Sobota 8. května 2021Den vítězství 14 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Nechceme nijak ovlivňovat nadcházející události.‘ Putin se setkal s Le Penovou

Vladimir Putin a Marine Le Penová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vladimir Putin a Marine Le Penová | foto: ČTK

MOSKVA Vůdkyně francouzské krajní pravice Marine Le Penová se v pátek v Kremlu setkala s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Ten během schůzky ujistil, že Rusko se nebude vměšovat do nadcházejících prezidentských voleb ve Francii. Podle Kremlu Putin s kandidátkou na prezidentskou funkci neprobíral financování Národní fronty, v jejímž čele Le Penová stojí, uvedla agentura Reuters. Schůzka trvala půldruhé hodiny, sdělil poradce Marine Le Penové.

„V žádném případě nechceme nijak ovlivňovat nadcházející události, ale vyhrazujeme si právo jednat s představiteli všech politických sil ve Francii, stejně jako to činí naši evropští partneři i Spojené státy,“ citovaly Putina ruské tiskové agentury. Podle agentury AFP je neobvyklé, že ruský prezident kandidátku přijal tak těsně před volbami.

Předsedkyně Národní fronty během setkání podle svých slov hovořila mimo jiné o boji proti islamistickému terorismu a v ruské televize uvedla, že za tímto účelem je nezbytné účinně sdílet informace. „Je zajímavé probírat s vámi rozvíjení vztahů našich zemí a situaci v Evropě. Vím, že zastupujete evropské politické spektrum, jež se velmi rychle rozvíjí,“ poznamenal při schůzce Putin.

Vladimir Putin při setkání s Marine Le Penovou
Vladimir Putin a Marine Le Penová

Podle agentury Reuters by setkání s ruským prezidentem mohlo Le Penové při francouzských prezidentských volbách pomoci. Agentura zároveň poznamenala, že zatímco popularita političky ve Francii stoupá, dosud se jí nedařilo získat jakoukoli podporu v zahraničí vyjma obdobných krajně pravicových stran.

Le Penovou do Moskvy pozval šéf zahraničního výboru Státní dumy (dolní komory parlamentu) Leonid Sluckij. Vůdkyně francouzské krajní pravice je v Rusku od roku 2011 již počtvrté, ale s ruským prezidentem se setkala poprvé.

Podle svých slov Putina obdivuje. Le Penová patří k těm evropským politikům, kteří obhajují sblížení s Ruskem a schvalují ruskou anexi Krymu v roce 2014. V témže roce půjčila francouzské Národní frontě devět milionů eur ruská soukromá banka spojovaná se státní mocí. První kolo francouzských prezidentských voleb je plánováno na 23. dubna a průzkumy slibují Le Penové postup do rozhodujícího, druhého kola, které bude 7. května.

Kamara mi dal pěstí před zraky trenérů, líčí Kúdela. Bál se o Kolářův život

Ondřej Kúdela ze Slavie a Glen Kamara z Glasgow Rangers v ostré strkanici. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Odehrál bezchybný zápas, pomohl k vítězství a do čtvrtfinále Evropské ligy. Nic z toho se ale v souvislosti s Ondřejem...

Metál, nebo vězení? Americký pilot tlačil poškozené letadlo nad Vietnamem

McDonnell F-4C Phantom II | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nad Vietnamem došlo v březnu 1967 k události, která v letectví opravdu není běžná: tlačení poškozeného stroje ve...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...