Pondělí 8. března 2021svátek má Gabriela -3 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Nedostatek jídla nehrozí, když bude Katar chtít, v Emirátech si ani neuvaří, říká Slovák žijící v Kataru

Přístav v katarském Dauhá. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Přístav v katarském Dauhá. | foto: Shutterstock

DAUHÁ Politická situace a diplomatická krize nemají na každodenní život obyvatel v Kataru žádný vliv. „Vše vypadá jako obvykle. V obchodech se netvoří fronty, nabízejí dostatek stejného sortimentu. Katar je nejvýznamnějším distributorem plynu v regionu, sousední státy si uvědomují svoji závislost,“ popisuje dění v Kataru v rozhovoru pro Lidovky.cz Tomáš H. Jedinou změnu zaznamenal na místním letišti, které neobsluhují aerolinky ze Saudské Arábie a společnost Emirates.

Lidovky.cz: Proč momentálně žijete v Kataru?
Jezdím sem už šest let pracovat, vždy dvakrát v roce na několik měsíců. Pracuji v energetické společnosti, která zde buduje energetickou soustavu, metro, železnice atd. Přiletěl jsem před čtrnácti dny.

KATARSKÁ KRIZE

Bahrajn, Saúdská Arábie, Egypt, Jemen a Spojené arabské emiráty oznámily 5. června, že přerušují diplomatické styky s Katarem. S touto zemí Perského zálivu přerušily i letecké a námořní spojení. Jako důvod uvedly, že Katar podporuje teroristické organizace a destabilizuje bezpečnost v regionu.

Lidovky.cz: Dotkla se nějakým způsobem diplomatická krize Kataru s okolními státy regionu vašeho každodenního života, nebo života běžných lidí?
Absolutně ne, není to nijak dramatické. Diplomatická krize podle mého nemají na každodenní život obyvatel v Kataru žádný vliv, alespoň ne na můj. Vše vypadá jako obvykle. V úterý jsem byl v obchodě s potravinami, kde jezdíš normálně mezi regálama jako na kondole v Benátkách. K dispozici je obvyklý sortiment. Nikde se netvoří fronty, nikdo nepanikaří. Myslím, že jde do jisté míry o mediální ruch. Tady je vše v normálu.

Krizi jsem pocítil ve dvou případech. Klesla měna, ale nijak zvlášť. Katarský riál byl za 7 korun. Teď stojí 6,3 koruny. A chtěli jsme sem dostat jednoho inženýra z Dubaje, což byl trochu problém. Qatar Airways lítají do Dubaje, ale Emirates nelítají do Kataru. Nelítají ani aerolinky ze Saudské Arábie. Lítají sem jen Qatar Airways a Rusáci. Letadlo, kterým jsem letěl bylo naplněno jen ze čtvrtiny, lety jsou tu dost prázdné. Nevím, možná sem lidi ani cestovat nechcou, ono tu ani není bůhvíco k vidění.

Lidovky.cz: Projevila se krize v eneregtickém průmyslu, tedy v oboru ve kterém v Kataru pracujete?
Dlouhodobě je tu energetika na vzestupu. Je tu tolik zakázek, že je nestíháme ani pokrývat. A čím dál tím víc jich přibývá. Jde o dlouho trvající trend, není to záležitost posledních měsíců.

Lidovky.cz: Jak na situaci reagují místní? Je krize hlavním tématem společnosti?
To bohužel nevím. My to tu ani nerozebíráme, určitě to tady není téma číslo jedna. Nesleduji žádná média a neumím arabsky, takže nevím, o čem je ve společnosti řeč. Hospody, jak je známe, tu nejsou. Chodím každý den na dlouhé procházky, lidi nevypadají, že by z toho byli nervózní. Ani to se mnou nikdo neřešil. Důležité je, že Katar je nejvýznamnějším dodavatelem plynu v oblasti a jeden z největších na světě. Když se tu rozhodnou, tak si v Emirátech ani neuvaří jídlo. Mezi Emiráty a Katarem je velký plynovod. Katar je strategicky důležitá krajina.

TEST olejů: nejhorší je kokosový, zdravější je i sádlo

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na smažení a fritování, do salátů, omáček i dresinků... Do velkého srovnání olejů a tuků jsme vybrali dvacet výrobků....

Život s Ester. Není úplně málo komplikovaná, přiznává trenér Bank

Trenér Tomáš Bank má velký podíl na lyžařských úspěších Ester Ledecké. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Je to už pět let, co od svého bratra Ondřeje přesedlal jako trenér k Ester Ledecké. Dovedl ji k olympijskému zlatu v...

Expremiér Sobotka se vrátil do pražských Stodůlek. Pořídil si byt v paneláku

Bohuslav Sobotka před svým bytem. (12. ledna 2021) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Expremiér Bohuslav Sobotka se v tichosti vrátil z Moravy, kam se uchýlil po odchodu z politiky, do Prahy. Jak zjistila...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!