4. března 2017 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Donbas povstal kvůli banditům z Majdanu a zákazu ruštiny, říká ruský novinář

Novinář Andrej Babickij. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Novinář Andrej Babickij. | foto: Radek KalhousLidové noviny

Po 16 letech strávených v Praze prohlašuje nejslavnější ruský válečný reportér Andrej Babickij: „Byly to promarněné roky.“ A vrací se do války. V­ ukrajinském Donbasu, mezi proruskými separatisty je prý konečně šťastný.

Rozhovor LN ale poskytl v České republice, kde nedávno požádal o­ prodloužení povolení k ­pobytu. S někdejším redaktorem americké rozhlasové stanice RFE/RL Babickým hovořila Petra Procházková.

LN: Proč chcete žít v Praze, když vám je západní civilizace tak cizí?

Moje rodina si v Praze zvykla. Potřebuji za nimi jezdit, takže to má čistě praktické důvody. Těch 16 let, které jsem v Praze prožil, pokládám za promarněné. Ocitl jsem se v cizorodém prostředí. V Donbasu jsem naopak s­lidmi, kterým rozumím, tam žiju plnohodnotným životem.


LN: Co bylo podle vás příčinou výbuchu násilí na východě Ukrajiny?
Málokdo si vzpomene, že v roce 2014 banditi z Majdanu donutili Nejvyšší radu Ukrajiny zrušit zákon o regionálních jazycích. Byl to atentát na ruský jazyk. A lidé v Donbasu povstali na obranu svého jazyka.

LN: Ale situace tehdy byla poněkud jiná. Zatímco v ukrajinské Nejvyšší radě se teprve o problému diskutovalo, ruská státní televize už tvrdila, že rusky mluvící budou na Ukrajině trestáni.

Ukrajinci ruštinu jako úřední jazyk zrušili, pak to vzali zpátky, ale tři dny žili lidé v nejistotě. Navíc vy nevíte, co se tam dělo od rozpadu SSSR. Donbas byl nucen hrbit se před ukrajinským nacionalismem. Ukrajinci pomalu, ale jistě vytěsňovali z veřejného prostoru ruskou kulturu i jazyk. Pak byly překročeny všechny hranice. Jazyk je přece hlavní kulturní bohatství. Veškeré vysoké školy byly například pouze v ukrajinštině...

LN: ... asi proto, že se nacházely na Ukrajině. Nesvědčí fakt, že se Rusové žijící mimo Rusko nikdy nenaučí místní jazyk země, kde se usadili na celá desetiletí, o imperiální nadřazenosti?
Není to pravda. Rusové v Donbasu mluví ukrajinsky. Jenže ukrajinštin je několik – teď se prosazuje ta haličská forma, která je příbuzná polštině a je to vykonstruovaný, umělý jazyk. To není jazyk, kterým psal Ševčenko. Ale dílo ukrajinských nacionalistů.

Najdete na Lidovky.cz