10. června 2019 9:25, aktualizováno  11:05 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Nazarbajevův nástupce Tokajev vyhrál prezidentské volby v Kazachstánu. Provázely je protesty

Nově zvolený kazašský prezident Kassym-Jomart Tokajev mluví ke svým příznivcům... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nově zvolený kazašský prezident Kassym-Jomart Tokajev mluví ke svým příznivcům... | foto: ČTK/AP

Nur-Sultan Nedělní prezidentské volby v Kazachstánu vyhrál podle předběžných výsledků úřadující šéf státu Kasym-Žomart Tokajev. Získal skoro 71 procent hlasů. Oznámily to v pondělí místní úřady. Volby doprovázely protesty, proti nimž rázně zasahovala policie.

„Kasym-Žomart Tokajev dostal 6,5 milionu hlasů, čili 70,76 procenta hlasů voličů,“ řekl novinářům náměstek předsedy ústřední volební komise Konstantin Petrov podle agentury TASS. Volební účast podle komise dosáhla 77,4 procenta.

Z voleb poprvé po téměř třiceti letech vzešel jiný vítěz než Nursultan Nazarbajev (78), který této středoasijské zemi vládl od roku 1990 a Tokajeva (66) doporučil za svého nástupce. Vítězství Nazarbajevova spojence se tak všeobecně očekávalo.

O funkci prezidenta se ucházelo sedm kandidátů, ale kromě úřadujícího prezidenta neměli ostatní velkou šanci na úspěch. Druhý nejúspěšnější kandidát, opoziční aktivista Amiržan Kosanov, získal podle předběžných výsledků podporu necelého půldruhého milionu voličů, tedy 16,02 procenta hlasů. Výsledky ostatních uchazečů se pohybují mezi jedním až pěti procenty hlasů.

Podle nevládních organizací se v zemi nekonala skoro žádná volební kampaň. Nedělní hlasování, stejně jako předchozí volby v 18milionovém Kazachstánu, označují některé nevládní organizace i opozice za nedemokratické.

Při protestech zadrženo 500 lidí včetně novinářů

V neděli se v zemi konaly protesty, při nichž bylo zadrženo nejméně 500 lidí. Rozhlasová stanice Svobodná Evropa a její sesterské Rádio Svoboda (RFE/RL) uvedly, že kazašské úřady krátce zadržely i dva jejich reportéry a dalším sedmi odmítly udělit akreditaci.

Protestů v největším kazašském městě a bývalé metropoli Almaty se účastnily tisíce lidí. Podle agentury AFP byly tyto demonstrace největší za poslední tři roky.

Nespokojenci s výsledky voleb vyšli protestovat v Almaty i v pondělí, ale policejní kordony jim přehradily přístup k centrálnímu náměstí a policisté zadrželi více než 30 lidí, uvedl z místa zpravodaj agentury Interfax. V hlavním městě panuje klid, v ulicích jsou ale v pohotovosti stovky těžkooděnců.

Nazarbajev byl v roce 2015 popáté a naposledy zvolen prezidentem skoro 98 procenty hlasů. Mezinárodní pozorovatelé nicméně nikdy jeho volební výhry neuznali za svobodné a spravedlivé, poznamenala AFP.

Podle některých analytiků je ale vítězství úřadujícího prezidenta Tokajeva, loajálního Nazarbajevovi, důležité pro stabilitu země a pozitivní zejména pro její sousedy Rusko a Čínu, stejně jako pro zahraniční investory. Kazachstán je významným vývozcem ropy a dalších surovin.

Tokajev před volbami sliboval pokračovat v díle svého předchůdce. Jedním z jeho prvních rozhodnutí jako úřadující hlavy státu bylo přejmenovat hlavní město Astanu na Nur-Sultan na Nazarbajevovu počest.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!