Čtvrtek 21. ledna 2021svátek má Běla -1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Navalnyj musí smazat film o Medveděvovi, rozhodl soud. Ruský aktivista se odvolá

Vůdce ruské opozice Alexej Navalnyj na demonstraci vyzval občany, aby vyšli do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vůdce ruské opozice Alexej Navalnyj na demonstraci vyzval občany, aby vyšli do... | foto: Reuters

MOSKVA Předák ruské opozice Alexej Navalnyj musí smazat film zveřejněný na internetu, ve kterém obvinil ruského premiéra Dmitrije Medveděva ze zneužití úřadu a z obohacování se na úkor státu. Podle serveru ruské redakce BBC o tom ve středu rozhodl moskevský soud. Soudkyně tak vyhověla žalobě ruského podnikatele a miliardáře Ališera Usmanova, který obvinil Navalného z pomluvy a poškození dobrého jména. Navalnyj oznámil, že se proti verdiktu odvolá.

Usmanov podle Navalného filmu de facto podplatil premiéra Medveděva, když fondu Socgozprojekt „daroval“ dům s pozemkem o rozloze čtyř hektarů v prominentní moskevské oblasti. Šéfem dozorčí rady fondu je totiž Medveděvův spolužák Ilja Jelisejev. Podle Usmanova se však jednalo o smluvenou výměnu nemovitostí.

Soud uložil Navalnému do deseti dnů kromě filmu o premiérovi smazat i videa, ve kterých označil Usmanova za kriminálníka a obvinil ho z uplácení prvního místopředsedy ruské vlády Igora Šuvalova a z neplacení daní v Rusku, ale ve Švýcarsku. Usmanov navíc podle lídra opozice cenzuruje vydání listu Kommersant, který vlastní.

Navalnyj už oznámil, že se proti rozsudku odvolá. „Soud mi nařídil odstranit film o Medveděvovi. To je naprosto vyloučené!“ napsal na svém twitteru.

Opoziční lídr během procesu požadoval vyslechnout jako svědky premiéra Medveděva, místopředsedu vlády Šuvalova a šéfa fondu Socgozprojekt. Soudkyně však této žádosti nevyhověla. Podle Navalného mu tak neumožnila dokázat pravdivost zveřejněných informací.

Moskevská radnice ve středu nepovolila protestní akce, které Navalnyj v metropoli svolal na začátek června. Podle úřadů opozičník nemůže být organizátorem veřejných akcí vzhledem k tomu, že byl v březnu odsouzený za narušování veřejného pořádku a neuposlechnutí policejních pokynů během zatčení na demonstraci.

Film o Medveděvovi už na internetu zhlédlo přes 20 milionů diváků. Po jeho zveřejnění se v březnu konaly v desítkách měst po celém Rusku demonstrace proti korupci. V Moskvě se protestů podle nestátních médií zúčastnilo několik desítek tisíc lidí, policie zadržela přes 1000 z nich.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Vražedkyně Lisa Montgomeryová může být popravena, rozhodl soud. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Vražedkyně Lisa Montgomeryová může být popravena, rozhodl soud. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Vražedkyně Lisa Montgomeryová může být popravena, rozhodl soud. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...