130 let

Ruský opoziční aktivista Alexei Navalnyj se účastnil protestu v Moskvě. Poté byl zadržen policií poblíž svého baráku, když si šel zaběhat. | foto: AP Photo

‚Jsou opravdu takoví idioti?‘ ptá se Navalnyj. Ruský opozičník popsal průběh údajné otravy

Svět
  •   10:50
MOSKVA/PRAHA - Ruský opoziční lídr Aleksej Navalnyj je opět ve věznici. Z nemocnice, kam byl odvezen s podezřelou alergickou reakcí, se vrátil již v pondělí navzdory žádostem jeho lékařky. Ta se totiž obává, že byl Navalnyj otráven. Nebylo by to ostatně poprvé v ruské historii, kdy byl odpůrce prezidenta Putina otráven.

„Jsou opravdu takoví idioti, aby mě otrávili v místě, kde budou jedinými podezřelými?“ napsal v pondělním příspěvku ruský opoziční lídr Aleksej Navalnyj, který byl v neděli dopoledne hospitalizován s prudkým alergickým záchvatem.

Navalnyj šel koupit květiny manželce k narozeninám, venku na něj čekali ruští policisté. Opět ho zadrželi

Třiačtyřicetiletý Navalnyj byl zatčen před začátkem masivního protestu v centru Moskvy, ale v cele se u něj začaly projevovat příznaky podezřelé alergické reakce. Prvních známek si všimli jeho spoluvězni již v sobotu. Zrudl prý na krku a zčervenání pokožky se postupně rozšiřovalo na obličej a uši. Krk ho pálil a svědil. Navalnyj popisuje, že nemohl spát a v neděli ráno již měl oteklou hlavu a oční víčka „jako pingpongové míčky“.

„Mám právo na svého kandidáta,“ stojí na jednom z transparentů. Komunální volby...
Screen z videa, které sám Navalnyj zveřejnil na svém Instagramu. Nachází se na...

Podezřelé na celé události je především to, že opoziční předák nikdy dříve netrpěl alergiemi. Menší reakce měl například na určité typy toaletní vody, ale nikdy ne na přípravky ve vězení. I tentokrát byl držen v té samé cele, co před pár týdny a po nějakých deseti pobytech ve vězení si už nosí vlastní povlečení, mýdlo i zubní pastu.

Navalného stav se radikálně zlepšil po převozu do nemocnice, kde mu byla podána injekce, ale lékaři mu nesdělili nic o jeho zdravotním stavu a v pondělí jej poslali zpět do vězeňské cely. Jeho lékařka Anastasija Vasiljevová podle opoziční televize Dožď nevylučuje, že byl otráven neznámou látkou. Od ošetřujících lékařů si k analýze vyžádala vzorky jeho kůže a vlasů a žádala, aby pacient byl hospitalizován ještě nejméně tři dny. Tomu však lékaři nevyhověli.

Odstraňování opozičních lídrů není v Rusku ničím neobvyklým. Novináři, lidskoprávní aktivisté, političtí oponenti bývají zatýkáni za podezřelých okolností a v některých případech i zabíjeni. Sám Navalnyj například dočasně přišel o zrak na jednom oku poté, co byl v roce 2017 napaden. 

Ruský aktivista Alexej Navalnyj po útoku chemikálií.

Není zatím jasné, zda byl skutečně otráven, ale tento způsob likvidace oponentů režimu Vladimira Putina je jedním z nejčastějších. A nejen odpůrců, ale i bývalých špionů.

Skripalovi a Litviněnko

Loni byl za pomoci neurotoxinu známého jako Novičok otráven bývalý ruský špión Sergej Skripal a jeho dcera v britském Salisbury. Rusko podíl na otravě odmítá, ale vše nasvědčuje tomu, že Skripalovi otrávili ruští operativci. Skripal i dcera však útok nebezpečnou látkou přežili.

Podobně jako Navalnyj i další opoziční lídr Vladimir Kara-Murza viní ruskou vládu, že se jej již dvakrát pokusila otrávit. Při posledním údajném pokusu v roce 2017 upadl do kómatu. Lékařům se však nepodařilo prokázat, že byl skutečně otráven.

Jistým případem je ale smrt Alexandra Litviněnka. Bývalý agent ruské tajné služby FSB, který se nakonec stal odpůrcem prezidenta Vladimira Putina, byl otráven poloniem-210 v Londýně v roce 2006. Ani Litviněnko však nebyl prvním. Nejasnosti se objevují i kolem případu Jurije Ščekočichina, novináře a politika, který proslul odhalováním korupčních skandálů. V roce 2003 byl hospitalizován s alergickou reakcí a následně zemřel. Okolnosti jeho smrti nejsou veřejně známé.

Sobotní demonstrace, kvůli jejíž organizaci byl Navalnyj zatčen, se zúčastnilo kolem 5000 lidí; policisté zhruba 1400 demonstrantů na několik hodin zadrželi a dnes ráno bylo ve vazbě ještě 150 osob. Neobvykle vysoký počet zatčených, pravděpodobně nejvyšší v Moskvě za posledních deset let, kontrastuje s pokojným průběhem demonstrace svolané ze stejného důvodu před týdnem. Tu ale moskevská radnice povolila.

Další demonstrace je naplánována na sobotu.

Autor: mh
  • Vybrali jsme pro Vás