Úterý 27. září 2022, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Navalného viní z pomlouvání veterána druhé světové války. Prokuratura požaduje kolem čtvrt milionu korun

Alexej Navalnyj. foto: ČTK

Moskva - Prokurátorka v úterý navrhla, aby moskevský soud potrestal opozičního politika Alexeje Navalného pokutou v přepočtu přibližně 274 000 Kč. Navalnyj se podle obžaloby dopustil pomluvy veterána druhé světové války, který vystupoval v televizním šotu na podporu změn ruské ústavy prodlužujících možné působení prezidenta Vladimira Putina v čele státu. Obhajoba chce dosáhnout zproštění viny.
  9:38aktualizováno  11:35

Soud odročil další jednání na 20. února, kdy má Navalnyj vystoupit se závěrečným slovem; poté se očekává vynesení rozsudku, uvedla ruská média.

„Žádám soud, aby Navalného uznal vinným a potrestal jej pokutou ve výši 950 000 rublů,“ citovala agentura TASS prokurátorku Jekatěrinu Frolovovou. Vzhledem k tomu, že Navalnyj byl v době spáchání činu v podmínce, prokurátorka podle TASS vyzvala soud, aby určil nový trest v souvislosti s předchozím.

Prokurátorka zdůraznila, že Navalnyj se úmyslně snažil pošpinit vzpomínku na Velkou vlasteneckou válku, jak Rusové říkají části druhé světové války, kdy byl do bojů zatažen Sovětský svaz. Upozornila, že Navalnyj se v minulosti zúčastnil pochodů nacionalistů a vytvářel nacionalistické hnutí, jehož stoupenci na internetové stránce věnované památce válečných hrdinů umísťovali fotografie nacistických zločinců. Zdůraznila, že poškozený veterán ztělesňuje vše, co je Rusům drahé: vlastenectví a kontinuitu generací.

Demonstrantky a demonstranti, kteří dnes ve dvou největších ruských městech...
Jednotícím heslem dnešních akcí je Láska je silnější než strach (Ljubov silněje...

Navalného štáb letos obdržel rekordní sumu v bitcoinech. Dostal dary ve výši 6,4 milionu korun

Nejvýznamnější kritik prezidenta Putina byl tento měsíc odsouzen ke dvěma rokům a osmi měsícům vězení poté, co mu soud změnil dříve uložený podmíněný trest na nepodmíněný kvůli porušování podmínek trestu. Z původního trestu 3,5 roku se odečetla část, kterou strávil v domácím vězení. Navalnyj obvinění označil za smyšlené. Západ věznění Putinova odpůrce odsuzuje a zvažuje další sankce proti Rusku.

Před Navalným byl podobně otráven Kara-Murza, zveřejnil investigativní mediální tým

Nyní je Navalnyj obžalován z pomlouvání veterána druhé světové válce, který loni v propagačním videu před celostátním referendem podporoval změny v ústavě. Ty umožňují Putinovi ucházet se o nejvyšší funkci i poté, co mu v roce 2024 vyprší jeho nynější prezidentský mandát. Navalnyj označil lidi vystupující ve videu za zrádce a zkorumpované lokaje režimu.

Veteráni druhé světové války jsou velkou většinou Rusů uctíváni a kritika na jejich adresu je považována za společensky nepřijatelnou a urážlivou, upozornila agentura Reuters.

Navalného uvěznění vyvolalo v Rusku celostátní protesty, při kterých policie zadržela tisíce osob. Opozičníkovi spolupracovníci se nyní rozhodli do jara pozastavit velké demonstrace v ulicích. Minulou neděli lidé po celém Rusku zapalovali svíčky a rozsvěceli světla ve svých mobilech a záběry umísťovali na sociální sítě. Tuto formu protestu organizátoři zvolili, aby jeho účastníkům nehrozil postih.

Navalnyj byl zadržen 17. ledna bezprostředně po návratu z Německa, kde se léčil z loňské otravy nervově paralytickou látkou ze skupiny novičok. Otravu Navalnyj připisuje osobně Putinovi a ruské tajné službě FSB. Kreml všechna obvinění odmítá a zpochybňuje i to, zda Navalnyj byl vůbec otráven.

Autor:

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Mary Kay je 25 let na trhu! Vyhrajte a oslavte to společně s námi
Mary Kay je 25 let na trhu! Vyhrajte a oslavte to společně s námi

Mary Kay slaví 25. výročí na českém a slovenském trhu. To už je pořádný důvod k oslavě a při té příležitosti jsme si pro Vás připravili soutěž o...

Mohlo by vás zajímat