Úterý 19. října 2021, svátek má Michaela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nedotknutelný Berlusconi: soud zastavil vyšetřování jeho kauzy

Svět

  15:54
ŘÍM - Italský ministerský soud rozhodl zastavit vyšetřování šéfa vlády Silvia Berlusconiho, který byl podezřelý, že zneužíval vládní letadla k soukromým účelům.

Italský premiér a mediální magnát Silvio Berlusconi foto: AFP

Berlusconi byl vyšetřován od 3. června, kdy na něho podalo žalobu sdružení spotřebitelů Codacons, které jej obvinilo, že zneužíval vládní lety k soukromým účelům. Vysvětlení a vyšetření letů požadovala také opozice.

Skandál vypukl několik dní před volbami do Evropského parlamentu po zveřejnění fotografií, na nichž byl zachycen populární zpěvák Mariano Apicella, jeho asistent a tanečnice flamenca, kteří vystupovali z vládního letadla na Sardinii, kde má Berlusconi vilu.

"Pokud někdy v těchto letadlech bylo několik cestujících navíc, nestálo to ani centim, jelikož letadlo již bylo používáno pro daný let; je to otázka pragmatismu," hájil se premiér. Levicovou opozici obvinil ze snahy poškodit ve volbách do Evropského parlamentu jeho stranu Lid svobody.

Ministerský soud, instance pověřená souzením členů vlády včetně jejího předsedy, prohlásil, že nezjistil žádné pochybení.

Berlusconi od samého počátku tvrdil, že je nevinný. "Jsem napadán kvůli všemu, a to i tehdy, když se vůbec nic neděje. Existuje zákon, který šéfovi vlády dovoluje vzít s sebou svým letadlem osoby, pokud nevzniknou žádné dodatečné náklady," uvedl italský premiér.

Ústavní soud nedávno Berslusconimu zrušil trestní imunitu a premiér tak musí vysvětlovat mnoho svých kauz. Jeho mnohačetné korupční aféry mluví pro rezignaci z úřadu, což mu ostatně doporučil domácí i zahraniční tisk. Ministerský předseda však odchod z vysoké politiky nechystá.

Autoři: ,

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Najděte svou vnitřní krásu: Otestujte nutrikosmetiku od Manufaktury
Najděte svou vnitřní krásu: Otestujte nutrikosmetiku od Manufaktury

Podpořte krásný vzhled své pleti a pokožky nejen zvenku, ale také zevnitř. Objevte nutrikosmetiku značky Manufaktura. Hledáme 30 uživatelů, kteří s...

Mohlo by vás zajímat