3. července 2017 10:43, aktualizováno  15:49 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V Bavorsku boural zájezdový autobus. Nehoda si vyžádala 18 mrtvých a 30 zraněných

 • Poslat
 • Tisk
 • Redakce
 • 12Diskuse
Policie pohřešuje 18 lidí a obává se, že při nehodě zahynuli | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policie pohřešuje 18 lidí a obává se, že při nehodě zahynuli | foto: ČTK

MNICHOV 18 obětí a nejméně 30 zraněných si v pondělí vyžádala srážka autobusu s kamionem na německé dálnici A9 nedaleko českých hranic. Autobus, který vyjel ze Saska, po nárazu začal hořet, informovala s odvoláním na policii agentura DPA. Zranění několika cestujících jsou vážná. Všech 18 původně pohřešovaných podle bavorské policie při nehodě zemřelo.

„Bohužel řada lidí, kteří se zúčastnili zájezdu ze Saska, přišla o život v hořícím autobusu,“ uvedl mluvčí spolkové vlády Steffen Seibert.

„Třicet lidí utrpělo zranění, z toho několik vážná... Zbylé osoby zřejmě v hořícím autobuse přišly o život,“ uvedla policie. Dřívější domněnky, že mohl někdo v šoku utéci do blízkého lesa, policie vyloučila. V okolí dálnice totiž stojí ploty, které vozovku chrání před zvěří. Takový plot by nemohli cestující překonat.

Nehoda autobusu v Bavorsku si vyžádala 30 zraněných, asi i mrtvé
Nehoda autobusu v Bavorsku si vyžádala 30 zraněných, asi i mrtvé

Záchranáři vytáhli už 18 těl obětí. Policie už dříve informovala, že při nehodě na dálnici A9, asi 30 kilometrů západně od české Aše, utrpělo zranění kolem 30 lidí. Celkem bylo v autobusu 48 lidí. Místo nehody se ještě v pondělí chystají navštívit spolkový ministr dopravy Alexander Dobrindt a bavorský ministr vnitra Joachim Herrmann.

Nehoda se stala na dálnici nedaleko severobavorské obce Münchberg, která leží asi 30 kilometrů od západočeské Aše. Celkem v autobuse cestovalo 46 pasažérů a dva řidiči.

Autobus narazil zezadu do kamionu kolem sedmé hodiny ranní, když se na dálnici začala tvořit kolona. Krátce po nárazu začal autobus hořet. Na fotografiích z místa neštěstí je vidět jen ohořelý vrak. Záchranáři na pomoc zraněným povolali mimo jiné několik vrtulníků.

Skupina důchodců ze Saska

V autobuse byla skupina důchodců ze Saska, uvedla policie. Podle německých médií pocházeli z Drážďan a z Horní Lužice, tedy nejvýchodnějšího cípu Saska na české a polské hranici. Namířeno měli podle místního listu Frankenpost do Itálie.

Podle agentury DPA byli na místo neštěstí už povoláni odborníci na soudní medicínu, aby pomohli při vyzvednutí a identifikaci těl z ohořelého vraku.

Dálnici A9, která spojuje Berlín s Mnichovem, policisté kvůli nehodě uzavřeli v obou směrech. Na místě se začaly tvořit dlouhé kolony.

Místo nehody se ještě v pondělí chystají navštívit spolkový ministr dopravy Alexander Dobrindt a bavorský ministr vnitra Joachim Herrmann. Soustrast obětem a pozůstalým už vyjádřila kancléřka Angela Merkelová i prezident Frank-Walter Steinmeier.

Místo neštěstí mnoha lidem v regionu podle DPA připomene podobnou tragédii z roku 1990. Na dálnici u Münchbergu tehdy narazil v mlze kamion převážející mléko do aut, která kvůli předchozí srážce stála na vozovce. Zahynulo tehdy deset lidí a 122 utrpělo zranění, z toho 38 vážná.

Nehoda autobusu v Bavorsku patří k nejhorším v Evropě za pět let

Výběr nejtragičtějších nehod autobusů v Evropě v posledních pěti letech (řazeno podle počtu obětí)

 • 43 obětí: - 23. října 2015 - Nejméně 43 lidí zahynulo v jihozápadní Francii při čelní srážce autobusu s nákladním autem.
 • 39 obětí: - 28. července 2013 - Autobus havaroval na jihoitalské dálnici mezi Neapolí a Bari; ve vysoké rychlosti prorazil svodidla a zřítil se ze strmého svahu. Zemřelo nejméně 39 Italů, dalších devět lidí utrpělo vážná zranění.
 • 28 obětí: - 13. března 2012 - Belgický autobus s dětmi narazil v tunelu dálnice A9 u švýcarského města Sierre (Siders) do boční zdi. Nehoda si vyžádala 28 obětí (z toho 22 dětí) a 24 zraněných.
 • 23 obětí: - 13. května 2017 - Nejméně 23 lidí zahynulo při nehodě autobusu s tureckými občany blízko letoviska Marmaris na jihozápadě země. Řidič ztratil kontrolu nad řízením a autobus sjel ze skály.
 • 21 obětí: 23. ledna 2014 - Nehoda autobusu na lince z Istanbulu do Kayseri u města Pinarbasi nedaleko cílové stanice si vyžádala 21 obětí, dalších 26 lidí bylo zraněno. Autobus dostal na zasněžené vozovce smyk a sjel ze silnice.
 • 18 obětí: 23. června 2013 - Autobus s rumunskou registrační značkou spadl u města Kolašin v Černé Hoře do rokle, zemřelo 18 lidí a dalších 28 utrpělo zranění.
 • 13. července 2013 - Nejméně 18 lidí zemřelo a na 60 dalších bylo zraněno při srážce nákladního auta s linkovým autobusem u ruské vesnice Oznobišino, asi 40 kilometrů jižně od Moskvy.
 • 3. července 2017 - Zřejmě až 18 mrtvých a 30 zraněných si podle posledních údajů vyžádala srážka autobusu s kamionem na německé dálnici A9 poblíž severobavorské obce Münchberg nedaleko českých hranic. Autobus s cestujícími ze Saska začal po nárazu hořet.
 • 16 obětí: 20. ledna 2017 - Nehodu maďarského autobusu nepřežilo 16 lidí, z toho 11 studentů. Autobus havaroval u italské Verony na dálničním výjezdu do Benátek, když zavadil o postranní sloup mostu a začal hořet.

ČTK
 • 12Diskuse

Najdete na Lidovky.cz