3. června 2017 20:28 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Necelý týden před volbami je s Mayovou spokojeno dle průzkumů 50 procent Britů

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 9Diskuse
Britská premiérka Theresa Mayová při svém projevu o útoku v manchesterské... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Britská premiérka Theresa Mayová při svém projevu o útoku v manchesterské... | foto: Toby MelvilleReuters

LONDÝN S premiérkou Spojeného království Theresou Mayovou je podle průzkumu agentury Ipsos MORI nespokojeno 50 procent Britů. Sobotní volební model institutu YouGov navíc ukazuje, že Mayové se získání parlamentní většiny v nadcházejících volbách stále více vzdaluje, aktuálně by jí k většinovému počtu 326 křesel chybělo 18 mandátů.

Konzervativci premiérky Mayové stále s 42 procenty hlasů míří k vítězství, podle YouGov ale toryové nebudou schopní s 308 křesly sestavit jednobarevnou vládu. Opozičním labouristům institut přisoudil 38 procent s přepočtem na 261 křesel.

V 650členné Dolní sněmovně usednou podle YouGov ještě například liberální demokraté (10 mandátů) či Skotská národní strana (47 mandátů), naopak protievropsky zaměřená Strana nezávislosti Spojeného království (UKIP) by se do parlamentu nedostala.

V posledních dnech také klesají Mayové osobní preference, podle Ipsos MORI je s ní spokojeno jen 43 procent respondentů, což je dosud nejhorší výsledek.

Mayová se pro předčasné volby, které budou 8. června, rozhodla s odůvodněním, že pro nadcházející jednání o odchodu z Evropské unie chce mít jasný a silný mandát. První průzkumy sice ukazovaly, že premiérka drtivě vyhraje, aktuální sondáže ukazují spíše na nepřesvědčivé vítězství. Pokud se volební model YouGov příští týden potvrdí, bude to pro Británii znamenat v kritické brexitové době politický pat.

Britská premiérka Theresa Mayová vsadila v kampani na konfrontaci s šéfem...
Britská premiérka Theresa Mayová hovoří s americkým prezidentem Donaldem...


Na snižování náskoku konzervativců před labouristy v sobotu poukázal i průzkum společnosti Opinium, podle které nyní rozdíl činí šest procentních bodů. Ještě před týdnem sondáž této společnosti přisuzovala toryům náskok v podobě deseti procentních bodů.

Podle Opinium se pro konzervativce vyslovilo 43 procent respondentů, což je o dva procentní body méně než před týdnem, a pro labouristy, kteří si oproti minulému týdnu polepšili o dva procentní body, pak 37 procent.

Naopak v sobotu zveřejněný průzkum agentury ComRes, který si objednaly deníky Sunday Mirror a The Independent, nechává náskok konzervativců nad labouristy nezměněný na 12 procentních bodech s tím, že vládní toryové mají podporu 47 procent respondentů a opozice 35 procent.

ČTK
  • 9Diskuse