4. dubna 2012 14:44, aktualizováno  19:56 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Ficova vláda má ve svých řadách nováčky i staré tváře

Prezident Ivan Gašparovič jmenoval jednobarevný kabinet sociálních demokratů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Ivan Gašparovič jmenoval jednobarevný kabinet sociálních demokratů | foto: ČTK

BRATISLAVA Slovensko má novou vládu levicového premiéra Roberta Fica. Prezident Ivan Gašparovič jmenoval jednobarevný kabinet sociálních demokratů (Směr-SD), který se bude moci opřít v parlamentu o pohodlnou většinu. Tu získala Ficova strana v březnových předčasných volbách. Směr přesvědčivě vyhrál se ziskem více než 44 procent hlasů.

Novým předsedou slovenského parlamentu se podle očekávání stal místopředseda vládních sociálních demokratů (Směr-SD) Pavol Paška. Na dnešní úvodní schůzi sněmovny po březnových předčasných volbách o tom rozhodli noví poslanci, kteří dříve během dne složili poslanecký slib. Paška v čele zákonodárného sboru stál už v minulosti.

Předseda Směru-SD Robert Fico se premiérem stal podruhé. Vládu vedl už v letech 2006 až 2010, kdy sociální demokraté byli v koalici se dvěma menšími stranami. Spolu s ním se do kabinetu vrátilo i několik ministrů jeho první vlády. V ministerských křeslech usednou i nestraníci, jako například kariérní diplomat a bývalý šéf slovenské diplomacie Miroslav Lajčák, ministrem spravedlnosti se zase stal dosavadní šéf advokátní komory Tomáš Borec.

ČTĚTE TAKÉ:

"Plně si uvědomuji, že nové vládní období je diametrálně odlišné od let 2006 až 2010. Na tohle všechno se cítím dostatečně připraven," řekl Fico po jmenování premiérem.

Vládu čeká boj s vysokou nezaměstnaností a potřeba přijetí úsporných opatření k ozdravení státních financí. Na rozdíl od roku 2006, kdy první Ficův kabinet nastupoval v době silného hospodářského růstu, bude muset Směr-SD nyní přistoupit k nepopulárním opatřením. Před volbami sociální demokraté slibovali zejména vyšší zdanění bank, nejziskovějších firem nebo lidí s nadprůměrnými příjmy.

Tato opatření podle ekonomů na získání potřebné více než miliardy eur (přes 25 miliard korun) stačit nebudou. Ve hře je proto i omezení plošně vyplácených dávek, vyšší daně na luxusnější nemovitosti nebo zavedení registrační daně při koupi prémiových vozidel. "V duchu hodnot sociální demokracie vynaložíme maximální úsilí, aby ozdravování veřejných financí nevedlo k dalšímu snižování životní úrovně lidí, kteří mají nízké nebo střední příjmy," prohlásil Fico u příležitosti nástupu jeho vlády.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

První schůzka ministrů je naplánována už na dnešní odpoledne, rozhodnout by měli například o novém šéfovi úřadu vlády.

Záměry kabinetu nastíní jeho programové prohlášení, se kterým musí do 30 dnů od jmenování předstoupit před sněmovnu a požádat o vyslovení důvěry. K prosazení svých návrhů s výjimkou ústavních zákonů nebude Směr-SD v parlamentu potřebovat podporu poslanců jiných stran. V 150členné sněmovně má totiž 83 křesel. Jako první straně od pádu komunismu v roce 1989 se právě sociálním demokratům podařilo získat parlamentní většinu.

Směr-SD neobsadil křeslo vicepremiéra pro lidská práva a menšiny. Hodlá ale vytvořit novou funkci člena vlády odpovědného za velké investiční projekty, kterým se po změně příslušných zákonů stane někdejší ministr dopravy Ľubomír Vážny.

Ficova předchůdkyně na nejvyšším vládním postu Iveta Radičová už dříve oznámila odchod z politiky. Profesorka sociologie, která se v posledních volbách o přízeň voličů neucházela, se vrátí na akademickou půdu. Přednášet hodlá i na univerzitě v britském Oxfordu.

ČTK