22. dubna 2019 11:27, aktualizováno  13:30 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Útoky na Srí Lance spáchala místní islamistická skupina, řekl mluvčí vlády

Vojáci hlídají vstup do kostela sv. Antonína, který byl jedním z terčů... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vojáci hlídají vstup do kostela sv. Antonína, který byl jedním z terčů... | foto: ČTK

Kolombo Nedělní útoky na Srí Lance spáchala místní islamistická skupina a úřady prověřují její eventuální napojení na teroristické organizace v zahraničí. Na tiskové konferenci to v pondělí oznámil mluvčí vlády, kterého citují zahraniční tiskové agentury. Prezident Maithripala Sirisena požádá svět o pomoc při pátrání. Agentura Reuters později informovala o novém výbuchu u jednoho z kostelů, který byl cílem nedělních útoků. Policie také na autobusovém nádraží v Kolombu našla 87 rozbušek.

Při útocích zemřelo o Velikonoční neděli asi 290 lidí a dalších zhruba 500 bylo zraněno. Jde o nejhorší teroristický útok v dějinách Srí Lanky a jeho cílem byly kostely a hotely. Mezi mrtvými jsou i cizinci, včetně Evropanů. „Stále nemáme informace o tom, že by mezi zraněnými nebo oběťmi byli Češi,“ řekl v pondělí kolem poledne mluvčí českého ministerstva zahraničních věcí Robert Řehák.

„Zprávy tajných služeb ukazují, že za těmito místními teroristy jsou zahraniční teroristické organizace. Proto chce prezident požádat o pomoc cizí státy,“ stojí v prohlášení úřadu srílanského prezidenta.

Lidé truchlí.
Jeden z kostelů.

Prezident rovněž vyhlásil mimořádný stav, který začne platit v pondělí o půlnoci. Policii a armádě to umožní zatýkat a vyšetřovat bez soudního povolení. Toto opatření bylo několikrát vyhlášeno v době občanské války, která na Srí Lance skončila před deseti lety.

Prezident rovněž na úterý vyhlásil na Srí Lance státní smutek za oběti nedělních útoků.

V Kolombu u kostela svatého Antonína, který byl terčem nedělního útoku, se v pondělí ozvala nová exploze. Podle informací agentury Reuters se tam specialisté snažili zneškodnit nově nalezenou nálož, která však explodovala. Vznikla panika a lidé se rozutekli do okolních ulic. Podle Michaela Safiha, který pracuje pro britský list The Guardian, šlo o malou explozi.

Při útocích zemřelo o Velikonoční neděli asi 290 lidí a dalších zhruba 500 bylo...

Při útocích zemřelo o Velikonoční neděli asi 290 lidí a dalších zhruba 500 bylo zraněno.

Místní islamistickou skupinu podezíranou z nedělích útoků agentury identifikují jako srílanskou Tauhíd džamáate, označovanou zkratkou NTJ. Skupina se ale zatím k útoku nepřihlásila.

Vládní mluvčí Radžita Senaratne, který je zároveň ministrem zdravotnictví, řekl, že všech sedm sebevražedných atentátníků spojovaných s nedělními útoky byli občané Srí Lanky. I když je podle něj skupina podezřelá z útoku místní, existuje podezření, že je napojena na zahraniční teroristické organizace.

Policisté mezizatím zatkli 24 lidí a po dalších pátrají. Na autobusové stanici v Kolombu našli 87 rozbušek. Několik jich leželo volně na zemi a dalších asi 70 policisté objevili mezi odpadem. Jeden z odborníků řekl, že panují obavy, že existují ještě dvě nebo tři bomby připravené k použití. Jedna nálož byla v noci na pondělí zneškodněna na mezinárodním letišti v Kolombu.

Deset nejtragičtějších teroristických útoků ve světě za uplynulých deset let

587 - 14. října 2017 - Při teroristickém útoku v Mogadišu zemřelo nejméně 587 lidí, na 310 bylo zraněno. V oblasti poblíž ministerstva zahraničí explodoval nákladní vůz naložený výbušninami, atentátník mířil původně na letiště, ale kvůli hlídkám se tam nedostal a odpálil nálože dřív. K útoku se nikdo nepřihlásil, vláda ale podezírala radikály z islamistického hnutí Šabáb napojeného na síť Al-Káida. Šlo o třetí nejtragičtější teroristický útok spáchaný ve světě.

332 - 3. července 2016 - Při teroristickém útoku, který spáchal příslušník radikálního hnutí Islámský stát (IS) zemřelo v centru Bagdádu nejméně 323 lidí, dalších asi 200 lidí utrpělo zranění.

311 - 24. listopadu 2017 - Nejhorší teroristický útok v dějinách Egypta: při útoku na věřící v mešitě ve městě Bir al-Abd na severu Sinajského poloostrova zahynulo nejméně 311 lidí a přes 100 jich bylo zraněno. Útočníci použili nejprve nálože a pak vešli do mešity a začali na věřící střílet.

290 - 21. dubna 2019 - Útoky na Srí Lance nepřežilo podle poslední bilance 290 lidí. Terčem útoků byly především katolické kostely a luxusní hotely.

258 - 25. července 2018 - Nejméně 258 mrtvých si vyžádaly koordinované útoky v jihosyrském městě Suvajda a okolních vesnicích. K útokům se přihlásila organizace Islámský stát.

224 - 31. října 2015 - Na egyptském Sinajském poloostrově se po startu zřítilo charterové letadlo Airbus A321 ruské společnosti Kogalymavia s 224 lidmi na palubě, nikdo nepřežil. Příčinou byl nejspíš výbuch bomby, k činu se přihlásil samozvaný Islámský stát. Šlo o třetí nejtragičtější bombový útok v letadle.

200 - 21. února 2016 - Při sérii atentátů zahynulo v Homsu a Damašku na 200 lidí (při dvou útocích v centru Homsu zemřelo 64 lidí, při pozdějších explozích v šíitské čtvrti Damašku přišlo o život dalších 134 lidí). K útokům se přihlásila organizace Islámský stát.

184 - 23. května 2016 - Při útocích ve dvou městech na syrském pobřeží na západě země přišlo o život přes 184 lidí (exploze ve městě Džabla zabila 136 lidí, v Tartúsu zahynulo 48 dalších); k útokům se přihlásila radikální organizace Islámský stát.

155 - 25. října 2009 - Dva sebevražedné útoky na vládní budovy v centru Bagdádu: 155 mrtvých a 721 zraněných. K atentátům se přihlásila organizace Islámský stát v Iráku.

153 - 16. prosince 2014 - Ozbrojenci z hnutí Tálibán vnikli v Péšávaru do školy, kam chodí řada dětí pákistánských vojáků, a pozabíjeli 153 lidí, z toho 134 žáků a 19 dospělých.

ČTK