5. srpna 2017 12:26 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Trump si od ledna vzal už 53 dní volna. Dříve sliboval, že bude bez dovolené

Prezident Trump hovoří s premiérem Turbullem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Trump hovoří s premiérem Turbullem. | foto: Reuters

WASHINGTON Americký prezident Donald Trump v pátek opustil Bílý dům a zahájil 17denní dovolenou ve svém sídle a golfovém klubu v New Jersey. Jeho úřad ji označil za pracovní. Před nástupem do funkce Trump sliboval, že si dovolenou brát nebude.

Koncem srpna ale bude mít už 53 dní volna, zatímco jeho předchůdce Barack Obama si za stejné období vzal jen 15 dní, spočítal list The Washington Post.

„Bílý dům bych skoro nikdy neopouštěl, protože se toho musí moc udělat. Nebyl bych prezident, který si bere dovolenou,“ řekl Trump v červenci 2015. Často si dělal legraci z Obamy, jak hraje golf. Sám přitom strávil téměř každý druhý víkend ve svých golfových klubech na Floridě, ve Virginii nebo v Bedminsteru, městečku asi 70 kilometrů západně od New York City, napsala agentura DPA.

Během dovolené Bílý dům opraví klimatizaci

Během prezidentovy dovolené projde rekonstrukcí západní křídlo Bílého domu, v němž má kancelář. Opravovat se bude i klimatizace, proto jej prý na dva týdny musí opustit i prezidentova administrativa.

Američtí prezidenti si tradičně berou dovolenou v srpnu. Barack Obama cestoval na Havaj nebo na ostrov Martha’s Vineyard u pobřeží státu Massachusetts. George W. Bush jezdil na svůj ranč v Texasu. Bílý dům vždy zdůrazňuje, že prezident může úřadovat z jakéhokoli místa.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz