Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Svět

Lékaři propustili Johnsona z nemocnice do domácího léčení. Řízení vlády premiér zatím nepřevezme

Vyléčený Boris Johnson. „Je těžké vyjádřit slovy, jak velký je můj dluh,“ pronesl premiér Boris Johnson na adresu zdravotníků od svatého Tomáše ve videu, které umístil na Twitteru. foto: Reuters

Aktualizováno
Londýn - Britský premiér Boris Johson, který musel být kvůli těžkému průběhu nemoci covid-19 přechodně umístěn na jednotku intenzivní péče, byl v neděli propuštěn z nemocnice do domácího léčení. Oznámil to podle agentury Reuters premiérův úřad. Ještě před odchodem z nemocnice poděkoval Johnson zdravotníkům za to, že mu zachránili život. Ve videu umístěném na Twitteru později poděkoval celé zemi za dodržování pravidel.
  10:59aktualizováno  18:05

Nakažený premiér Johnson v nemocnici luští sudoku. Jeho zdravotní stav se dál zlepšuje

Stav ministerského předsedy ovšem stále vyžaduje zotavení, proto se Johnson k řízení vlády zatím nevrací. Jeho povinnosti již dříve převzal šéf britské diplomacie Dominic Raab.

„Na radu lékařů se premiér prozatím do práce nevrátí. Děkuje všem v Nemocnici svatého Tomáše za výjimečnou péči, které se mu dostalo,“ uvedl Johnsonův mluvčí.

Britský premiér Johnson po propuštění z nemocnice zřejmě zamíří na své...
Policejní ochranka před venkovním sídlem Chequers premiéra Velké Británie...

Britská média v neděli ráno citovala Johnsonovo poděkování určené personálu londýnské nemocnice, kde se léčil. „Neexistují slova k vyjádření díků. Zachránili mi život,“ řekl Johnson na adresu pracovníkům kliniky. Agentura Reuters premiérova slova, která potvrdil i Johnsonův úřad, označila za první komentář šéfa kabinetu poté, co byl propuštěn z jednotky intenzivní péče.

„Je těžké vyjádřit slovy, jak velký je můj dluh,“ pronesl premiér Boris Johnson na adresu zdravotníků od svatého Tomáše, kteří mu zachránili život, ve videu, které umístil na Twitteru. Než ale přešel k přímému poděkování, pronesl následující: „Nejprve chci poděkovat vám všem. Když počasí venku vypadá tak lákavě a příroda se nám ukazuje v plné své kráse, můžu si jen představovat, jak složité bylo vydržet doma a dodrřovat sociální distancování.“ Podle premiéra se situace v Británii zlepšuje.

Premiér se po nákaze koronavirem nejprve uchýlil do domácí karantény, jeho stav se ale výrazně zhoršil, což si před týdnem v neděli vyžádalo hospitalizaci. V pondělí 6. dubna byl přeložen na jednotku intenzivní péče (JIP), kde dostával podpůrnou kyslíkovou terapii. Oddělení s intenzivní péčí opustil 55letý ministerský předseda ve čtvrtek. Jeho stav ale nadále vyžaduje klid a plné zotavení nějaký čas potrvá; některá britská média spekulují až o dvouměsíční rekonvalescenci.

Zdravotníkům poděkovala i Johnsonova těhotná snoubenka Carrie Symondsová. „Zaměstnanci Nemocnice svatého Tomáše byli neuvěřitelní. Nikdy vám to nedokážu splatit a nikdy vám nepřestanu děkovat,“ napsala Symondsová na Twitteru. Přiznala, že zažila v posledních dnech „těžké chvíle“. A vyjádřila podporu a pochopení všem, kteří se nacházejí v podobné situaci a bojí se o své blízké.

V Británii se dosud podle americké Univerzity Johnse Hopkinse nakazilo 80 000 lidí, z nichž deset tisíc komplikacím souvisejících s koronavirem podlehlo.

Vývoj šíření koronaviru v Británii a postojů premiéra Johnsona a britské vlády ke krizi způsobené koronavirem:

  • 12. března - V Británii se nákaza novým typem koronaviru od konce ledna potvrdila u téměř 600 lidí a deset lidí nemoci covid-19 podlehlo. Britská vláda vyzvala všechny obyvatele, kteří na sobě budou pozorovat příznaky onemocnění, aby strávili sedm dní v domácí karanténě. Školy zůstaly otevřené a nebylo zakázáno shromažďování většího počtu lidí. Vláda byla za otálení s přijetím podobně radikálních opatření kritizována. 

„Dostáváme se teď do další fáze," oznámil Johnson a občanům vzkázal, že další úmrtí jsou nevyhnutelná. Musím vám to, britské veřejnosti, říci na rovinu: více rodin předčasně přijde o své milované," uvedl.

  • 16. března - Británie zásadně zpřísnila režim kvůli koronaviru. Britové by se měli vyhýbat kontaktu s ostatními lidmi a podle Johnsona by měli pracovat z domova, když je to možné. K dalším bodům nových nařízení patřilo, že by všichni, kdo mají v domácnosti někoho s kašlem nebo teplotou, měli zůstat ve 14denní karanténě.
  • 18. března - Británie ohlásila více než 100 obětí koronaviru a přes 2600 nakažených. Johnson oznámil uzavření všech škol v zemi od 20. března do odvolání a nevyloučil, že by vláda mohla kvůli šíření koronaviru uzavřít celá města včetně Londýna.
  • Přinesli jsme vám rozhovor s Čechem žijícím v Londýně.
  • 23. března - Johnson v projevu k občanům řekl, že koronavirová pandemie představuje největší ohrožení, jakému Británie čelí za desítky let. Vzkázal lidem, aby zůstávali doma, a oznámil, že bude uzavřena většina obchodů kromě těch, které prodávají potraviny a jiné životně důležité zboží. Na veřejnosti bude povoleno se pohybovat maximálně po dvou s výjimkou lidí, kteří spolu sdílí domácnost.
  • 25. března - Nákazu koronavirem ohlásil také britský princ Charles.
  • 27. března - Statistiky nakažených a zemřelých začaly v Británii strmě stoupat. Celkem se počet obětí zvýšil na 759. Počet pozitivně testovaných lidí přesáhl 14 500. Nákazu koronavirem oznámil i Johnson, ale uvedl, že má jen mírné příznaky. Pozitivní test vyšel také ministru zdravotnictví Mattovi Hancockovi.
  • 28. března - Počet obětí nákazy koronavirem v Británii překročil tisícovku. Počet potvrzených případů nákazy přesáhl 17 000.
  • 3. dubna - Johnson oznámil, že nadále vykazuje mírné příznaky nemoci covid-19 a zůstává v karanténě, kterou chtěl k tomuto dni ukončit. Těhotná Johnsonova snoubenka Carrie Symondsová o den později uvedla, že poslední týden strávila v posteli s hlavními příznaky nákazy koronavirem a že už se uzdravuje.
  • 5. dubna - Johnson byl převezen do nemocnice, neboť příznaky nemoci covid-19 u něj přetrvávaly i deset dnů poté, co měl pozitivní test.
  • 6. dubna - Johnsonův zdravotní stav se zhoršil a premiér na doporučení svého lékařského týmu přeložen na jednotku intenzivní péče a napojen na kyslíkový přístroj. Jeho povinnosti přebral šéf britské diplomacie Dominic Raab.

- Počet obětí nemoci covid-19 přesáhl v Británii 5000.

  • 9. dubna - Johnson se vrátil na běžné lůžkové oddělení.
  • 10. dubna - V britských nemocnicích zemřelo dalších 980 pacientů s koronavirem, což byla nejvyšší denní bilance od začátku epidemie.
  • 12. dubna - Johnson byl propuštěn z nemocnice do domácího léčení. Jeho stav ovšem stále vyžaduje zotavení, proto se ministerský předseda k řízení vlády zatím nevrací.
Autoři: ,