Středa 27. října 2021, svátek má Šarlota, Zoja, Zoe
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nedostatek jídla nehrozí, když bude Katar chtít, v Emirátech si ani neuvaří, říká Slovák žijící v Kataru

Svět

  9:30
DAUHÁ - Politická situace a diplomatická krize nemají na každodenní život obyvatel v Kataru žádný vliv. „Vše vypadá jako obvykle. V obchodech se netvoří fronty, nabízejí dostatek stejného sortimentu. Katar je nejvýznamnějším distributorem plynu v regionu, sousední státy si uvědomují svoji závislost,“ popisuje dění v Kataru v rozhovoru pro Lidovky.cz Tomáš H. Jedinou změnu zaznamenal na místním letišti, které neobsluhují aerolinky ze Saudské Arábie a společnost Emirates.

Přístav v katarském Dauhá. foto: Shutterstock

Lidovky.cz: Proč momentálně žijete v Kataru?
Jezdím sem už šest let pracovat, vždy dvakrát v roce na několik měsíců. Pracuji v energetické společnosti, která zde buduje energetickou soustavu, metro, železnice atd. Přiletěl jsem před čtrnácti dny.

KATARSKÁ KRIZE

Bahrajn, Saúdská Arábie, Egypt, Jemen a Spojené arabské emiráty oznámily 5. června, že přerušují diplomatické styky s Katarem. S touto zemí Perského zálivu přerušily i letecké a námořní spojení. Jako důvod uvedly, že Katar podporuje teroristické organizace a destabilizuje bezpečnost v regionu.

Lidovky.cz: Dotkla se nějakým způsobem diplomatická krize Kataru s okolními státy regionu vašeho každodenního života, nebo života běžných lidí?
Absolutně ne, není to nijak dramatické. Diplomatická krize podle mého nemají na každodenní život obyvatel v Kataru žádný vliv, alespoň ne na můj. Vše vypadá jako obvykle. V úterý jsem byl v obchodě s potravinami, kde jezdíš normálně mezi regálama jako na kondole v Benátkách. K dispozici je obvyklý sortiment. Nikde se netvoří fronty, nikdo nepanikaří. Myslím, že jde do jisté míry o mediální ruch. Tady je vše v normálu.

Krizi jsem pocítil ve dvou případech. Klesla měna, ale nijak zvlášť. Katarský riál byl za 7 korun. Teď stojí 6,3 koruny. A chtěli jsme sem dostat jednoho inženýra z Dubaje, což byl trochu problém. Qatar Airways lítají do Dubaje, ale Emirates nelítají do Kataru. Nelítají ani aerolinky ze Saudské Arábie. Lítají sem jen Qatar Airways a Rusáci. Letadlo, kterým jsem letěl bylo naplněno jen ze čtvrtiny, lety jsou tu dost prázdné. Nevím, možná sem lidi ani cestovat nechcou, ono tu ani není bůhvíco k vidění.

Lidovky.cz: Projevila se krize v eneregtickém průmyslu, tedy v oboru ve kterém v Kataru pracujete?
Dlouhodobě je tu energetika na vzestupu. Je tu tolik zakázek, že je nestíháme ani pokrývat. A čím dál tím víc jich přibývá. Jde o dlouho trvající trend, není to záležitost posledních měsíců.

Lidovky.cz: Jak na situaci reagují místní? Je krize hlavním tématem společnosti?
To bohužel nevím. My to tu ani nerozebíráme, určitě to tady není téma číslo jedna. Nesleduji žádná média a neumím arabsky, takže nevím, o čem je ve společnosti řeč. Hospody, jak je známe, tu nejsou. Chodím každý den na dlouhé procházky, lidi nevypadají, že by z toho byli nervózní. Ani to se mnou nikdo neřešil. Důležité je, že Katar je nejvýznamnějším dodavatelem plynu v oblasti a jeden z největších na světě. Když se tu rozhodnou, tak si v Emirátech ani neuvaří jídlo. Mezi Emiráty a Katarem je velký plynovod. Katar je strategicky důležitá krajina.

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

TEST s Pampers: Přihlaste se o dětské vlhčené ubrousky New Baby
TEST s Pampers: Přihlaste se o dětské vlhčené ubrousky New Baby

Pampers New Baby jsou dětské vlhčené ubrousky určené pro citlivou pokožku. Protože neobsahují alkohol, nejsou parfemovány a mají neutrální pH, jsou...

Mohlo by vás zajímat