Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

‚Nedorozumění.‘ Židovského profesora po napadení Palestincem zbili i němečtí policisté

Svět

  6:00
BONN/PRAHA - Profesora z baltimorské univerzity Yitzhaka Melameda minulý týden napadl v parku mladý Palestinec. Přivolaní policisté však omylem zadrželi Melameda a ještě jej zbili. Podle policejní šéfky šlo o „politováníhodné nedorozumění“. Jeden z policistů již byl převelen na jiné pracoviště.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) foto: ČTK

„Neměl jsem moc času přemýšlet, téměř okamžitě na mě skočili čtyři nebo pět policistů. Dva zepředu, dva nebo tři zezadu. Natlačili mi hlavu na zem, a zatímco jsem byl naprosto neschopný čehokoliv, nemohl jsem dýchat, natož pohnout prstem, mě začali bít do obličeje,“ popsal napadení německými policisty univerzitní profesor Yitzhak Melamed.

Nenoste jarmulku na veřejnosti, doporučil po útocích šéf německé židovské obce

Melamed učí filosofii na univerzitě Johna Hopkinse v Batimoru. Minulý týden se procházel v jednom z parků v německém městě Bonn, když k němu přikročil neznámý muž. Melamed měl na hlavě tradiční židovskou pokrývku hlavy kippu. Dvacetiletý Bilal Z., který sám sebe prohlásil za Palestince, však začal profesorovi nadávat.

Snažil se útočníka kopnout

„Do hajzlu s Židy. Žádní Židé v Německu,“ křičel na něj muž a napadl jej. Podle policejních záznamů profesorovi z hlavy sebral kippu, hodil ji na zem a několikrát do Melameda strčil. Ten se na oplátku snažil podle své výpovědi do Palestince několikrát kopnout, ale pokaždé minul. Hádka pokračovala dokud někteří z přihlížejících nezavolali policii.

Když útočník uslyšel policejní sirény, okamžitě prý utekl. Policisté však Palestinci neudělali nic. Proběhli kolem něj a namísto toho se zaměřili na Melameda, kterého povalili na zem a zbili.

„Po několika desítkách úderů jsem ze sebe v angličtině dostal, že mají špatnou osobu,“ uvedl profesor. Policisté na něj prý křičeli, ať si dává pozor na německou policii. „Již se německé policie nebojím,“ odpověděl profesor, jehož rodinu popravily nacistické orgány v záři 1942.

Strážci zákona jej nakonec odvezli na stanici, kde měl podat vysvětlení celé situace. Během výslechu však vyšlo najevo, co se na místě stalo a policisté se Melamedovi již na místě omluvili. Snažili se jej prý přimět k tomu, aby na ně nepodával stížnost a naopak se snažili naznačit, že se bránil zatčení. Profesor i tak stížnost vyplnil.

Omluvila se i šéfka policie

Druhý den za ním do hotelu přišla samotná šéfka bonnské policie Ursula Brohl-Sowaová, aby se za chování svých podřízených omluvila. Došlo prý k „ke strašnému a politováníhodnému nedorozumění.“ Odpolední policejní prohlášení k tisku však podle Melameda neodpovídalo skutečnosti.

Policie uvedla, že se bránil a neuposlechl několika upozornění policie a následně „se vzpíral opatřením“. Chyba však podle všeho byla skutečně na straně policie. Za chování policistů se Melamedovi omluvil i místní ministr Herbert Reul, který uvedl, že „Židé nebudou v Německu opět stíháni.“

Podle policejní mluvčí byl policista, který profesora bil, přeložen na jiné oddělení. Všichni zúčastnění na incidentu se podle informací německých médií  Melamedovi omluvili. Celá záležitost byla podána k přezkoumání policejnímu ředitelství v Kolíně nad Rýnem.

Autor:

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...