20. května 2015 21:48 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Obluda Jakunin, copak se jich nezbavíme, napsal Navalnyj a ukázal jeho sídlo

Luxusní sídlo Vladimíra Jakunina, šéfa ruských železnic. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Luxusní sídlo Vladimíra Jakunina, šéfa ruských železnic. | foto: www.navalny.com

MOSKVA Ruský opoziční vůdce a protikorupční aktivista Alexej Navalnyj ve středu publikoval nové informace o údajně utajovaném majetku ruského oligarchy Vladimira Jakunina, šéfa ruských státních železnic. Podle údajů z ruského pozemkového úřadu jde o „palácový komplex“ u obce Akulinino jižně od Moskvy.

Okázalé budovy stojí na celkové ploše 4500 čtverečních metrů. Podle Navalného nechybí dům pro ochranku, lázně s kurty, dům pro hosty, objekt pro služebnictvo a obytné stavení na ploše 2 tisíc čtverečních metrů. Dřívější zprávy otištěné v ruských médiích hovořily o tom, že v areálu je modlitební dům se sbírkou vzácných ikon a speciální klimatizací. 

Luxusní dům ruského oligarchy Vladimíra Jakunina.
Součástí sídla Vladimíra Jakunina jsou i tenisové kurty.

Sám Jakunin, jehož státní dopravní společnost je ztrátová, nedávno přiznal, že má u Akulinina pozemky. Údajně je ale prodal. Kupcem se podle informací Navalného stala společnost Mirolo Investments zaregistrovaná na Kypru, kterou kontroluje Jakuninova rodina.

Přítel Miloše Zemana

Sedmašedesátiletý Jakunin se zabývá i politikou. Na řeckém ostrově Rhodos pořádá už řadu let konferenci Dialog civilizací, které se loni v září zúčastnil i český prezident Miloš Zeman. Před dvěma týdny se v Moskvě český prezident s Jakuninem znovu setkal.

Prezident Miloš Zeman a ruský podnikatel, šéf společnosti Ruské železnice...

Prezident Miloš Zeman a ruský podnikatel, šéf společnosti Ruské železnice Vladimir Jakunin

Miliardář stojí v čele ruských státních železnic už deset let. Za tu dobu čelil řadě tvrdých útoků ruské opozice i zahraničního tisku. Obvinění z korupce a defraudací se u soudu nepotvrdila, naposledy letos v březnu soud označil za mylné tvrzení listu The New York Times o tom, že Jakunin porušuje ruské zákony. Od loňského března je Jakunin za podporu krymské anexe na sankčním seznamu USA.

„Nehrají si na aristokracii, oni se za novou aristokracii skutečně považují,“ píše Navalnyj v komentáři k Jakuninovým majetkovým poměrům. „Nakradl si ve státní firmě a staví si rezidenci... Cožpak se těch oblud nikdy nezbavíme?“ 

Lidovky.cz, ČTK