Pondělí 19. dubna 2021svátek má Rostislav 4 °C občasný déšť Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Navalného v Rusku odsoudili na pět let za korupci. Boje o Kreml se ale vzdát nechce

Alexej Navalnyj | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Alexej Navalnyj | foto: Reuters

KIROV Ruský opoziční předák Alexej Navalnyj byl ve středu podle ruských médií shledán vinným v korupční kauze týkající se lesnického podniku Kirovles. Soud mu udělil trest pěti let vězení podmíněně. Dostal rovněž pokutu 500 tisíc rublů. Pravomocné odsouzení podle všeho vyřadí Navalného z prezidentských voleb v příštím roce. Aktivista se ale odvolá a do voleb se přesto chystá.

Advokátka Navalného Olga Michajlovová podle agentury Interfax uvedla, že odsuzující verdikt zabrání jejímu klientovi kandidovat ve volbách hlavy státu.

Navalnyj ale prohlásil, že chce využít ústavního práva a zúčastnit se v roce 2018 prezidentských voleb. Řekl, že středeční verdikt soudu, který zatím není pravomocný, ukazuje, že Kreml ho před volbami hodnotí jako velmi nebezpečného.

Navalnyj ještě před zahájením soudního líčení řekl, že případný odsuzující verdikt napadne ve Štrasburku u Evropského soudu pro lidská práva, kde již dříve uspěl.

„Nejsem vinen, rozsudek neuznám a kampaň nezastavím,“ prohlásil Navalnyj ve svém posledním slově před soudem a oznámil, že případný odsuzující verdikt napadne ve Štrasburku u Evropského soudu pro lidská práva, kde již dříve uspěl.

V přestávce během středečního soudního jednání Navalnyj novinářům řekl, že text nového verdiktu slovo od slova opakuje soudní rozhodnutí z prvního procesu z roku 2013, kdy byl odsouzen k pětiletému nepodmíněnému trestu, což odvolací soud vzápětí změnil na trest podmíněný.

„Soudce čte přesně stejný text, což hodně vypovídá o celém procesu,“ konstatoval Navalnyj. „Byli příliš líní napsat nový verdikt. To svědčí o tom, že je evropský soud vůbec nezajímá,“ dodal.

Souzen opakovaně

Navalnyj je v Kirově souzen za údajné zpronevěry opakovaně. První proces v roce 2013 skončil vynesením pětiletého nepodmíněného trestu, který odvolací soud vzápětí změnil na podmíněný. Evropský soud pro lidská práva ale později usoudil, že ruská justice porušila Navalného právo na spravedlivý soud, a tak loni v listopadu ruský nejvyšší soud odsuzující rozsudek zrušil a nařídil nový proces.

Navalnyj, považovaný za hlavní osobnost ruské opozice, proces označuje za politický a řízený Kremlem. Podle ruských zákonů by podmínečné odsouzení stejně jako nepodmíněné znamenalo jeho vyřazení z prezidentských voleb, které se uskuteční příští rok.

Nyní žalobce pro Navalného a jeho spolupracovníka Pjotra Oficerova žádá stejný trest, který v roce 2013 padl v odvolacím řízení, tedy pět let podmíněně, respektive čtyři roky podmíněně. Obhajoba naopak požaduje osvobození obou obžalovaných.

Navalnyj patřil na přelomu let 2011 a 2012 k hlavním vůdcům velkých demonstrací proti režimu prezidenta Vladimira Putina. V roce 2013 - ještě než byl pravomocně odsouzen - se postaral o překvapení ve volbách moskevského starosty, když získal více než čtvrtinu hlasů a bezmála si vynutil druhé kolo.

Minulý týden štrasburský soud rozhodl, že Rusko v letech 2012-14 porušilo Navalného práva během sedminásobného zadržení za účast v demonstracích. Navalnyj v pěti případech vyvázl s pokutou, dvakrát byl uvězněn, a to až na 15 dnů. Moskva má odškodnit opozičníka částkou 51 025 eur (asi 1,4 milionu korun) a zároveň uhradit soudní náklady ve výši 12 653 eur (asi 342 000 korun).

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Piráti a Starostové zoufale útočí na volební zákon. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Piráti a Starostové zoufale útočí na volební zákon. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

Piráti a Starostové zoufale útočí na volební zákon. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...