Středa 19. února 2020svátek má Patrik 2 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Nechápeš, že je to Osvětim?‘ Lukašenko vyhazoval hodnostáře za kravín se zanedbaným dobytkem

Záběry odvysílané ve státní televizi z úterní návštěvy ukázaly rozhořčeného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Záběry odvysílané ve státní televizi z úterní návštěvy ukázaly rozhořčeného... | foto: Tut.by

MINSK Běloruský prezident Alexander Lukašenko sesadil před televizním kamerami tři hodnostáře, včetně oblastního gubernátora, za chov krav ve špatných podmínkách na místní mléčné farmě. Uvedla to ve středu agentura AP. Záběry odvysílané ve státní televizi z úterní návštěvy ukázaly rozhořčeného Lukašenka, jak tvrdě kritizuje manažery a gubernátora. Lukašenko byl před vstupem do politiky ředitelem zemědělského družstva.

„Kdybych já byl tvůj šéf, tak by to byl tvůj poslední den v práci,“ obořil se šéf státu na zaměstnance farmy v Mahiljovské oblasti, kde podle Lukašenka krávy, pokryté hnojem a bahnem, „sotva žily“.

„Tady snad nikdo nikdy neuklízí (...) Myslíš, že je to v pořádku? Jsi nemocný?“ ptal se šéf státu, zatímco funkcionáři v pozoru přihlíželi. Jeden z kravínů označil prezident za „Osvětim“, v narážce na nacistický vyhlazovací tábor. „Nechápeš, že je to Osvětim? A vy ho uděláte ředitelem holdingu! Tady měl stát celý den člověk a čistit. Podívej na tu krávu! Je celá posraná!,“ rozlítil se běloruský prezident.

Lukašenko, který vládne postsovětské republice už skoro čtvrt století, se rád předvádí při kopání brambor či při žních s kosou v ruce. Loni v srpnu po obdobné návštěvě venkova odvolal několik ministrů včetně premiéra, kterým vyčítal, že se v práci nepřetrhnou.

Nechtěli dělat ‚představení‘

Zaměstnanci farmy nezávislému serveru Tut.by řekli, že sice byli před prezidentovou návštěvou varováni dva dny předem, rozhodli se však, že budou pracovat normálně, a ne „dělat představení“. Dopadlo to ale trapně, protože v televizi ukázali jen zápory a nic dobrého, přestože svůj mléčný závod Sliži pokládají „za jeden z nejčistších v okrese“.

Navíc prezident měl navštívit jen nejnovější z šesti kravínů, kde se vše blýskalo, ale poté zašel i do druhého a „za jednu špinavou krávu nás všechny pošpinil“. Zaměstnanci se ale domnívají, že prezidentova návštěva více ovlivnila osudy hodnostářů než chod podniku, kde se nic nezměnilo.

Návštěva farmy byla podle státní agentury Belta „poslední kapkou“ pro prezidentova kádrová rozhodnutí; Mahiljevská oblast byla loni v hospodářském růstu na posledním místě.

Premium

Unikátní test čtyř typů motorů: Elektromobil se nevyplatí, vede klasika

Test 4 ruzných typů motorů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

O elektromobilitě se hodně mluví, ale v běžném provozu se takové auto nevyplatí. Jak je na tom hybrid oproti benzinu a...

Premium

Dobrá káva jde uvařit i doma. Testovali jsme přístroje pro její výrobu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chutnou kávu si uvaříte i doma. Dražší špičkové přístroje uvaří voňavé espresso zmáčknutím knoflíku. Na filtrovanou...

Premium

Velký test palubních kamer: některé umí i ochránit před nehodou

Velký test on-board kamer | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Porovnali jsme šestnáct oblíbených autokamer podle kvality záznamu, parametrů a funkcí, které nabízí. Cenové rozpětí...

OTESTUJTE: Vyzkoušejte s námi kosmetiku od Nivea Baby
OTESTUJTE: Vyzkoušejte s námi kosmetiku od Nivea Baby

Máme pro vás další krásné dárky. Kosmetiku Nivea Baby, která je velmi šetrná i k té nejjemnější dětské pokožce, otestuje dvacet z vás. Chcete ji také vyzkoušet?