Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Nechceme, aby Evropský parlament řešil situaci našich médií, říká pět českých europoslanců

Svět

  11:31aktualizováno  14:42
BRUSEL - Na předsedu frakce Evropské lidové strany (EPP) v europarlamentu Manfreda Webera se obrátilo pět českých členů frakce ve snaze dosáhnout stažení bodu o situaci médií v ČR z programu plenární schůze na počátku června.

Poslanec Evropského parlamentu Luděk Niedermayer. foto:  Petr Topič, MAFRA

V pátek to řekla autorka dopisu Weberovi Michaela Šojdrová (KDU-ČSL), podle které sice není možné problémy kolem střetů zájmů ministra financí Andreje Babiše bagatelizovat, Česká republika ale věc umí vyřešit sama.

„Chápu kolegy z jiných zemí, že se o to zajímají. Ale na jednání europarlamentu by to mělo přijít až ve chvíli, kdy se ukáže, že si s tím nevíme rady. My to řešit umíme, máme na to páky,“ řekla v pátek Šojdrová. Debatu o stavu v ČR si umí případně představit jako součást širší diskuse, třeba o svobodě médií v celé EU.

Evropský parlament bude řešit riziko politického zneužití českých médií

Předseda české delegace v EPP Luděk Niedermayer (za TOP 09) je k plánu poněkud vstřícnější. „Nebylo to ale něco, co jsme my iniciovali,“ řekl. Europoslanci debaty o situaci v členských zemích obvykle vítají i proto, aby se o věcech mluvilo a aby další státy se různými pochybnými kroky neinspirovaly. Lidé jako maďarský premiér Viktor Orbán, šéf polské vládnoucí konzervativní pravicové strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslaw Kacziński či Andrej Babiš Evropu podle Niedermayera posouvají „k jiným hodnotám a pravidlům“.

„Myslím, že z tohoto hlediska - i když český pohled na debatu je složitější - je dobré vzít v úvahu, jak se na to dívají ostatní,“ řekl. Připomněl, že v tématu svobody tisku nejde jen o Babiše, zmínil také přístup televize Prima k uprchlické krizi či trvající silné útoky na Českou televizi. Do debaty o ČR se však podle něj promítnou i otázky zneužívání evropských dotací. „Někteří kolegové z dárcovských zemí mají pocit, že pan Babiš ovlivňuje dotační systém,“ poznamenal europoslanec.

Je to součást kampaně, tvrdí Babiš

Čeští politici se staví převážně zdrženlivě k možnosti, že by měl Evropský parlament na svém plenárním jednání v červnu projednávat situaci médií v Česku. „KDU-ČSL byla proti. To si musíme vyřídit doma,“ napsal vicepremiér a předseda lidovců Pavel Bělobrádek k návrhu na zařazení bodu o situaci v českých médiích na jednání Evropského parlamentu. Zařazení bodu navrhla frakce Evropské lidové strany (EPP), v níž působí čeští europoslanci z KDU-ČSL a TOP 09.

TOP 09 má vůči europoslancům větší pochopení. „Je to obrovská ostuda Andreje Babiše. Těžko se divit některým poslancům Evropského parlamentu, že se tomu chtějí věnovat. Koneckonců poslanci českého Parlamentu se tomu chtěli věnovat,“ řekl předseda strany Miroslav Kalousek. Dodal, že europoslanci TOP 09 žádnou stranickou direktivu nedostávají a je to věc jejich svobodného rozhodnutí.

Podobně zdrženlivě jako Bělobrádek se vyjádřil i předseda opoziční ODS Petr Fiala. „Své problémy musíme řešit doma, nikdo jiný to za nás neudělá. Vynášet je ven je možná lákavé, ale zcela neprozíravé,“ napsal na Twitteru.

12.května 2017 v 11:37, příspěvek archivován: 12.května 2017 v 13:09

Své problémy musíme řešit doma, nikdo jiný to za nás neudělá. Vynášet je ven je možná lákavé, ale zcela neprozíravé. https://t.co/3w28jWupp7

Babiš záležitost ostře kritizoval a za její iniciátory označil europoslance Tomáše Zdechovského (KDU-ČSL) a Ingeborg Grässleovou z německé Křesťanskodemokratické unie (CDU). „Pan Zdechovský mě udává permanentně v Bruselu. Poškozuje naši zemi, tento člověk. A paní Grässleová je také najatá, která o mně mluví negativně,“ řekl Babiš novinářům. „To je součást kampaní, já samozřejmě vadím mnoho lidem. Jsem označován za netradiční stranu,“ dodal. „Vždycky je připravená na mě vyhodit kýbl sraček. V tomhle je velice aktivní a tím se zviditelňuje v Bruselu,“ doplnil později na adresu Grässleové na živě přenášené tiskové konferenci.

Zdechovský se ohradil proti obvinění, že se zasadil o zařazení bodu na jednání europarlamentu. „Vyjádření pana Babiše je lživé. Je doložitelné, že jsem vystupoval proti tomuto bodu,“ uvedl. „Odmítám tyto estébácké metody pana Babiše, kdy označuje své protivníky jako udavače,“ řekl. Zdůraznil, že sice vnímá, že je Babiš ve střetu zájmů, ale že záležitost v Bruselu řešit nechtěl.

Babiš se znovu ohradil i proti tomu, že by ovlivňoval média v době, kdy je vlastnil. „Je to samozřejmě nesmysl, ať si někdo udělá analýzu, kdo u nás vlastní média a jak ta média se chovají,“ řekl. Redaktoři deníků Lidové noviny a Mladá fronta Dnes podle něj měli v době, kdy mu listy patřily, největší svobodu v tom, jak mohou psát.

Místopředseda ČSSD a ministr zahraničí Lubomír Zaorálek považuje za ostudu, že se českými médii má zabývat europarlament. „Možná někomu připadá, co je mu do toho, ale žijeme v Evropě, to je jednotný prostor,“ uvedl ve čtvrtek v České televizi.

Vedení politických frakcí v europarlamentu ve čtvrtek odsouhlasilo návrh programu bruselské „miniplenárky“ 31. května a 1. června. Na dopoledne ve čtvrtek 1. června je nyní naplánován bod s názvem „Prohlášení komise - riziko politického zneužití médií v České republice“. Věcí se ještě před plénem schůze bude zabývat 18. května také příslušný výbor pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci (LIBE).

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!