27. května 2013 11:49, aktualizováno  12:40 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Velký potenciál pro české investice, liboval si Nečas v Rusku

Předseda vlády Petr Nečas. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda vlády Petr Nečas. | foto: ČTK

MOSKVA Česká republika vidí v Rusku podle premiéra Petra Nečase velký prostor pro české investice. Nečas to řekl při setkání se svým protějškem Dmitrijem Medveděvem v rezidenci v Gorkách u Moskvy. Medveděv zároveň slíbil investici zhruba 155 miliard korun do českého průmyslu, když v tendru na dostavbu Temelína zvítězí ruská nabídka.

"Mohu říci, že velice vnímáme dynamicky se rozvíjející ruskou ekonomiku. Vidíme tam velkou možnost českých investic, ale zrovna tak přivítáme ruské investice v České republice," uvedl Nečas. Nečas při setkání s Medveděvem připomněl, že vzájemný obrat mezi ČR a Ruskem loni vzrostl o šest procent.

Podle Nečase mají vztahy obou zemí ještě větší potenciál, který by měly země využít. Medveděv podle agentury ITAR-TASS navrhl Nečasovi odstranit investiční nevyváženost v hospodářských vztazích. Projevuje se podle ruského premiéra tím, že v Rusku je českých investic mnohem víc, než ruských v České republice. "Je zřejmě třeba posoudit, co by bylo možné udělat pro upevnění spolupráce v této sféře," řekl předseda ruské vlády.

Drama na letišti

Vcelku je ale Medveděv s úrovní obchodních vztahů spokojen. "Obchodní výměna dosahuje hranice deseti miliard dolarů a roste prakticky každoročně," upozornil. Na pozadí stagnace a "jisté nestability" v Evropě je tato skutečnost podle předsedy ruské vlády zvlášť významná.

V Soči se Nečas setká s Putinem
Odpoledne se Nečas sejde s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Do Putinova sídla v černomořském letovisku Soči premiér odcestuje druhým vládním letadlem společně s podnikateli. Vládní letoun, kterému v neděli při cestě do Moskvy prasklo čelní sklo, totiž zatím není opraven.

Českého premiéra na cestě doprovází ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba a na 80 českých podnikatelů, kteří plánují v Rusku uzavřít kontrakty úhrnem za miliardy korun. Ještě večer by měla česká delegace odcestovat do Petrohradu, kde by se měla v úterý účastnit konference o obchodní a hospodářské spolupráci obou zemí. Ve středu čeká předsedu vlády i rozsáhlou podnikatelskou delegaci návštěva uralského Jekatěrinburgu.

Airbusu A319 s premiérem na palubě v neděli asi v polovině letu do Moskvy praskla vrchní krycí vrstva skla jednoho z oken v pilotní kabině. Piloti se nejprve chystali na nouzové přistání, nakonec stroj druhou polovinu letu absolvoval ve snížené výšce a bezpečně přistál v Moskvě. Nikomu se nic nestalo.

ČTK, Lidovky.cz

Advantage Consulting, s.r.o.
ZKUŠENÝ MIKROBIOLOG

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 35 000 - 45 000 Kč