Sobota 28. listopadu 2020svátek má René 2 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Navalnyj podle ruských lékařů není schopen převozu do jiné nemocnice, stopy jedu v jeho těle nenašli

Hlavní lékař nemocnice v Omsku, kde léčí Alexeje Navalného. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hlavní lékař nemocnice v Omsku, kde léčí Alexeje Navalného. | foto: ČTK

Berlín/Omsk (Rusko) Lékaři v nemocnici v Omsku zatím nenašli stopy jedu v těle ruského opozičního předáka Alexeje Navalného, který je tam hospitalizován od čtvrtka a který byl podle své mluvčí patrně otráven. V pátek ráno na omském letišti přistálo německé letadlo, které mělo Navalného dopravit k léčení do Berlína.

Krátce před tím ale ruští lékaři uvedli, že převoz zatím není ze zdravotních důvodů možný. Pozvali ale německé lékaře, kteří přiletěli pro Navalného, do nemocnice v Omsku na konzultace, což potvrdil i Navalného blízký spolupracovník Leonid Volkov.

Obavy stran hospitalizace v Omsku v pátek vyjádřili mimo jiné polský premiér Mateusz Morawiecki, předseda Evropské rady Charles Michel či mluvčí úřadu OSN pro lidská práva. K nezávislému vyšetření onemocnění Navalného a převozu k léčbě do nemocnice podle přání jeho rodiny vyzvala i Evropské komise.

Manželka Alexeje Navalného Julia u nemocnice v Omsku.

Také manželka Navalného vyzvala v dopise ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi, aby umožnil převoz jejího muže do Německa. Dopis byl zveřejněn na sociálních sítích a zaslán přímo do Kremlu, uvedla agentura Reuters.

„Máme několik pravděpodobných diagnóz. Zvažujeme i možnost otravy, ale zatím jsme nenašli stopy jedu v jeho krvi ani moči,“ citovala agentura Ria Novosti zástupce vedoucího lékaře omské nemocnice Anatolije Kaliničenka. Podle něj se vzorky zkoumají v Omsku i v Moskvě.

Vedoucí lékařů nemocnice v Omsku Alexandr Murachovskij dnes později podle agentury Interfax řekl, že hlavní „pracovní diagnózou“ je metabolická porucha, která vyvolala prudký pokles hladiny cukru v krvi. Podle něj už lékaři vyloučili mrtvici, infarkt či virové onemocnění, včetně nákazy koronavirem. V těle nebyly zatím objeveny stopy jedu. Na kůži a oděvu se sice našly chemikálie, byly to ale běžné látky, jako například z plastových kelímků, uvedl vedoucí lékař.

Už dříve v pátek ráno lékařské konzilium v omské nemocnici dospělo k závěru, že současný zdravotní stav pacienta neumožňuje jeho převoz. Navalného mluvčí Kira Jarmyšová k tomu na Twitteru uvedla, že za tímto rozhodnutím stojí Kreml. Podle ní se snaží převoz zdržet, aby „stopy jedu v těle už nemohly být prokázány.“

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pátek novinářům řekl, že je na ruských lékařích, zda převoz do Německa povolí. Potvrdil, že němečtí lékaři s letadlem pro Navalného dnes přiletěli do Omsku a dostali podle něj pozvání do nemocnice na konzultace.

Už ve čtvrtek Peskov novinářům řekl, že přeje Navalnému brzké uzdravení, jako by to přál „jakémukoli jinému ruskému občanovi“. Peskov také slíbil pomoci s převozem do zahraničí, pokud takovou žádost dostane.

Čtyřiačtyřicetiletý Navalnyj skončil v bezvědomí v nemocnici poté, co se mu při letu ze sibiřského Tomsku do Moskvy udělalo špatně a letadlo proto nouzově přistálo v Omsku.

Navalnyj patří k nejvýraznějším postavám ruské opozice a v minulosti byl vícekrát vězněn. Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku v roce 2018 dospěl k závěru, že opakované zadržování Navalného ruskými úřady v období 2012-2014 bylo politicky motivované.

Před rokem byl Navalnyj během pobytu ve vězení převezen do nemocnice, údajně kvůli alergické reakci. Uvedl tehdy, že mohl být otráven.

Svět měl z Česka hrůzu, říká miliardář Frolík. Chystá výrobu chytrých postelí

Zbyněk Frolík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když nemusíte, tak si na jeho postel lehnout nechcete. Zakladatel firmy Linet, která vyrábí nemocniční lůžka, mluví o...

Čeká nás válka generací, mladí jsou v depresi a naštvaní, míní klimatolog

Václav Cílek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klimatolog, geolog, filozof a popularizátor vědy Václav Cílek dlouhá léta varuje před klimatickými změnami, před...

Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

Stavba, jež načerno vyrostla v CHKO Lužické hory. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...

Otestujte s námi balíček kosmetiky JOHNSON’S®. Přihlášení je snadné
Otestujte s námi balíček kosmetiky JOHNSON’S®. Přihlášení je snadné

Vyzkoušejte sadu dětské kosmetiky JOHNSON’S® Bedtime™, která je určena pro všechna miminka od 6 měsíců. Složení se speciální esencí NaturalCalm™...