Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Kuciaka a jeho snoubenku zabil bývalý voják Marček. K vraždě se přiznal

Svět

  17:35
BRATISLAVA/PRAHA - Bývalý profesionální voják Miroslav Marček, obviněný v případu vraždy slovenského novináře Jána Kuciaka, se ve čtvrtek před vyšetřovateli přiznal, že to byl právě on, kdo v únoru loňského roku zabil Kuciaka a jeho snoubenku Martinu Kušnírovou. Informoval o tom server Aktuality.sk, pro který Kuciak psal.

Ján Kuciak a Martina Kušnírová. foto: FSV UK

Původně byl Marček považovaný za pouhého řidiče a za střelce byl označovaný bývalý člen policejních jednotek Tomáš Szabó.  

Marčeka po pětihodinovém výslechu v Nitře policisté podle televize Joj převezli do obce Veľká Mača, kde Kuciak se snoubenkou bydleli k dalším vyšetřovacím úkonům. Minulý týden byli policisté s Marčekem v Kolárově, kde prý Marček ukazoval, jak zde v prosinci 2016 on a Szabó zavraždili místního podnikatele Petra Molnára.

Ján Kuciak podle Saviana přibyl do dlouhého a nepřijatelného seznamu novinářů,...
Sedmadvacetiletého novináře pracujícího pro portál Aktuality.sk zavraždil i s...

Podle webu Aktuality.sk jsou Marček a bývalý policejní vyšetřovatel Szabó bratranci a měli pověst lidí, kteří dokáží odstranit problémy. O přiznání Marčeka informovala také slovenská veřejnoprávní rozhlasová a televizní stanice RTVS. Oficiálně ale nebyly informace médií o nejnovějším vývoji Kuciakovy kauzy potvrzeny.

Denník N označil Marčekovo přiznání za „překvapivý okamžik“ v celém případu. „Vrahův řidič tvrdí, že vrahem je on,“ poznamenal deník na svém webu.

Slovenská policie obvinila podnikatele Kočnera z objednání vraždy Kuciaka

Podle vyšetřovatelů si vraždu objednala Alena Zsuzsová, zprostředkovatelem byl Zoltán Andruskó, vykonat ji měli Tomáš Szabó a jeho bratranec Miroslav Marček. Zsuzsová měla zaplatit za vraždu 70 tisíc eur (1,8 milionu korun), přičemž z částky měla 20 tisíc objednavatelka odpustit Andruskóvi z dluhu. Zsuzsové přitom měl zakázku zadat podnikatel Marián Kočner.

Tlumočnice z italštiny

V médiích se již po zatýkání objevila zpráva, že objednavatelkou činu byla tlumočnice z italštiny. Vyšetřovatelé v pondělí potvrdili, že jde o ženu s iniciály A.Z., čímž se potvrdily dřívější spekulace, že jde o Alenu Zsuzsovou z jihoslovenského Komárna.

Snímky Kuciaka před vraždou. Byl sledovaný a odposlouchávaný, tvrdí italská televize

Ta podle sousedů pracovala pro podnikatele Mariána Kočnera, který je v současnosti ve vazbě kvůli jinému případu. O Kočnerovi se v rámci vyšetřování Kuciakovi vraždy hovořilo již od začátku jako o možném pachateli. Podnikatel totiž novináři v telefonickém rozhovoru vyhrožoval, že se o něj a o jeho rodinu bude zajímat.

Sedmadvacetiletý Kuciak a jeho partnerka byli zavražděni loni v únoru ve svém domě v obci Veľká Mača u Trnavy. Kuciak se zabýval zejména podezřeními z údajných daňových podvodů, která se týkala lidí blízkých nejsilnější vládní straně Směr-sociální demokracie tehdejšího premiéra Roberta Fica.

Dvojí vražda otřásla Slovenskem; pod tlakem veřejnosti Fico odešel z čela kabinetu, zůstal však předsedou vládní strany.

Fakta o případu vraždy Jána Kuciaka (27) a jeho partnerky Martiny Kušnírové:

  • Poslední případ, na kterém Kuciak pracoval, souvisel s kontroverzním podnikatelem Marianem Kočnerem, jenž se dostal do povědomí v roce 1998 v souvislosti s neúspěšným pokusem o převzetí televize Markíza za pomoci pracovníků bezpečnostní služby. Server Aktuality.sk letos v únoru zveřejnil autentickou nahrávku Kočnera s Kuciakem, ve které Kočner 5. září 2017 novináři vyhrožuje. Kuciak proto téhož měsíce podal na podnikatele trestní oznámení.
  • Investigativní reportér Kuciak, který pracoval pro server Aktuality.sk, byl spolu se snoubenkou zastřelen 21. února 2018 ve svém domě ve vesnici Veľká Mača, ale na zločin se přišlo až o několik dnů později. Kušnírová byla zastřelena jedním výstřelem do hlavy, Kuciak dvěma výstřely do srdce. Střelec použil pistoli ráže devět milimetrů.
  • Média případ označila za první vraždu novináře v novodobých dějinách Slovenska. Chladnokrevná vražda mladého novináře vyvolala v zemi největší demonstrace od pádu komunismu, kdy v ulicích měst byly desetitisíce lidí.
  • Na začátku loňského března celkem 120.000 lidí na mnoha shromážděních ve slovenských i dalších městech včetně Prahy či Brna opakovaně protestovalo proti premiérovi Robertu Ficovi a ministrovi vnitra Robertu Kaliňákovi, proti propojení politiků a mafie a skandálům politiků. V Bratislavě se sešlo nejvíc lidí od sametové revoluce v roce 1989.
  • Prezident Andrej Kiska následně vyzval k rekonstrukci vlády nebo k předčasným volbám. Již 28. února oznámil demisi slovenský ministr kultury Marek Maďarič, ministr vnitra Robert Kaliňák, ke kterému vedly nitky některých korupčních případů, o nichž psal Kuciak, podal demisi 12. března a premiér Fico nabídl demisi 14. března, což podle ústavy znamenalo pád celé vlády. Novým premiérem jmenoval Kiska 22. března vicepremiéra Petera Pellegriniho.
  • Ve vládě, kterou vytvořila dosavadní tříčlenná koalice, většina šéfů resortů zůstala na svých místech, ministrem vnitra se stal Tomáš Drucker. Ten 16. dubna podal demisi a 26. dubna ho nahradila Denisa Saková.
  • Policie pracovala od začátku vyšetřování s několika motivy, jež souvisejí s Kuciakovou prací. Některá z podezření, jimiž se zabýval, se týkala vládní strany Směr, přičemž získával informace tzv. datovou žurnalistikou, tj. vyhledáváním informací z otevřených zdrojů. Dříve se věnoval také podnikání firem s nejasnou vlastnickou strukturou či podezřením z dotačních podvodů.
  • Text Kuciakova posledního článku byl zveřejněn o půlnoci z 27. na 28. února. Více než rok připravovaný materiál pojednával o působení kalabrijské odnože italské zločinecké organizace ‚Ndranghety na Slovensku a figuroval v něm podnikatel Antonino Vadala, podle autora s vazbami na stranu Směr.
  • Arpád Soltész, šéf nového slovenského investigativního centra (ICJK), které je pojmenováno právě po Kuciakovi, řekl médiím, že Kuciak byl nejvýraznějším talentem své generace v oblasti investigativní žurnalistiky na Slovensku.
  • V září 2018 bylo zatčeno osm osob podezřelých z vraždy a jejímu napomáhání. Z vraždy Kuciaka a Kušnírové bylo nakonec obviněno pět lidí: Miroslav Marček, Tomáš Szabó, Alena Zsuzsová coby druhotná objednavatelka zločinu a Zoltán Andruskó coby zprostředkovatel. Z objednání vraždy novináře je obviněn Kočner, který svou vinu podle svého obhájce nadále popírá.
  • Zsuzsová je v médiích označována za osobu blízkou Kočnerovi. Ten byl s Kuciakovou vraždou už delší dobu spojován. Od loňského června je Kočner ve vazbě kvůli případu, ve kterém čelí spolu s bývalým šéfem soukromé televize Markíza a exministrem hospodářství Pavolem Ruskem obžalobě z falšování směnek v hodnotě zhruba 69 milionů eur (1,78 miliardy Kč). Letos v březnu slovenská policie Kočnera obvinila z objednání vraždy Kuciaka a také z nedovoleného ozbrojování.
  • Marček, jeden z obviněných v případu Kuciaka a jeho snoubenky Kušnírové, se dnes podle RTVS přiznal vyšetřovatelům, že na dvojici střílel právě on. RTVS také upozornila, že bývalý voják Marček v obvinění původně figuroval jako řidič, zatímco jako střelec byl označen jiný obviněný, Szabó.
Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!