23. listopadu 2012 7:28 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Nečas odmítl návrh evropského rozpočtu. Česko by dostalo málo peněz

Premiér Petr Nečas na summitu v Bruselu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Premiér Petr Nečas na summitu v Bruselu | foto: ČTK

BRUSEL Český premiér Petr Nečas prohlásil, že odmítá nejnovější návrh na podobu dlouhodobého rozpočtu Evropské unie na roky 2014 až 2020. Česko v něm má podle něj přiděleno málo peněz na podporu chudších regionů. Návrh a jeho dopady nyní bude Praha stejně jako ostatní země analyzovat.

K jednacímu stolu se lídři EU vrátí v páteční poledne. Zatím se zdá, že možnost dohody o rozpočtu na summitu je daleko.

"I na základě těch pár minut to tedy není něco, s čím bychom byli připraveni souhlasit," řekl Nečas v jednu hodinu ráno chvíli poté, co od Hermana Van Rompuye dostal nový návrh. Unijní prezident ho připravil na základě čtvrtečních konzultací s lídry všech členských zemí.

ČTĚTE TAKÉ:

Evropská komise původně navrhla na dané období víc než bilion eur. Hlavně bohatší země, které do rozpočtu dávají více, než z něj pak získávají zpět, ale chtěly výrazné škrty. Van Rompuy tak přišel s plánem úspor o nějakých 75 či 80 miliard eur. Vzhledem k tomu, že ani tento plán neutišil vážné výhrady řady zemí, přišel v noci na dnešek s novým návrhem.

Podle informací agentury Reuters by se měly škrty proti návrhu komise stále pohybovat zhruba kolem 80 miliard eur. V nové verzi se však prý změnilo rozdělení toho, jak by se škrty dotkly dvou klíčových oblastí - prostředků na společnou zemědělskou politiku a na politiku soudržnosti. V prvním případě proudí k farmářům miliardy eur na dotacích, v druhém zase směřují miliardy eur zejména na podporu chudších regionů, mezi něž patří s výjimkou Prahy i všechny české regiony.

Snížení až o třicet procent

Pro ČR je stěžejní objem peněz, které získá z politiky soudržnosti. Podle původního návrhu Van Rompuye Česku hrozilo snížení prostředků v této oblasti oproti současnému finančnímu rámci na roky 2007 až 2013 (26,7 miliardy eur) až o 30 procent.

To se Praze nelíbí a zřejmě nejen jí. "Na základě první analýzy podle mého názoru tento návrh nemá příliš šanci získat jednomyslnou podporu především ze strany čistých plátců," řekl Nečas. ČR je jasné, že se nepodaří zopakovat to, že ČR bude mít největší sumu z těchto fondů v přepočtu na hlavu, jak v nyní končícím rozpočtovém období, neboť Česko mezitím zbohatlo. Ovšem snížení, s nímž počítá nový návrh, není podle Nečase přijatelné.

"Já jsem sem přijížděl s tím, že nebudeme dopředu vyhrožovat vetem. Na druhou stranu jsem řekl otevřeně, že pokud by ten návrh byl něco, co je pro nás těžko skousnutelné, tak není důvod automaticky schválit všechno, co před nás předloží. Ale ta jednání vlastně ještě nezačala," dodal.

Obecně jsou pro ČR klíčové kromě celkové sumy na kohezi i některé další věci, například výše spolufinancování unijních projektů. Jde o to, zda z národních peněz půjde na jednotlivé projekty 15 procent jako doposud, nebo 25 procent, s čímž počítaly dřívější návrhy.

Státy hrozí vetem

Problémy s návrhy měla z mnoha důvodů celá řada zemí, z nichž některé dokonce pohrozily vetem v případě, že jejich požadavky nebudou adekvátně uspokojeny. Kvůli tomu hrozí, že se summit původně plánovaný na čtvrtek a pátek prodlouží do víkendu, nebo se také lídři dokonce rozejdou bez dohody a k boji o miliardy se vrátí zřejmě až někdy na počátku příštího roku.

Například německá kancléřka Angela Merkelová při odjezdu z prvního dne jednání podotkla, že pochybuje o možnosti dohody na nynějším summitu.

"Myslím, že pozice jsou v některých ohledech hodně rozdílné," řekla.

"Myslím, že se trochu posuneme v pátek, avšak mám svoje pochyby, že bude dosaženo výsledku," dodala.

Lidovky.cz, ČTK

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.