16. března 2017 16:48, aktualizováno  17:06 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Nejdřív brexit. Na skotské referendum o nezávislosti není správná doba, vzkázala Mayová

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 12Diskuse
Přívrženci odtržení na demonstraci. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Přívrženci odtržení na demonstraci. | foto: Reuters

Na druhé referendum o skotské nezávislosti nyní není ten pravý čas. Řekla to ve čtvrtek britská premiérka Theresa Mayová. Nebylo by podle ní správné, aby voliči o budoucnosti své země rozhodovali, aniž by znali konečné výsledky jednání o takzvaném brexitu - chystaném britském odchodu z Evropské unie. Skotská první ministryně Nicola Sturgeonová v reakci uvedla, že blokování lidového hlasování by bylo nedemokratické.

„Nyní na to není správná doba,“ vzkázala Mayová do Edinburghu. Se Sturgeonovou o druhém referendu o nezávislosti nehodlá nyní vůbec začínat diskuzi. „Teď bychom měli spolupracovat, abychom vyjednali správnou dohodu pro Skotsko, správnou dohodu pro Spojené království,“ dodala Mayová.

Britská premiérka reagovala svým výrokem na pondělní prohlášení skotské vlády, která chce příští týden požádat skotský parlament o svolení, aby se mohlo konat nové referendum o nezávislosti. Plebiscit by chtěla uspořádat na konci roku 2018, případně začátkem roku 2019, tedy zřejmě ještě před koncem jednání o odchodu Británie z EU.

Hlasování ve skotském parlamentu se příští týden uskuteční, uvedl mluvčí Skotské národní strany (SNP) v reakci na slova premiérky Mayové.

Skotská první ministryně Sturgeonová uvedla, že blokování referenda ze strany Londýna by bylo „nedemokratické“ a jen by dokazovalo, že Mayová má strach z rozhodnutí skotského lidu.

Zastavte brexit, přejí si demonstranti.
Nová britská premiérka Theresa Mayová (vlevo) na schůzce s Nicolou...

Zákon o brexitu, který umožní britské vládě aktivovat článek 50 lisabonské smlouvy a zahájit tak jednání o odchodu Británie z EU, dnes podepsala královna Alžběta II. Vláda premiérky Mayové chce jednání s Bruselem zahájit do konce března. Většina obyvatel Skotska v loňském červnovém referendu hlasovala proti odchodu své země z EU.

První hlasování o nezávislosti Skotska v roce 2014 separatisté prohráli, teď jsou ale silnější.

ČTK
  • 12Diskuse

Najdete na Lidovky.cz