Úterý 25. ledna 2022, svátek má Miloš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

„NDR nebyla diktaturou“

Svět

  9:11
BERLÍN - Willy Brandt byl proslulým politikem Německé demokratické republiky. Za éry východoněmeckého vůdce Ericha Honeckera se konaly demokratické volby. A berlínskou zeď postavili západní Němci. Takových odpovědí se dočkali vědci z berlínské Svobodné univerzity, když u studentů německých středních škol zkoumali jejich znalosti o bývalé NDR.

Západoněmecký kancléř Helmut Kohl foto: Reprofoto

Necelá dvě desetiletí po pádu berlínské zdi mají totiž mladí Němci o někdejším státu „dělníků a rolníků“ značně zkreslené představy. A to se týká Němců žijících jak na východě, tak i na západě země. Reprezentativního výzkumu se totiž zúčastnilo přes 5200 studentů ze spolkových zemí Bavorsko, Braniborsko, Severní Porýní-Vestfálsko a Berlín. Výsledky šetření byly zveřejněny koncem minulého týdne.

Zkreslený až naivní pohled na nedávnou minulost je podle sociologů způsoben tím, že němečtí středoškoláci toho o nedávné minulosti své země moc nevědí. A kdo toho o NDR málo ví, ten ji vidí v mnohem pozitivnějším světle.

 Jen studenti „nezatížení znalostmi“ totiž podle vědců mohou souhlasit s výrokem, že „NDR nebyla diktaturou“. Právě toto tvrzení přitom označila jako pravdivé více než polovina východoněmeckých a 66 procent západoněmeckých respondentů. Většina z nich ovšem nebyla schopna vůbec definovat rozdíly mezi diktaturou a demokracií.

Stasi coby běžná tajná služba
Z výzkumu podle berlínských badatelů vyplývá, že dnešní mladí Němci považují NDR za jakýsi „sociální ráj“ s prosperující ekonomikou a čistým životním prostředím. Státní bezpečnost podle nich byla jen zcela běžnou tajnou službou, jaké existují i v jiných státech. A znečištění krajiny ve východním Německu bylo údajně mnohem menší než na Západě.

 Rada autorů studie je jasná: školy by měly změnit své osnovy tak, aby se učitelé v hodinách více věnovali tématu NDR. To totiž dosud probírají jen útržkovitě a jednostranně. Světlou výjimku představuje podle berlínských sociologů pouze Bavorsko, kde středoškoláci prokázali nejkomplexnější znalosti o nedávné historii.

 Změnu způsobu výuky žádají také politici. „Poválečné dějiny Německa byly dosud vyučovány jako západoněmecké dějiny. A teprve když zbylo trochu času, tak se dostalo i na dějiny NDR,“ upozornil o víkendu ve Westdeutsche Allgemeine Zeitung Rainer Eppelman. Tento politik z CDU stojí zároveň v čele Nadace pro výzkum východoněmecké diktatury.

A co bylo vlastně špatné?
O nutnosti změn ve studijních plánech je přesvědčena i Beate Meissnerová, poslankyně CDU v durynském Landtagu. „Ten, kdo nemluví o nesvobodných volbách, zglachšaltovaných médiích, zdi a ostnatém drátu, ten páchá křivdu na další generaci,“ řekla Meissnerová.

Školy samé však nejsou všemocné – zvlášť ne v případě, kdy i rodiče studentů podléhají tak zvané ostalgii. „S časovým odstupem se život v reálném socialismu zdá lepší,“ připomíná na svých internetových stránkách Úřad pro dokumentaci Stasi. Zatímco ještě na počátku 90. let někteří lidé říkali, že „za NDR nebylo všechno špatné“, dnes se mnozí ptají: „A co bylo vlastně špatné?“

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat