Pátek 22. října 2021, svátek má Sabina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nechat zemřít, nebo uměle držet naživu? Případ Vinceta Lamberta rozdělil Francii

Svět

  5:00
PAŘÍŽ/PRAHA - Více než deset let se rodina Vincenta Lamberta potýkala s lékařskými procedurami, rodinnými dramaty, mediálním zájmem i politickými debatami. Dnes dvaačtyřicetiletý Lambert totiž v září roku 2008 havaroval s automobilem a od té doby je ve vegetativním stavu. Aniž by tušil, stal se symbolem boje za „důstojnou smrt“.

Vincent Lambert na nemocničním lůžku. foto: Reuters

V neděli večer se před nemocnicí ve francouzské Remeši shromáždily asi dvě stovky lidí. Byli mezi nimi především příbuzní a odpůrci lékařského rozhodnutí, které mělo ukončit život Vincenta Lamberta, který je přes deset let ve vegetativním stavu.

Matka Vincenta Lamberta Viviane.

Matka Vincenta Lamberta Viviane.

Demonstranti byli většinou vyznavači katolické víry a hlasitě dávali najevo nesouhlas s ukončením Lambertova života, na které podle nich lékaři nemají právo. Silně věřící Lambertova matka Viviane označila lékaře za „monstra“ i „nacisty“. Přitom soudy doposud stály na straně lékařů.

Případ, který rozdělil nejen celou Francii, ale také samotnou rodinu Lambertových. Vše začalo v 29. září roku 2008, kdy Vincent Lambert havaroval s automobilem. Následkem poranění hlavy se dostal do kómatu, ze kterého se již neprobral. Tehdy mu bylo pouhých 32 let a měl „krásný život“ se svou manželkou Rachel.

Trvalo několik měsíců, než byl Lambert převezený do nemocnice v Remeši, kde zůstává dodnes. Přestože nepotřebuje žádný z přístrojů k udržování při životě, nedokáže se hýbat, ani najíst a je tak odkázán na nitrožilní výživu. Lékařům trvalo několik let, než provedli všechny možné testy, aby se jim podařilo určit, že se Lambertův stav nikdy nezlepší.

Soudní bitva

V roce 2013 pak po dohodě s manželkou rozhodli Vincenta odpojit od umělé hydratace a výživy. Francouzský zákon z roku 2005 sice zakazuje aktivní eutanazii, ale umožňuje za určitých podmínek nechat zemřít člověka, jehož stav je podle lékařů beznadějný. S rozhodnutím lékařů však nesouhlasil zbytek rodiny, především pak Lambertova matka a začala tak dlouhá soudní bitva.

Lambertovi rodiče již před čtyřmi lety zveřejnili video, které podle nich dokazuje, že syn reagoval na jejich hlasy. Podle lékařů jsou však záběry záměrně manipulativní a žádnou reakci neprokazují.

Případem se musel zabýval i soud pro lidská práva ve Štrasburku, aby nakonec rozhodl, že je naprosto v pořádku, aby byl Vincent od přístrojů odpojen. To bylo v roce 2015. Rodiče se však odmítali vzdát a pokračovali v soudní při.

Poslední rozhodnutí mělo padnout v roce 2018 a soud pro jistotu pověřil lékaře, aby přezkoumali, zda se Lambertův stav nezlepšil. Nové informace však vyšetření nepřinesla a tým několika lékařů opět potvrdil, že není možné, aby se Vincent z vegetativního stavu probral. Pařížský soud tedy rozhodl, že k 20. květnu 2018 může být Lambert od přístrojů odpojen.

Opět připojen

Právě tento krok vyvolal na jedné straně nedělní protesty rodiny i katolických aktivistů a oslavy obhájců „důstojné smrti“ na straně druhé. V pondělí byl Vincent Lambert odpojen od přístrojů, jen aby jej večer opět připojili kvůli odlišnému rozhodnutí odvolacího soudu.

Bitva, do které se vložil i výbor OSN pro práva lidí s postiženími, se pravděpodobně ještě protáhne. Výbor vyzval francouzskou vládu, aby zabránila Lambertovu odpojení od přístrojů, než jeho stav zhodnotí další experti. Ministerstvo zdravotnictví konstatovalo, že všechny soudy potvrdily právo lékařů na přerušení výživy a rozhodnutí je nezvratné, přesto však pondělní rozhodnutí soudu život Vincenta Lamberta prodloužilo.

Lambertův případ připomíná příběh britského chlapce Alfieho Evanse, kterého se od roku 2016 pokoušeli rodiče udržet naživu i přes odpor lékařů. I přes poskytovanou péči však chlapec nakonec loni v dubnu zemřel. 

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Mohlo by vás zajímat