9. července 2019 7:49 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Návrh zákona o vydávání lidí do Číny je mrtvý, řekla správkyně Hongkongu. Podle ní byl ‚naprostým selháním‘

Carrie Lamová na tiskové konferenci 9. července. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Carrie Lamová na tiskové konferenci 9. července. | foto: AP Photo/Vincent Yu

Hongkong Správkyně Hongkongu Carrie Lamová v úterý označila návrh zákona o vydávání lidí podezřelých z trestného činu do pevninské Číny za „mrtvý“. Příprava kontroverzní normy, která vyvolala statisícové protesty a politickou krizi, byla podle ní „naprostým selháním“ místní vlády. Informovaly o tom světové tiskové agentury.

Kvůli návrhu plní od června ulice Hongkongu davy demonstrantů při největších protestech od předání bývalé britské kolonie pod nadvládu Číny v roce 1997. Kritici jsou přesvědčeni, že by zákon narušil právní nezávislost poloautonomního regionu. Lamová proto již v červnu pozastavila proces jeho schvalování, demonstranti však požadují jeho úplné zrušení.

„Opakuji zde, že takový plán neexistuje. Ten návrh je mrtvý,“ řekla na úterní tiskové konferenci správkyně částečně autonomní čínské provincie. Podle agentury AP však není jasné, zda hovořila pouze o snaze předložit upravené znění návrhu či zda její slova zaručují jeho bezvýhradné stažení.

V čele protestů proti zákonu o extradici stojí především mladí obyvatelé Hongkongu, k demonstracím se však v nebývalé míře připojují i lidí z dalších věkových a společenských vrstev. Protestující se obávají, že lidé vydaní do Číny by tam mohli čelit vágním obviněním z ohrožení národní bezpečnosti a nespravedlivým procesům. Demonstrace několikrát přešly v násilí, začátkem července protestující dokonce obsadili parlament.

Na velkém transparentu stál nápis
Správkyně Hongkongu Carrie Lamová v pondělí odsoudila, že skupina...

Komunistická vláda v Pekingu zprávy o protestech přísně cenzuruje v obavách, aby se nestaly inspirací pro podobné demonstrace na pevnině. Lamová se obyvatelům Hongkongu již několikrát omluvila za krizi, kterou návrh zákona způsobil.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz