15. února 2017 14:01, aktualizováno  17:25 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

NATO je základ, ale pokud nepřispějete, utlumíme závazky, varoval spojence Mattis

Americký ministr obrany James Mattis s generálním tajemníkem NATO Jensem... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Americký ministr obrany James Mattis s generálním tajemníkem NATO Jensem... | foto: AP/ČTK

BRUSEL Americký ministr obrany James Mattis ve středu důrazně vyzval evropské spojence v NATO ke zvýšení obranných výdajů. Zároveň ale v Bruselu prohlásil, že Severoatlantická aliance zůstává pro Spojené státy základním kamenem transatlantické vazby. Jeho středeční setkání s kolegy z ostatních členských států je první schůzkou představitele nové americké administrativy Donalda Trumpa se zástupci ostatních zemí aliance.

Podle podkladů pro středeční schůzku ministrů obrany členských zemí aliance, z nichž už citovaly agentury, Mattis za zavřenými dveřmi prohlásil, že pokud se spojenci nechtějí dočkat utlumení spojeneckých závazků USA, měly by všechny státy ukázat svou podporu společné obraně.

Generální tajemník aliance Jens Stoltenberg před novináři reagoval poznámkou, že zvýšení obranných výdajů je v zájmu všech členů NATO a on vítá každý tlak, který k takovému vývoji přispěje.

Mattis už při příchodu na bruselskou schůzku označil Severoatlantickou alianci za základ transatlantické vazby a poznamenal, že zvýšení obranných výdajů Evropy a Kanady je podle americké strany spravedlivý požadavek. „Neměli bychom nikdy zapomínat, že to je nakonec svoboda, kterou zde v NATO bráníme,“ poznamenal americký ministr.

Spojené státy už delší dobu žádají ostatní členské země, tedy především evropské spojence a Kanadu, o splnění slibu vydávat na obranu dvě procenta jejich hrubého domácího produktu. A prezident Trump se dokonce zmínil o možnost, že vůči v této oblasti zaostávajícím státům by USA nemusely splnit své spojenecké závazky. Mattis ve středu ale připomněl jiná slova nového prezidenta o tom, že alianci silně podporuje.

„NATO je uprostřed transformace, vždy se přizpůsobuje bezpečnostním výzvám. To není nic nového, možná se zrychluje tempo změn,“ poznamenal nový šéf Pentagonu. Někdejší americký generál mezi lety 2007 a 2009 stál v čele aliančního velitelství pro transformaci.

Ačkoli podle Mattise události roku 2014 přinutily alianci vystřízlivět, nemá americký ministr obrany pochyby o tom, že NATO dokáže na měnící se okolnosti příslušným způsobem reagovat. „Dokázali jsme to v minulosti, jsem si tedy jist, že společně znovu dokážeme cílevědomě reagovat,“ řekl Mattis, aniž by se výslovně zmínil o tom, že v roce 2014 mimo jiné Rusko obsadilo Krym a vyhrotila se situace na východě Ukrajiny.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz