradíme vám, kde získat nějaké výhody a ušetřit.