Sobota 17. dubna 2021svátek má Rudolf 6 °C déšť se sněhem Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Navalného viní z pomlouvání veterána druhé světové války. Prokuratura požaduje kolem čtvrt milionu korun

Alexej Navalnyj. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Alexej Navalnyj. | foto: ČTK

Moskva Prokurátorka v úterý navrhla, aby moskevský soud potrestal opozičního politika Alexeje Navalného pokutou v přepočtu přibližně 274 000 Kč. Navalnyj se podle obžaloby dopustil pomluvy veterána druhé světové války, který vystupoval v televizním šotu na podporu změn ruské ústavy prodlužujících možné působení prezidenta Vladimira Putina v čele státu. Obhajoba chce dosáhnout zproštění viny.

Soud odročil další jednání na 20. února, kdy má Navalnyj vystoupit se závěrečným slovem; poté se očekává vynesení rozsudku, uvedla ruská média.

„Žádám soud, aby Navalného uznal vinným a potrestal jej pokutou ve výši 950 000 rublů,“ citovala agentura TASS prokurátorku Jekatěrinu Frolovovou. Vzhledem k tomu, že Navalnyj byl v době spáchání činu v podmínce, prokurátorka podle TASS vyzvala soud, aby určil nový trest v souvislosti s předchozím.

Prokurátorka zdůraznila, že Navalnyj se úmyslně snažil pošpinit vzpomínku na Velkou vlasteneckou válku, jak Rusové říkají části druhé světové války, kdy byl do bojů zatažen Sovětský svaz. Upozornila, že Navalnyj se v minulosti zúčastnil pochodů nacionalistů a vytvářel nacionalistické hnutí, jehož stoupenci na internetové stránce věnované památce válečných hrdinů umísťovali fotografie nacistických zločinců. Zdůraznila, že poškozený veterán ztělesňuje vše, co je Rusům drahé: vlastenectví a kontinuitu generací.

Demonstrantky a demonstranti, kteří dnes ve dvou největších ruských městech...
Jednotícím heslem dnešních akcí je Láska je silnější než strach (Ljubov silněje...

Nejvýznamnější kritik prezidenta Putina byl tento měsíc odsouzen ke dvěma rokům a osmi měsícům vězení poté, co mu soud změnil dříve uložený podmíněný trest na nepodmíněný kvůli porušování podmínek trestu. Z původního trestu 3,5 roku se odečetla část, kterou strávil v domácím vězení. Navalnyj obvinění označil za smyšlené. Západ věznění Putinova odpůrce odsuzuje a zvažuje další sankce proti Rusku.

Nyní je Navalnyj obžalován z pomlouvání veterána druhé světové válce, který loni v propagačním videu před celostátním referendem podporoval změny v ústavě. Ty umožňují Putinovi ucházet se o nejvyšší funkci i poté, co mu v roce 2024 vyprší jeho nynější prezidentský mandát. Navalnyj označil lidi vystupující ve videu za zrádce a zkorumpované lokaje režimu.

Veteráni druhé světové války jsou velkou většinou Rusů uctíváni a kritika na jejich adresu je považována za společensky nepřijatelnou a urážlivou, upozornila agentura Reuters.

Navalného uvěznění vyvolalo v Rusku celostátní protesty, při kterých policie zadržela tisíce osob. Opozičníkovi spolupracovníci se nyní rozhodli do jara pozastavit velké demonstrace v ulicích. Minulou neděli lidé po celém Rusku zapalovali svíčky a rozsvěceli světla ve svých mobilech a záběry umísťovali na sociální sítě. Tuto formu protestu organizátoři zvolili, aby jeho účastníkům nehrozil postih.

Navalnyj byl zadržen 17. ledna bezprostředně po návratu z Německa, kde se léčil z loňské otravy nervově paralytickou látkou ze skupiny novičok. Otravu Navalnyj připisuje osobně Putinovi a ruské tajné službě FSB. Kreml všechna obvinění odmítá a zpochybňuje i to, zda Navalnyj byl vůbec otráven.

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...