Úterý 7. dubna 2020svátek má Heřman, Hermína 18 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Nechci ten tvůj koronavirus v mojí zemi!‘ V Evropě se množí případy brutálně napadených Asiatů

Fotografie napadeného studenta | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Fotografie napadeného studenta | foto: Facebook.com/Jonathan Mok

LONDÝN/PRAHA Třiadvacetiletý student Jonathan Mok se minulé pondělí procházel po londýnské Oxford Street, když na něj začala pokřikovat čtveřice mužů. „Jeden z nich křičel: Nechci ten tvůj koronavirus ve své zemi,“ popsal Mok pro stanici BBC. Když se mladík, který pochází ze Singapuru, pokusil mužům postavit, skupina jej drsně zbila.

„Byl velice naštvaný,“ řekl Mok britské zpravodajské stanici o jednom z útočníků, který do něj kopal. Další muž jej bil do obličeje, až studentovi krvácelo z nosu a pod okem měl podlitiny. „Musel jsem podstoupit rentgenové vyšetření a lékař mi řekl, že mám zlomenou kost na pravé straně obličeje a pravděpodobně budu potřebovat specialistu,“ uvedl student. Incident nahlásil policii, ta po čtveřici podezřelých intenzivně pátrá. Ve středu dokonce vyšetřovatelé zveřejnili portréty mužů z kamerového systému.

„Tento útok obětí otřásl a způsobil jí zranění. Pro tento druh násilného chování není na našich ulicích místo,“ zdůraznila v policejním prohlášení vyšetřovatelka Emma Kirbyová. Mok stanici BBC řekl, že epidemie koronaviru někteří lidé využili, aby zdůvodnili svou nenávist k osobám, jež se od nich liší.

Dítě v roušce se fotí před rozkvetlými sakurami na festivalu květenství v...
Žena s nasazenou ochranou maskou proti koronaviru v londýnském metru.

„Jednoduše nechápu, že někdo zaútočí na jinou osobu čistě kvůli barvě kůže – to mi prostě nedává smysl,“ dodal student. „Když lidé vidí Asiaty s rouškami, automaticky předpokládají, že jsou nemocní. Slyšel jsem o mnoha incidentech, při nichž někdo pokřikoval na lidi s rouškami v metru.“

Napadení není neobvyklé

Mok však není jediným Asiatem, kterého podobný osud potkal. Podobný případ se objevil již v polovině února, kdy neznámí útočníci v Londýně křičeli „koronavirus!“ a poté napadli čtyřiadvacetiletého daňového poradce Pawata Silawattakuna.

Útoky spojené s rasovým podtextem ale nejsou jen britskou specialitou. Podobné případy zaznamenalo hned několik dalších zemí – například Nizozemsko. V pondělí se objevila zpráva o tom, jak devětadvacetiletá překladatelka Jije Seong Ju jela na kole z hodiny tance do svého bytu v Haagu, když ji na skútru předjeli dva muži. Na dívku korejského původu začali křičet „Číňanka“ a zkoušeli ji srazit z bicyklu.

„Bylo to děsivé, protože bylo pozdě večer, byla jsem sama a na ulicích nikdo nebyl,“ uvedla dívka pro server BuzzFeed, podle nějž se v Nizozemsku objevil i případ, kdy někdo na ulici pokřikoval na muže s astmatem „korona Asiat“ či „mrtvý Asiat“.

„Nejsem virus“

Pro Korejce není situace snadná ani v Německu. Jihokorejské velvyslanectví v Berlíně v úterý varovalo na Facebooku své krajany před hrozbou útoků s rasovým podtextem poté, co dvě ženy v německém hlavním městě zbily třiadvacetiletou dívku. Ve Francii se pak ve velkém množí na Twitteru příspěvky od uživatelů s čínským původem, jež používají hashtag #JeNeSuisPasUnVirus, tedy „Nejsem virus“.

Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová minulý týden vyzvala veřejnost na celém světě, aby projevila solidaritu s lidmi s asijskými kořeny, kteří se kvůli výskytu nového typu koronaviru setkávají s diskriminací.

Martin Hampejs

Autor

Martin HampejsMartin.Hampejs@lidovky.czČlánky
Premium

KOMENTÁŘ: Po dvou měsících přijde rozvrat. Nečekejme na pomoc, konejme!

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním výpadku už hrozí naprostý rozvrat výroby,...

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Španělští zdravotníci přiváží jednu z madridských seniorek do hotelu, ve kterém... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

Storno přijde draho, Češi nechají cestovkám desetitisíce za ­propadlé zájezdy

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Přijít o desítky tisíc za neuskutečněné zájezdy je problém, se kterým se potýká řada českých klientů cestovních...