20. září 2013 14:22 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Nechce riskovat a chybí jí vize, přesvědčoval voliče soupeř Merkelové

Peer Steinbrück obklopený voliči ve městě Wesel | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Peer Steinbrück obklopený voliči ve městě Wesel | foto: ČTK

BERLÍN Dva dny před německými parlamentními volbami vystoupil Peer Steinbrück, kancléřský kandidát sociálních demokratů, s plamenným projevem na berlínském Alexandrově náměstí. O své soupeřce Angele Merkelové prohlásil, že nemá vizi, kam by mělo Německo po volbách směřovat. Tleskaly mu tisíce lidí.

Steinbrück je zkušený řečník. To také zhruba před šesti tisíci lidmi na Alexandrově náměstí potvrdil. V úvodu zavtipkoval, že má připravenou řeč, která bude trvat asi 120 minut. A přítomné si hned získal. Nakonec ale mluvil přibližně 40 minut – i tak byl jeho projev hutný. Jako je to u každého předvolebního projevu zvykem, Steinbrück na jednu stranu kritizoval jiné strany, zároveň také sliboval, co by SPD pod jeho vedením udělala lépe. 

ČTĚTE TAKÉ:

Kupříkladu naznačil, že Merkelová, šéfka konzervativní CDU, nemá žádnou vizi, kam Německo dále posunout. Rovněž prý není ochotná svou politikou riskovat, jako to v minulosti dělali jiní němečtí šéfové vlád. "Se mnou víte, na čem jste," říkal voličům Steinbrück.

Rodák z Hamburku také zopakoval, že SPD usiluje o zavedení minimální mzdy ve výši 8,50 eur na hodinu (asi 220 korun). Sám sebe představil jako evropského politika. Podle něj Německo v duchu někdejšího kancléře Willyho Brandta musí zůstat "národem dobrých sousedů". AfD pak Steinbrück označil za demagogy. Ze společné evropské měny podle Steinbrücka Německo těží, výhodná je zejména pro exportéry.

Předvolební televizní duel Angely Merkelové a Peer Steinbrücka.

Předvolební televizní duel Angely Merkelové a Peer Steinbrücka.

Steinbrück byl mezi svými stoupenci, a tak se mu dostávalo často potlesku. Mnozí příznivci strany si přinesli i vlajky v tradiční červené barvě. "Vede se nám sice dobře. Mnoha lidem ale ne tolik. V zemi je velké množství nerovnosti," řekl iDNES.cz mladý příznivec SPD Volker Beier, který si rovněž přinesl stranickou zástavu. Na mítinku v srdci bývalého Východního Berlína působil Steinbrück sebevědomě a uvolněně.

Jeho situace před volbami však příliš růžově nevypadá. SPD a jejich tradiční partner Zelení totiž zřejmě nezískají dostatek hlasů, aby společně vytvořili vládu. Steinbrück se proto s velkou pravděpodobností kancléřem nestane. Jako reálnější varianta pro účast SPD ve vládě se jeví velká koalice. Tu Německo naposledy zažilo v letech 2005 až 2009. Tehdy ji vedla Merkelová a ministrem financí byl právě Steinbrück. Prý si docela dobře rozuměli.

I proto bude zajímavé sledovat, kterým směrem se Německo po volbách vydá.

Petr Janoušek, mslMagdalena Slezáková

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.