Diskuse k článku: Nechat zemřít, nebo uměle držet naživu? Případ Vinceta Lamberta rozdělil Francii

Diskuse uzavřena, nelze přidávat příspěvky

  • Příspěvků: 31
  • Poslední: 25.5. 2019 15:34
  • Řadit dle: vláken
  • času vložení
P. Beňo 25.5.2019 15:34

Za peníze, co stojí péče o tento preparát, mohlo být zachráněno několik plnohodnotných životů. Zde vidím jasnou hranici, kde by už nemělo být nic hrazeno z veřejného povinného zdravotního pojišténí...pokud někdo chce, ať se na takový stav připojistí nebo ať je prostě péče placena tím, kdo tuto péči chce...lékař má léčit, péče o preparát není léčba...

J. Kanioková 22.5.2019 16:21

Demonstranti byli většinou vyznavači katolické víry a hlasitě dávali najevo nesouhlas s ukončením Lambertova života, na které podle nich lékaři nemají právo. Silně věřící Lambertova matka Viviane označila lékaře za „monstra“ i „nacisty“. Přitom soudy doposud stály na straně lékařů. Také jsem v tomto případě na straně lékařů.

Je to sice hodně kruté, ale když o něj někdo musí pečovat, tak proč si jej ti příbuzní nevezmou domů ?

Tak na ukončení Lambertova života, lékaři nemají právo. Ale pečovat o něj, to je jejich povinnost ?

V. Novák 22.5.2019 17:05

IMHO nejde o ukončení života, ale u ukončení jeho umělého udržování.

A co se katolíků týče - Jan Pavel II. odmítl umělé udržování a zemřel přirozeně. Jako vrchní katolík to jistě nepovažoval za sebevraždu - tedy smrtelný hřích z něhož se nelze vyzpovídat. Pokud není odmítnutí péče sebevraždou, není její odepření vraždou ani zabitím.

A to jsem se pokoušel postavit na stanovisko katolíků a ne materialisty, pro něhož jsme to, co je náš mozek. Pokud je mozek mrtvý, je zbytek jen konzerva náhradních dílů. V Lambertově případě už nejspíš nepoužitelných...

J. Nový 22.5.2019 14:33

Odpojit, nelze nechat naživu.

Odpojit nelze, nechat naživu.

J. Tachovsky 22.5.2019 10:13

To je docela drsny nechat do umrit zizni a hlady.

P. Kubáč 22.5.2019 10:09

Pokud jediný přístroj, který ten člověk potřebuje je pumpa, která pomalinku čerpá výživu sondou do žaludku pak ušlechtilé "odpojení od přístrojů" je vlastně prozaická "smrt hladem a žízní"

K. Vlk 22.5.2019 13:15

Špatně! Jde o přirozenou smrt, u člověk, který není schopen žít, tedy starat se sám o sebe!

J. Tachovsky 23.5.2019 0:28

Toho neni schopny ani kojenec.

J. Orlík 22.5.2019 9:39

Tak pokud nepotřebuje žádné přístroje jen kapačky nebo pokud jedl lžící, jak tu kdosi píše, že viděl v TV, tak přece není žádný problém přestěhovat ho k matce a ta ať mu dává buď normálně jíst nebo přes kanilu zavádět nitrožilní výživu. Co je na tom nepochopitelného nebo co jim v tom brání? Nevidím žádný důvod k tomu, aby takový člověk zabíral zbytečně místo ve špitále. Takhle tam může existovat do sta let.

A. Alda 22.5.2019 9:37

Nechat někoho zemřít žízní a hladem je mimořádně kruté.

O. Kovačič 22.5.2019 9:32

Stát by proti vůli příbuzných neměl rozhodovat o bytí, či nebytí člověka, měl by jim dát jenom možnost ve specifických případech takové rozhodnutí učinit. Na druhé straně by stát neměl nést ekonomickou zátěž spojenou s takovým rozhodnutím, kromě omezeného překlenovacího období. K diskusi je tady mnohé, etika, věda, právo, emoce...

Z. Blahna 22.5.2019 8:58

Nechci polemizovat nad tím,zda nechat zemřít tohoto člověka,či ne.Ale včera mě zarazila jedna věc.V televizi ukazovali reportáž z nemocnice,kde tohoto člověka krmili lžící. Pokud by byl pouze ve vegetativním stavu,jak se nám reportéři snaží tvrdit,tak by přece vůbec nevnímal,že jej někdo krmí,neotvíral by ústa a nepolykal.Museli by mu podávávat výživu do žil.Podle mne tento člověk není pouze ve vegetativním stavu.Tento člověk vidí i vnímá.To,že nemluví a nemůže se pohybovat neznamená,že je to vlastně mrtvý člověk,který žije pouze zásluhou přístrojů.

Rozhodnutí soudu o povinnosti péče o tohoto člověka považuji za správné.I když takto leží několik let ještě neznamená,že se to nemůže změnit a on se uzdraví.

K. Bendova 22.5.2019 10:01

zde se jedna o vigilni koma, neuzdravi

R. Gramblička 22.5.2019 11:04

Aha, a ty předchozí rozsudky, různých instancí, jsou chybné?

Z. Blahna 22.5.2019 11:28

A proč by nemohly?Žádný soudce není vystudovaný lékař a proto jejich rozsudky nemohou nikdy být v této oblasti relevantní.Vždy jsou závislí na tom,jaký posudek lékařů posuzují.A jestli je to tam stejné jako u nás,tak budou zkoumat deset posudků s deseti různými výsledky.A to,co včera odvysílali v televizi,tak i já,který nejsem pro zbytečné utrpení pacientů jsem velice na pochybách o jeho,,vegetativním" stavu.Podle mne ten člověk naplno vnímá okolí,protože by jinak nereagoval na lžíci s potravou u svých úst,neotevřel by je a potravu nepolykal.

Ve vegetativním stavu by mu musela být podávána výživa nitrožilně.

R. Gramblička 22.5.2019 17:33

Aha, ale ten poslední je zaručeně pravdivý. Protože se vám hodí do krámu...

V. Novák 22.5.2019 13:06

Promiňte, ale to, zda vnímá, lékaři - na rozdíl od vás - poznají na EEG.

Vzpomínám na případ z USA, kdy rodiče ženy udržované asi 10 let v coma vigile tvrdili zcela určitě, že je vnímá a dokonce reaguje. Lékaři tvrdili, že na EEG není ani stopy po mozkové činnosti. Při pitvě se zjistilo, že měla mozek už atrofovaný na méně než polovinu, celá kůra v tahu, prakticky jen kmen a něco málo kolem.

Z. Blahna 22.5.2019 13:31

Omyl.Ten člověk podle toho,co včera vysílali nejen,že reaguje,ale také stoprocentně vidí a vnímá.Kdyby tomu tak nebylo,jak by mohl vědět,že se mu k ústům blíží lžíce s jídlem a on je otevřel a potravu polykal?Vaše tvrzení tedy vůbec nemá žádný podklad,abyste to tady předkládal jako jistotu.U něho je jediná jistota,že nemluví a nehýbá se.Jinak vůbec nic.

V. Novák 22.5.2019 16:58

Viděl jste jeho EEG?

TO je jediná jistota ohledně funce jeho mozku.

Z. Blahna 22.5.2019 17:23

Jste naprosto typický demagog,který není schopen ani vyhodnotit argument,který každý,kdo sledoval reportážv televizi potvrdí.Končím.S demagogy nediskutuji.

R. Gramblička 22.5.2019 17:30

"s demagogy nediskutuji" pravil Mr. Demagog, neschopen smysluplné argumentace.

Z. Blahna 22.5.2019 18:45

Další zaručený MUDr demagog se chytil.To co já viděl v televizi viděli i další tisíce lidí,ale najde se odborník Novák a k němu se přidá další zaručený odborník Gramblička a pravdu mají jen oni.Utřete si mléko z brady a nepleťte se do příspěvků dospělých.Nepřipadáte si oba jako blbci,kteří se hádají,jestli má čtverec oblé strany, nebo ne?Vaše vědomosti a inteligence by tomu odpovídaly.

jh

a nepleťte se do

K. Vlk 22.5.2019 7:04

Nad jedním chudákem budou přemýšlet, kdyby ho nechali "přirozeně" odejít, tak má klid, ale to že zavraždili v Evropě více lidí při potratu než zemřelo za 2WW to už nikdo neřeší, njn bílá rasa čelí největší genocidě od pádu Říma!

K. Novák 22.5.2019 8:47

Lepší potrat než bídná existence nechtěného dítěte.

K. Vlk 22.5.2019 13:17

Pokud lidem vnutíte myšlenku, že je nechtěné? Žádné dítě nemůže být nechtěné, na počátku byla vždy vášeň k plození! To je jako střílet po někom z pistole a myslet si, že ho nemůžu zastřelit?

K. Novák 22.5.2019 15:17

I při znásilnění apod.?

K. Vlk 22.5.2019 17:34

I pri znasilneni byla vasen, akorat pouze na jedne strane?

O. Kovačič 22.5.2019 10:05

Pletete dohromady dvě odlišné věci, ukončení života člověka, který v důsledku nehody přišel o značnou část toho, co ho člověkem činilo a o ukončení života lidského plodu, který má potenciál stát se člověkem, ale zatím jím není. Přitom vůbec neberete ohled na další okolnosti, například na vůli těch, kterých se to týká nejvíce, tedy rodičů, či potenciálních rodičů.

K. Vlk 22.5.2019 13:18

Rodiče o dítěti rozhodují při aktu, ne po aktu? To je jako vystřelit po někom z pistole zabít ho a pak litovat?

R. Gramblička 22.5.2019 6:21

Není snad vrcholným axiomem katolíků, že smrt člověka může zařídit jen bůh? Tak proč nutí lékaře protivit se boží vůli, když je jasné, že bez jejich péče by byl mrtev?

A druhá zásadní otázka: to je křesťanský bůh takový žabař, že ho nedovede vyléčit anebo takovej parchant, že ho těší udržovat a sledovat tohle divadlo?

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

DANIEL, ADAM A ZBYHNĚV. Táta Hložek (vpravo) se svými syny Danielem a Adamem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Vzestupy a pády Mika Tysona. Dokument zdarma o tom, co ho poslalo až na samé dno

Tyson | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Dokument o životě jednoho z nejslavnějších boxerů na světě, Mika Tysona, si odbyl svou premiéru na prestižním filmovém...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Moderátorka a hvězda sociálních sítí Nikol Štíbrová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...