Pondělí 6. února 2023, svátek má Vanda
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nebýt Solidarity, Havel by nebyl prezident, tvrdí Wałęsa

Svět

  13:15
PRAHA - V čele polské, asi největší zahraniční delegace, byl exprezident a nositel Nobelovy ceny míru Lech Wałęsa, jehož svým zmocněncem na pohřeb jmenoval prezident Bronislaw Komorowski.

Lech Walesa u rozhovoru pro LN foto: Lidové noviny

Co pro vás znamenala smrt Václava Havla?
Bavme se o životě, ne o smrti. Ale dobře, všichni víme, že naše generace odchází na věčnost. Pokud jde o ochod Václava Havla, tak je to velmi špatná zpráva, protože víme, že Evropa musí v reakci na globalizaci budovat svoji jednotu. Havel měl jednu skvělou vlastnost, že z různých názorů a různých diskusí dokázal skvěle vybrat to nejdůležitější, nejpodstatnější. A v této chvíli, kdy se diskutuje o tom, jak by měla vypadat Evropa, jak bojovat s krizí, jak vyřešit současné problémy, bychom ho tady velice potřebovali. Ale osud chtěl, aby už byl na druhé straně. Je to škoda, musíme ho zastoupit, musíme pokračovat v jeho dobrých rozhodnutích. Dokážeme to a budeme to dělat.

Co je podle vás důvodem, že právě v Gdaňsku, ve vašem bydlišti, byla jako v prvním městě na světě pojmenována ulice po Václavu Havlovi?
Je dobře, že se tak stalo, a já se jen pozastavuji nad tím, zda budu moci šlapat po asfaltu této ulice. A to, že je tam ta ulice, je přirozené. Kdyby si obyvatelé Gdaňska Václava Havla nevážili, tak by takovéto ulice nebylo. Václav Havel byl totiž člověk, kterého jste prostě nemohli nemít rádi. Z toho pramení i tato pocta i pocty, které mu budou vzdávány v budoucnosti.

Lech Walesa a předseda polského Senátu Bogdan Borusewicz na Havlově pohřbu.

Během této smutné příležitosti jste jistě rozmlouvali s mnoha lidmi. Převažoval názor, že Havla nikdo nedokáže zastoupit?
Neexistují nenahraditelní lidé. Ale jde o to, že právě v těchto těžkých časech, které prožíváme, by byl podobný člověk jako Václav Havel potřeba. Ale odešel. Avšak my jako lidé věřící musíme doufat, že zřejmě byl potřeba tam – na druhé straně, v nebi.

Máte nějakou hezkou osobní vzpomínku na Václava Havla?
Musím říci, že my dva jsme spolu hlavně pracovali. Na nějaké zábavné historky, na které se vy ptáte, nebyl tehdy čas.

A co vaše první setkání na vrcholu Sněžky?
I to bylo především pracovní setkání. Hovořili jsme o tom, co dělat se Sovětským svazem, jak se vyhnout válce. To popravdě řečeno nebylo nijak příjemné ani krásné setkání, prostě takové bojové.

Týden smutku za Václava Havla

A jak se vám líbil obřad?
Byl hezký, ale trochu tam byla zima. Jen tam mohlo něco zaznít o Solidaritě. Protože kdyby nebylo Solidarity, nebyl by Havel prezidentem.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat