Sobota 31. října 2020svátek má Štěpánka 13 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Nečas: EU nepotřebuje stejnou měnu, ale jednotný trh

Petr Nečas přijíždí na setkání s britským premiérem Davidem Cameronem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petr Nečas přijíždí na setkání s britským premiérem Davidem Cameronem. | foto: ČTK

BRUSEL Podle českého premiéra Petra Nečase je důležitější než pakt rozpočtové kázně, k němuž se Česko jako jediné s Británií odmítlo připojit, aby Evropská unie dokončila vnitřní trh a zvýšila svou konkurenceschopnost. Právě to budou témata, která chce Nečas na dvoudenním summitu v Bruselu zdůrazňovat.

Řekl to před začátkem summitu Evropské unie. ČR se také zapojila do iniciativy více než desítky zemí, které v tomto smyslu napsaly evropským partnerům dopis. Podle premiéra zlepšení konkurenceschopnosti a dokončení jednotného trhu je "jediným způsobem, jak zlepšit ekonomickou situaci v Evropské unii".

Nečas například podotkl, že až 80 procent hrubého domácího produktu EU vytvářejí služby, avšak jen 60 procent tohoto sektoru je plně liberalizováno. Právě to by ČR chtěla změnit.

ČTĚTE TAKÉ:


Na zmiňovaném paktu se většina EU dohodla v reakci na současnou dluhovou krizi. Smlouva má zvýšit fiskální disciplínu. Státy by na jejím základě měly mimo jiné zavést do svých legislativ pravidlo vyrovnaného či přebytkového strukturálního rozpočtu.

"Já jsem přesvědčen, že dokonce důležitější je to, co směřuje k dokončení vnitřního trhu a k urychlení ekonomického růstu," řekl v reakci na dotaz, zda je možné srovnávat zmiňovaný dopis s paktem, který lídři 25 zemí podepíší v pátek ráno.

Z ekonomického střednědobého a dlouhodobého hlediska je dokončení vnitřního trhu podle českého premiéra klíčové pro evropskou integraci. "Evropská integrace je založena především na jednotném trhu a až pak na jednotné měně," prohlásil Nečas.

,

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

David Sedmera | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...