Neděle 12. července 2020svátek má Bořek 20 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Nechápeš, že je to Osvětim?‘ Lukašenko vyhazoval hodnostáře za kravín se zanedbaným dobytkem

Záběry odvysílané ve státní televizi z úterní návštěvy ukázaly rozhořčeného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Záběry odvysílané ve státní televizi z úterní návštěvy ukázaly rozhořčeného... | foto: Tut.by

MINSK Běloruský prezident Alexander Lukašenko sesadil před televizním kamerami tři hodnostáře, včetně oblastního gubernátora, za chov krav ve špatných podmínkách na místní mléčné farmě. Uvedla to ve středu agentura AP. Záběry odvysílané ve státní televizi z úterní návštěvy ukázaly rozhořčeného Lukašenka, jak tvrdě kritizuje manažery a gubernátora. Lukašenko byl před vstupem do politiky ředitelem zemědělského družstva.

„Kdybych já byl tvůj šéf, tak by to byl tvůj poslední den v práci,“ obořil se šéf státu na zaměstnance farmy v Mahiljovské oblasti, kde podle Lukašenka krávy, pokryté hnojem a bahnem, „sotva žily“.

„Tady snad nikdo nikdy neuklízí (...) Myslíš, že je to v pořádku? Jsi nemocný?“ ptal se šéf státu, zatímco funkcionáři v pozoru přihlíželi. Jeden z kravínů označil prezident za „Osvětim“, v narážce na nacistický vyhlazovací tábor. „Nechápeš, že je to Osvětim? A vy ho uděláte ředitelem holdingu! Tady měl stát celý den člověk a čistit. Podívej na tu krávu! Je celá posraná!,“ rozlítil se běloruský prezident.

Lukašenko, který vládne postsovětské republice už skoro čtvrt století, se rád předvádí při kopání brambor či při žních s kosou v ruce. Loni v srpnu po obdobné návštěvě venkova odvolal několik ministrů včetně premiéra, kterým vyčítal, že se v práci nepřetrhnou.

Nechtěli dělat ‚představení‘

Zaměstnanci farmy nezávislému serveru Tut.by řekli, že sice byli před prezidentovou návštěvou varováni dva dny předem, rozhodli se však, že budou pracovat normálně, a ne „dělat představení“. Dopadlo to ale trapně, protože v televizi ukázali jen zápory a nic dobrého, přestože svůj mléčný závod Sliži pokládají „za jeden z nejčistších v okrese“.

Navíc prezident měl navštívit jen nejnovější z šesti kravínů, kde se vše blýskalo, ale poté zašel i do druhého a „za jednu špinavou krávu nás všechny pošpinil“. Zaměstnanci se ale domnívají, že prezidentova návštěva více ovlivnila osudy hodnostářů než chod podniku, kde se nic nezměnilo.

Návštěva farmy byla podle státní agentury Belta „poslední kapkou“ pro prezidentova kádrová rozhodnutí; Mahiljevská oblast byla loni v hospodářském růstu na posledním místě.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!