1. června 2017 16:23 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Medveděv na pornowebu. Zakázaný dokument o bohatství ruského premiéra se šíří dá

Navalného film zakázaný ruským soudem našel útočiště na stránce pro dospělé. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Navalného film zakázaný ruským soudem našel útočiště na stránce pro dospělé. | foto: Twitter: @oldLentach

MOSKVA/PRAHA Přestože ruské úřady ve středu nařídily vůdci opozice Alexeji Navalnému smazat dokument obviňující ruského premiéra Dmitrije Medveděva z korupce, na internetu se šíří dál. Nedlouho po jejich rozhodnutí se totiž objevil na webu PornHub pro dospělé uživatele pod názvem „Tvrdé vy...ání s ruským zkorumpovaným politikem“.

V dokumentu formálně oblečený ruský opozičník Navalnyj, který usiloval o prezidentskou kandidaturu, hovoří o Medveděvově luxusní jachtě i domu. Oficiální účet serveru PornHub na ruské sociální síti VKontakte Navalného zkontaktoval a oznámil mu, že může na stránku vkládat svoje další videa. „Děkuji. To první určitě nesmažu,“ zamítl jeho výzvu diplomaticky Navalnyj.

Ještě před zákazem zhlédlo dokument na YouTube přes 20 milionů lidí. Podle amerického serveru Newsweek to byl jeden z důvodů, proč se Navalnému v březnu povedlo svolat největší protivládní protesty nejméně za posledních pět let.

Ve středu odpoledne napsal politik příspěvek na svém blogu nazvaný „Nesmažu to“. Oznámil v něm, že rozsudek moskevského soudu nedodrží a apeloval na Rusy, aby se k němu připojili na protestech ve více než 200 ruských městech, které plánuje na 12. června.

Navalnyj také oznámil, že se proti rozsudku odvolá. „Soud mi nařídil odstranit film o Medveděvovi. To je naprosto vyloučené!“ napsal na svém Twitteru.

Proti oligarchovi

Zakázaný dokument se zaměřuje primárně na osobu premiéra Dmitrije Medveděva. Tím, kdo opozičníka zažaloval, byl však miliardář Ališer Usmanov, který podle filmu de facto podplatil premiéra Medveděva, když fondu Socgozprojekt „daroval“ dům s pozemkem o rozloze čtyř hektarů v prominentní moskevské oblasti. Navalnyj také označil Usmanova za kriminálníka a obvinil ho z uplácení prvního místopředsedy ruské vlády Igora Šuvalova a z neplacení daní v Rusku, ale ve Švýcarsku.

Dav protestujících v Moskvě.
Russian opposition leader Alexei Navalny, center, takes part in a rally in...

Při jedné z desítek demonstrací, které se konaly v polovině března a byly součástí politikovy prezidentské kampaně, byl Navalnyj zatčen. Následně musel strávit ve vězení 15 dní kvůli narušování veřejného pořádku a neuposlechnutí policejních pokynů během zatčení na demonstraci. Kvůli podmínečnému trestu za podvody však byla narušena jeho snaha postavit se v prezidentské volbě příští rok současnému prezidentovi Vladimiru Putinovi.

Ruský úřad pro dohled nad médii a internetovým prostředím Roskomnadzor už se v minulosti několikrát snažil zakázat PornHub i jiné weby pro dospělé. Naposledy se tak stalo v září minulého roku, na což reagoval web nabídkou prémiových účtů uživatelům, kteří se připojovali z Ruska. V dubnu bylo omezení zrušeno. Jeden z představitelů Roskomnadzoru se už podle serveru Newsweek ale vyjádřil, že PornHub nedodržel podmínky dohody, podle nichž měl poskytnout úřadu neomezený přístup.

fasJakub Fajnor