9. prosince 2015 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Nechtěli mi platit léčbu, že mám AIDS.‘ Stigma HIV pozitivních v Rusku

Známý moderátor Pavel Lobkov šokoval Rusko oznámením, že je HIV pozitivní. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Známý moderátor Pavel Lobkov šokoval Rusko oznámením, že je HIV pozitivní. | foto: Reuters

MOSKVA/PRAHA Rusy šokoval známý moderátor Pavel Lobkov přiznáním, že se nakazil virem HIV. Prohlášení opět rozvířilo debatu o epidemii, která je v zemi na postupu.

„Vadim Valentinovič není jen hostem dnešního pořadu, ale také můj první ošetřující lékař,“ tato slova pronesl jeden z nejslavnějších televizních moderátorů v Rusku Pavel Lobkov v naprostém klidu. V klidu byli i diváci. Až do chvíle, kdy popisoval, co se s ním odehrávalo při putování po nejrůznějších ordinacích – než se ho ujal doktor Vadim Pokrovskij.

„Na stole ležela moje složka, desky byly přeškrtnuté červeným fixem. Bylo na ní napsáno „HIV plus“. Lékařka mi řekla: „Nespadáte už do programu zdravotního pojištění, neboť jsme u vás odhalili AIDS,“ usmívá se Lobkov. Pak ho lékařka poslala vyřídit si status infikovaného HIV virem na úřady. Což je v ruském byrokratickém bludišti nadlidský úkol.

GAYOVÉ V RUSKU

Lobkov naštěstí včas potkal doktora Pokrovského. To bylo v roce 2003. Po více než dvanácti letech se v přímém přenosu tento muž, kterého kvůli jeho známé tváři zastavují na ulici, veřejně přiznává k vážné nemoci, která má v Rusku výrazné stigma. Patří k homosexuálům, málo trpěným v homofobní ruské společnosti.

Lobkov, původně moderátor televize NTV, dnes působí na nezávislé internetové stanici Dožď. Je první ruskou celebritou, která se takto obnažila před fanoušky.

Stačí ruské léky

Předseda ruské vlády Dmitrij Medveděv a odborníci už nazývají stav s HIV infikovanými epidemií. Z čísel je patrné, že AIDS se týká už i takzvaných slušných občanů.

Podle oficiálních údajů ruských úřadů přibývá v současnosti každý měsíc v celém Rusku osm tisíc nových nositelů viru HIV.

Vzhledem ke stigmatizaci problému jsou především lidé v menších městech vystaveni štítivé reakci svého okolí. V poslední době do jejich osudu navíc zasáhly i sankce, které byly na Rusko uvaleny za anexi Krymu a účast v konfliktu na východní Ukrajině.

Moskva na sankce odpověděla embargem na evropské a americké výrobky. Mezi „zakázanými“ produkty jsou i léky usnadňující život s AIDS. Podle některých expertů farmaceutický průmysl může být dalším oborem, který díky sankcím poroste.

Už letos v létě generální ředitel ruského koncernu Rostěch Sergej Čemezov požádal prezidenta Vladimira Putina, aby Národní imunobiologická společnost jako součást Rostěchu byla uznána jediným dodavatelem léků pro nemocné AIDS, tuberkulózou a žloutenkou.

Liberální ekonomové ale označují opatření za likvidaci konkurence. Prezident Putin ovšem přání ruských výrobců vyslyšel. Rusko si prý poradí s AIDS samo.

Na každoročním desetiprocentním nárůstu nakažených HIV v Rusku mají největší podíl narkomani. Až 56 procent nových případů přenesení viru má na svědomí jehla, což je světový unikát. Typický je pro Rusko i bleskový nárůst nakažených mezi těhotnými ženami. V 15 ruských oblastech jejich počet překročil jedno procento. V Samarské oblasti jsou nositelkami HIV dokonce tři procenta budoucích maminek.

Bez metadonu

Doktor Pokrovskij viní z katastrofálního stavu stát. Dodnes není v Rusku povolena léčba narkomanů s pomocí preparátu metadon, který umožní přejít z jehly na tablety. Tím se snižuje riziko přenosu HIV.

„Vloni jsme napočítali 90 tisíc nově nakažených smrtelným virem. Proto očekávám, že letos koncem roku dosáhne počet všech zaregistrovaných pacientů milionu,“ říká doktor Pokrovskij.

Varuje i takzvané spořádané občany – zatímco počet přenosů z narkomana na narkomana klesá, počet heterosexuálů žijících v manželství, kteří se nakazí „ani neví jak“, roste. Většinou se nakazili někdy dávno, v době bouřliváckého mládí, kdy se nakazili buď od prostitutky či narkomana.

Petra Procházková

Autor

Petra Procházkováberkating@seznam.czČlánky