Úterý 13. dubna 2021svátek má Aleš 0 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Nečekané oběti covidu.’ Vonné svíčky upadají během pandemie v nemilost, je to kvůli ztrátě čichu?

Vonná svíčka (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vonná svíčka (ilustrační foto) | foto: Notino blog

NEW YORK Výzkumnice Kate Petrova z Harvardovy univerzity přišla se zábavnou korelací mezi pandemií koronaviru a zhoršujícím se hodnocením na e-shopech, které prodávají vonné svíčky. Data zveřejnila na Twitteru s tím, že svíčky jsou nečekanou obětí koronaviru a že graf jejich popularity vykazuje téměř stejnou křivku jako růst počtu případů nákazy covidem.

Kate Petrova pracuje na harvardské studii o vývoji dospělých. Teď přišla s nečekanými daty o tom, jaká běžná součást domácnosti je vývojem pandemie koronaviru také ohrožena. 

Ukázalo se, že například na e-shopu prodejního giganta Amazon se výrazně zhoršila hodnocení vonných svíček od doby, kdy se objevila pandemie koronaviru. K dispozici dala na Twitteru Petrova křivku negativních hodnocení, která se nápadně podobá té, která sleduje vývoj počtu nakažených koronavirem.

„Nejprve jsem si stáhla podvzorek hodnocení amerických zákazníků u tří nejpopulárnějších a nejprodávanějších vonných svíček na Amazonu,“ uvedla Petrova. Data ukázala, že mezi lednem 2017 a lednem 2020 se průměrné hodnocení pohybovalo kolem 4,3 z 5. Průměr se ale od letošního ledna do listopadu prudce propadl.

„Mohlo by to být tím, že jedním z příznaků covidu je ztráta čichu? To je potřeba zjistit,“ uvedla Petrova podle serveru The Independent. „Navíc se u vonných svíček propadlo hodnocení mnohem více než u těch normálních,“ dodala.

„Pokud tedy nakupujete v rámci Black Friday (obrovská slevová akce, která se koná také v Česku, pozn. red.) a stále máte čich, kupte si i jednu vonnou svíčku a zanechte hezké hodnocení,“ vyzývá Petrova. „A ne, nepracuji pro žádnou firmu, co vyrábí svíčky. Jen se ráda koukám na data,“ vysvětlila výzkumnice.

,

Mlynáři byli sexuální predátoři raného novověku, vypráví historik Čechura

Poslanec KDU-ČSL Ludvík Hovorka je jedním z kritiků zdravotnické reformy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jak krutí byli soudci, drábové a panstvo? Co si sedlák mohl dovolit, a za co dostal oprátku? Proč bylo právo v praxi...

Kritika naší práce je zcela neoprávněná, neetické to není, říká headhunterka

Poslanec KDU-ČSL Ludvík Hovorka je jedním z kritiků zdravotnické reformy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Hledá nejvhodnější kandidáty pro vrcholové pozice. Manažery, specialisty, odborníky. „Sama jsem byla kdysi lovená, ale...

Mohl bych napsat knihu. Droppova zpověď o penězích, kritice, covidu i Boratovi

Poslanec KDU-ČSL Ludvík Hovorka je jedním z kritiků zdravotnické reformy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Fotbalem si vydělával v sedmi zemích. Zažil čekání na výplatu v Rusku, blahobyt v Turecku i kritiku v Česku. Třeba...

Advantage Consulting, s.r.o.
INŽENÝR/-KA KVALITY ELEKTRO - PLZEŇ ( 32-45.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 32 000 - 45 000 Kč