28. února 2018 2:05 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Článek, který možná stál Kuciaka život: Italská mafie na Slovensku. Její chapadla sahají i do politiky

Mária Trošková a Robert Fico. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mária Trošková a Robert Fico. | foto: Aktuality.sk

BRATISLAVA/PRAHA Slovenský investigativní novinář Ján Kuciak se ve své poslední reportáži věnoval působení italské mafie ‘Ndranghety na Slovensku a napojení pochybných italských podnikatelů na nejvyšší patra slovenské politiky. Článek nestihl dokončit, protože ho i se snoubenkou minulý týden zavraždili neznámí pachatelé.

„Před čtrnácti lety přišel do Michalovců Ital Carmine Cinnante. Ráno vyrazil ve svém fiatu z asi 40 kilometrů vzdálené obce Novosad, kde bydlel u své přítelkyně Lýdie. Cinnante měl namířeno do Itálie,“ začal svou poslední nedokončenou reportáž novinář Ján Kuciak, který byl minulý týden zavražděn i se svou snoubenkou. 

Česká stopa

Týdeník Respekt uvedl, že česká souvislost je ztělesněna v osobě investigativní novinářky a zakladatelky Českého centra pro investigativní žurnalistiku Pavly Holcové.

Centrum je zapojené do projektu Organized Crime and Corruption Reporting Project a mezinárodních sítí investigativních novinářů a česká novinářka s Jánem Kuciakem poslední rok a půl spolupracovala na přípravě článku, který už nestihl vydat a který ho podle jedné z policejních hypotéz o motivu dvojnásobné vraždy mohl stát život.

Popisoval příběh zadržení italského podnikatele Cinnanteho. Při rutinní policejní kontrole byl Ital zadržen za nepovolené ozbrojování. Vezl u sebe totiž ve speciálním dřevěném kufříku zbraň, 50 nábojů a zásobník.

Dva roky za pašování zbraní

„Šlo o funkční československý samopal ČZ vzoru 26 s laserovým zaměřovačem, ale s vyfrézovaným výrobním číslem,“ popsal Kuciak. Okresní soud v Michalovcích Cinnantemu vyměřil dva roky podmínku.

Cinnante byl podle zavražděného novináře považován za podnikatele v oblasti zemědělství, dokud jej o několik měsíců později za pašování zbraní do Itálie nezadržela italská policie. Cinnante měl totiž dlouhodobě pašovat zbraně pro mafiánského bosse Guirina Ionu.

Iona byl bossem klanu Belvedere Spinello, který je jednou z větví ekonomicky nejsilnější italské mafie současnosti ‘Ndranghety. Cinnante však nebyl jediným Italem s vazbami na mafii, který našel na Slovensku druhý domov. 

„Začali tu podnikat, pobírat dotace, čerpat eurofondy, ale hlavně budovat vztahy s vlivnými lidmi v politice – až po úřad vlády Slovenské republiky,“ napsal Kuciak. Italští podnikatelé však přitom doma v Itálii čelili četným problémům se zákonem. Jedním z těchto lidí byl podle Kuciaka i Antonino Vadala.

Slovenská vláda nabízí milion euro za informace, které povedou k dopadení vrahů...
Svíčky zapálené za Jána Kuciaka a jeho snoubenku Martinu.

Jméno rodáka z Kalábrie se vyskytovalo mezi obviněnými u italského soudu již v roce 2003. Vadala měl být tehdy podezřelý z ukrývání člena ‘Ndranghety. Soud jej však omilostnil pro nedostatek důkazů. Vadala si ani nepřišel vyslechnout rozsudek a odjel na Slovensko.

„V roce 2009 se na veřejnosti objevila informace, že neznámý italský podnikatel Antonino Vadala plánuje v průmyslovém parku v Lučenci postavit dvě továrny za téměř 70 milionů eur,“ popsal první zmínky o Vadalovi na Slovensku Kuciak. Ital se však brzy dostal do kontaktu s politiky.

Vazby v nejvyšších patrech politiky

Tehdejší ministr průmyslu Pavol Rusko znal Vadalu jako podnikatele v energetice, pro média však o něm hovořil v jiném kontextu. Bylo to v souvislosti se současnou hlavní poradkyní premiéra Slovenska Roberta Fica Máriou Troškovou. 

Trošková založila s Vadalem společnost GIA MANAGEMENT a přes kontakty při přeprodeji částí společnosti se dostala do blízkosti politiků vládní strany Smer. Brzy nato se stala asistentkou poslance Viliama Jasaně a poté přešla na Úřad vlády. Více o kariéře účastnice Miss Universe ZDE.

Asistentka premiéra. Exmodelka Mária Trošková přitahuje zájem médií.

Asistentka premiéra. Exmodelka Mária Trošková přitahuje zájem médií.

Rok po ní následoval i Jasaň, který se stal ředitelem kanceláře Úřadu vlády a tajemníkem bezpečnostní rady státu s prověrkou na přísně tajné. Podle Kuciaka se muž s přístupem k nejtajnějším informacím a prokazatelnými vazbami na člověka, který spolupracoval přímo s italskou mafií, zodpovídá přímo premiéru Ficovi. Je tak po Troškové druhým člověkem z blízkého okolí premiéra, který byl ve styku s Vadalem.

„Vazby mezi Vadalem a Jasaněm se dají prokázat nejen v byznyse. Politik Smeru v minulosti vlastnil soukromou bezpečnostní firmu Prodest. Tu nedávno přebral právě Vadala s kolegy,“ vysvětlil vazby dnes již zesnulý novinář. Podle něj měl Jasaň vazby na Italy i přes svého syna Slavomíra.

Sám Vadala se prý svými sympatiemi k vládní straně Smer netajil a masivně ji podporoval na sociálních sítích. Vazby měl pak mít i na další politiky Smeru.

Pletky se zákonem

Italský podnikatel se však nevyhnul potížím se zákonem ani na Slovensku. Měl být podezřelý z vydírání, zastrašování a daňových podvodů. Nikdy však nebyl dostatek důkazů na odsouzení Vadala či jeho spolupracovníků.

V případě z roku 2013 měl Vadala vyhrožovat likvidací šéfovi konkurenční firmy. Ten měl nalézt na plotě tašku s náboji, pohřební kyticí a vzkazem. Bez dostatečných důkazů však soud nemohl Italy obvinit. Podobně dopadl i případ spekulací s prodejem bytů v bratislavské Petržalce. Vadala popřel jakákoliv obvinění.

Podle Kuciaka však nepůsobí Vadala ani Cinnante na Slovensku osamoceně. Na východě Slovenska prý operují celkem čtyři rodiny z Kalábrie, rodiště ‘Ndranghety. Vlastní desítky firem, čerpají eurodotace na zemědělství a jen za roky 2015 a 2016 získaly od státu přes osm set milionů eur. Dále pak obchodují s energií z bioplynových elektráren, na nichž získaly v posledních pěti letech 8,3 milionu eur. Podle novináře je však hlavní aktivitou italských rodin praní špinavých peněz ‘Ndraghety v zahraničí. Zdroje mafie pochází z prodeje drog, zboží či zbraní.

Jména z rodiny Antonina Vadaly se objevily v roce 2017 v zatykači na 18 členů gangu, který měl pro ‘Ndranghetu propašovat do Evropy stovky kilogramů kokainu. „Vadalovci jsou však v zatykači jen zmínění. Podrobnosti případu zatím nejsou známé,“ napsal jako poslední slova reportáže Ján Kuciak.

Závěr článku chybí, Ján Kuciak ho nestihl dokončit...

Celou reportáž ve slovenštině si můžete přečíst ZDE.

Slovenský investigativní novinář Ján Kuciak.

Slovenský investigativní novinář Ján Kuciak.


Martin Hampejs

Autor

Martin HampejsMartin.Hampejs@lidovky.czČlánky