Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

‚Nechci ten tvůj koronavirus v mojí zemi!‘ V Evropě se množí případy brutálně napadených Asiatů

Svět

  19:05
LONDÝN/PRAHA - Třiadvacetiletý student Jonathan Mok se minulé pondělí procházel po londýnské Oxford Street, když na něj začala pokřikovat čtveřice mužů. „Jeden z nich křičel: Nechci ten tvůj koronavirus ve své zemi,“ popsal Mok pro stanici BBC. Když se mladík, který pochází ze Singapuru, pokusil mužům postavit, skupina jej drsně zbila.

Fotografie napadeného studenta foto: Facebook.com/Jonathan Mok

„Byl velice naštvaný,“ řekl Mok britské zpravodajské stanici o jednom z útočníků, který do něj kopal. Další muž jej bil do obličeje, až studentovi krvácelo z nosu a pod okem měl podlitiny. „Musel jsem podstoupit rentgenové vyšetření a lékař mi řekl, že mám zlomenou kost na pravé straně obličeje a pravděpodobně budu potřebovat specialistu,“ uvedl student. Incident nahlásil policii, ta po čtveřici podezřelých intenzivně pátrá. Ve středu dokonce vyšetřovatelé zveřejnili portréty mužů z kamerového systému.

Obává se královna koronaviru? Alžběta II. si na udílení vyznamenání neobvykle oblékla rukavice

„Tento útok obětí otřásl a způsobil jí zranění. Pro tento druh násilného chování není na našich ulicích místo,“ zdůraznila v policejním prohlášení vyšetřovatelka Emma Kirbyová. Mok stanici BBC řekl, že epidemie koronaviru někteří lidé využili, aby zdůvodnili svou nenávist k osobám, jež se od nich liší.

Dítě v roušce se fotí před rozkvetlými sakurami na festivalu květenství v...
Žena s nasazenou ochranou maskou proti koronaviru v londýnském metru.

„Jednoduše nechápu, že někdo zaútočí na jinou osobu čistě kvůli barvě kůže – to mi prostě nedává smysl,“ dodal student. „Když lidé vidí Asiaty s rouškami, automaticky předpokládají, že jsou nemocní. Slyšel jsem o mnoha incidentech, při nichž někdo pokřikoval na lidi s rouškami v metru.“

Napadení není neobvyklé

Mok však není jediným Asiatem, kterého podobný osud potkal. Podobný případ se objevil již v polovině února, kdy neznámí útočníci v Londýně křičeli „koronavirus!“ a poté napadli čtyřiadvacetiletého daňového poradce Pawata Silawattakuna.

Útoky spojené s rasovým podtextem ale nejsou jen britskou specialitou. Podobné případy zaznamenalo hned několik dalších zemí – například Nizozemsko. V pondělí se objevila zpráva o tom, jak devětadvacetiletá překladatelka Jije Seong Ju jela na kole z hodiny tance do svého bytu v Haagu, když ji na skútru předjeli dva muži. Na dívku korejského původu začali křičet „Číňanka“ a zkoušeli ji srazit z bicyklu.

„Bylo to děsivé, protože bylo pozdě večer, byla jsem sama a na ulicích nikdo nebyl,“ uvedla dívka pro server BuzzFeed, podle nějž se v Nizozemsku objevil i případ, kdy někdo na ulici pokřikoval na muže s astmatem „korona Asiat“ či „mrtvý Asiat“.

„Nejsem virus“

Pro Korejce není situace snadná ani v Německu. Jihokorejské velvyslanectví v Berlíně v úterý varovalo na Facebooku své krajany před hrozbou útoků s rasovým podtextem poté, co dvě ženy v německém hlavním městě zbily třiadvacetiletou dívku. Ve Francii se pak ve velkém množí na Twitteru příspěvky od uživatelů s čínským původem, jež používají hashtag #JeNeSuisPasUnVirus, tedy „Nejsem virus“.

Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová minulý týden vyzvala veřejnost na celém světě, aby projevila solidaritu s lidmi s asijskými kořeny, kteří se kvůli výskytu nového typu koronaviru setkávají s diskriminací.

Velvyslanectví Thajského království
Political, Cultural and Economic Affairs Assistant

Velvyslanectví Thajského království
Praha
nabízený plat: 34 310 - 39 458 Kč